Aydınlatma projem ve fikirleriniz

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
Selamlar arkadasım,

yapman gereken aracın altına istediğin uzunlukta şerit led çekmek. Bunları birbirine paralel bağlayacaksın, daha sonra şaselerini akünün şasesine bağlarsın, + larını ise bir anahtardan geçtikten sonra akünün + sına bağlarsın. bir de sigorta koymayı unutma. Ethem abinin çizdiği bağlantı doğrudur. Sadece + ya sigorta da koymak lazım. Ledleri aynı sayıda kesmek zorunda da değilsin.

Paralel seri konusunda ise,
her bir led grubunu bir direnç olarak düşünelim. Seride dirençler üzerinde düşen gerilim düşeceğinden akım da azalır dolayısıyla parlaklık azalır. V=IxR
Paralelde ise gerilim düşmez sadece daha fazla akım ihtiyacı olur. Beslememiz akü olduğundan akım konusunda bir sıkıntımız yok en az 60 70 amperdir akün. Bu yüzden en parlak paralelde yanar.

Her renk ledin ateşleme gerilimi farklıdır. yeşil led 2.4 v elektrikte ilk ateşlemeyi yaparken kırmızı led 1.5 v ta ateşler. her ledin ön direnci farklı olmalı( kesinlikle) ve bu ön direnç değerleri parlaklığı ayarlar. örneğin kırmızı dirence 470 ohm direnç attığımızda yeşile 330 ohm öndirenç koymamız gerekir.:)

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her renk ledin ateşleme gerilimi farklıdır. yeşil led 2.4 v elektrikte ilk ateşlemeyi yaparken kırmızı led 1.5 v ta ateşler. her ledin ön direnci farklı olmalı( kesinlikle) ve bu ön direnç değerleri parlaklığı ayarlar. örneğin kırmızı dirence 470 ohm direnç attığımızda yeşile 330 ohm öndirenç koymamız gerekir.:)

Arkadaş zemin aydınlatması yapacağım diyor neon tarzı anladığım kadarıyla. Önü arkası farklı renk olan neon olur mu sence?

Ayrıca arkadaşın kullanacağı ledler şerit led. Onların üzerinde zaten gerekli dirençler var birşey eklemeye gerek yoktur.

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada son uyarı olarak, arabanızda akü gerilimi araç çalışırken şarj dinamosu sebebiyle 14 - 14,5 v civarlarına çıkar. Şerit ledlerin ömrünü uzatmak adına bu gerilimi 12 voltta sabitlemeliyiz. Bu işi 7812 transistörü ile yapabiliyoruz. Zaten basit bir işlem, 7812 ile gerilim regülasyonu diye aratabilirsiniz.

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
Bu arada son uyarı olarak, arabanızda akü gerilimi araç çalışırken şarj dinamosu sebebiyle 14 - 14,5 v civarlarına çıkar. Şerit ledlerin ömrünü uzatmak adına bu gerilimi 12 voltta sabitlemeliyiz. Bu işi 7812 transistörü ile yapabiliyoruz. Zaten basit bir işlem, 7812 ile gerilim regülasyonu diye aratabilirsiniz.

7812 üç bacaklı bir entegredir orta bacağı şase Karşıdan bakıldığında sol bacağı giriş sağ bacağı çıkış şeklinde sıralanır. fakat arkadaş şerit led kullanacaksa hiç gerek yok çünkü bu satılan şerit ledlerin içinde regülatör mevcut.

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
7812 üç bacaklı bir entegredir orta bacağı şase Karşıdan bakıldığında sol bacağı giriş sağ bacağı çıkış şeklinde sıralanır. fakat arkadaş şerit led kullanacaksa hiç gerek yok çünkü bu satılan şerit ledlerin içinde regülatör mevcut.

Evet bacak bağlantıları öyle ayrıca 1 ile 2 ve 2 ile 3 arasına 100 uf kondansatör takılması yararlı olacaktır. Ben regülatör yok diye biliyorum şerit ledlerde, varsa bile 7812 gerilimin daha sağlıklı gelmesini sağlar.

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
Evet bacak bağlantıları öyle ayrıca 1 ile 2 ve 2 ile 3 arasına 100 uf kondansatör takılması yararlı olacaktır. Ben regülatör yok diye biliyorum şerit ledlerde, varsa bile 7812 gerilimin daha sağlıklı gelmesini sağlar.

12-16 v arası çok güzel çalışıyorlar. led uzunluğu biraz uzun olduğunda 7812 ısınma yapabilir. bence araya konmasına hiç gerek yok ama siz billirsiniz.ledler biraz güçlü olduğu durumlarda biraz fazla akım çekebiliyor.(power led) hangi şeritten kullanacağınızı bilmiyorum. çok arabada görüyorum farların altına direkt bağlıyorlar hiç sorunsuz çalışıyor. uğraşmayın derim.