JD547'nin Zaman Tüneli [Insignia İçerir] Güncel

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2010 Kasım - Aralık ayları, ailemize yeni bir araç katılmasını planlıyoruz. Araştırmalarımız Toyota Avensis, MB C180K, Opel Insignia üzerinde devam ediyor. Avensis çeşitli sebeplerden eleniyor, MB vs Opel aranızda kalıyoruz. MB 2.el 10.000'de, benzinli ama avantgarde donanım ve 10.000 lira fazla, Opel ise sıfır olacak, özellik olarak MB'den daha dolu, göze daha güzel geliyor. MB'nin 2.el ve benzinli olmasından dolayı eleyince Opel ile başbaşa kalıyoruz.

Bir iki Aydın Opel Surtaş Otomotiv'e git-gel yapıyoruz. Abimle 1.6T 180 beygir, Cosmo, DVD800 bir araçla test sürüşüne çıkıyoruz ve hayranlığımızı gizleyemiyoruz tabi ki.Giriyoruz içeriye, Müşteri temsilcinin önünde 2011 Chevrolet Captiva deri döşeme + sunroof var. Onu öneriyor bize onu inceliyoruz, çiftçiyiz zaten pick up var, jipe ne gerek var değil mi? Babam, abim onu alalım diyorlar, "Hayır, buraya Insignia almaya geldik, bunu alırsanız elimi bile sürmem" deyip restimi çekiyorum neticesinde 2.0 CDTI 130 Beygir Edition Elegance'da anlaşıyoruz. :) Birde navigasyon istiyorum Necvox alıyoruz. şansımıza araç 18 inç jantla geldi. Tam olarak da gönlümden geçen jantlardı :D

Konular, mesajlaşmalar daha aracı teslim almadan kronik sorunları hakkında, aracın özellikleri vs herşeyini biliyorum. Günler geçiyor aracımız geliyor, hemen plaka işlemleri başlıyor. Muameleciye ne kadar güzel bir plaka istiyoruz desekte işine gelmediği için sıradan bir plaka alıp geliyor. 09JD547 Insignia'mızın kimliği oluyoorr :) :) Hemen o gün gidip aracı teslim alıyoruz. Macera başlıyoor :) :)

Allah'a çok şükür o gün bu gündür 3 sene geçti alalımız. Sorun yaşamadık navigasyon dışında onu da Esse Grup ile yaptığım görüşmeler neticesinde çözdüm ve 2 senedir sorunsuzca biniyorum aracıma. Artık vakti geldi ufak dokunuşlar yapmanın diye düşündüm

Yapılanlar:

- BOD Perde
İlk olarak film yaptıracaktım, babam istemedi kapkara oluyor içerisi diye ben Bod Perde taktırdım. :D Gayet memnunum 2013 Ocak ayında taktırdım. Dışarıdan içerisi görünmüyor, içeriden dışarısı net bir şekilde görülebiliyor. Sök-Tak olması büyük kolaylık. Arka camlarla birlikte inip kalkmadığı için kullanışsız gibi görünse de benim için bir şey fark etmedi. Zaten Arka cam kilitlerim sürekli aktif. :D Geceleri arkadan gelen aracın ışığını kesiyor daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Benim görüşlerim bu yönde film yaptırmak istemeyen kullanıcılara tavsiye ederim.

Resim yok şuanlık, yakın zamanda eklenecek.

- Ses sistemine subwoofer eklenmesi.

Bunu da 2013 Mayıs-Haziran gibi yapmıştım. Yaptığım ufak eklentiden çok memnunum. Aracı alırken Necvox Multimedia cihazını almıştım zaten. Fakat zaman içinde dinlediğim müzikte bass yoksunluğu hissettim. Kendi araştırmalarım ve bir kaç arkadaş ile görüşmem sonucunda aşağıdaki cihazlar ve kablolar ile bass ekledik sisteme. Hoparlörlerinde değişmesi gerekiyor fakat şuanlık aldığım ses bana yeterli geliyor.

Kullanılan parçalar şöyle;
Ana ֜nite: Necvox Multimedia + Orjinal Radyo
Altyapı: AUDİSON FSK-700 CONECTİON 4AWG kablo seti
AUDİSON SL12 Deck ևevirici
MA Audio Bass Kontrol Kumandası
Amplifikatör: Cadence 650.1 Mono
Subwoofer: Hertz ES300D 30cm
Montaj: Batkan Oto Dizayn - Gürhan Usta :)

20120202130656.jpg

dtvh.jpg

l33b.jpg

- İç Aydınlatma ampüllerinin ledlendirilmesi.

Ortadaki aydınlatmalar için Photon Beyaz Seramik Tabanlı Park Ampülü 4300-7000 K 85d028 uygun gördüğüm ampül.

Okuma lambaları içinse seçtiğim: Photon Can-Bus 8 Ledli Park Ampülü 85d022

Kapı altı, ayak aydınlatma, bagaj aydınlatma ampülünü Türkiye sınırları içerisinde bulduklarım sınırlıydı. Aradığım özellikte bulabildiğim markalı tek ampül PHOTON 10 Watt Sofit LED 41 mm 6000K 85d044 internette 30 lira civarında tanesi. Bize gerekli olan en az 6 adet. Yedekte olsun 10 tane gerekli.

Ya da;

SOFİT 3'L֜ LED veyahut bunun 6 ledli olanı SOFİT 6'LI LED

Ne kadar istemesemde yurtdışından aldım. Tanesinde 12 adet olan 10 adet ampüllerimiz. 11.70 liraya geliyor bana, Türkiye'de kargo ücreti olur mu bilmiyorum ilk yurtıdışı alışverişim.

Güncelleme 22.05.2014

Yapacak listemizde olan bir maddeyi daha yapılanlara kısmende olsa aktarıyoruz sevinçle. :) Zira Tavan aydınlatmalarını sipariş etmedim daha. :D  Yurtdışından sipariş ettiğim torpido, ayak, bagaj ve kapı altı ledlerim bugün elime ulaştı. Hemen taktım araca. Ayak aydınlatmaları 41 mm 'den biraz daha küçük ledler büyük geldi fakat yinede oturdu yuvasına sorunsuz oldu. Gece görüntüsünü heyecanla bekliyorum. :)

hscc.jpg

Sürücü kapısı:

0tn7.jpg

sb5n2.jpg

y7vz.jpg

Torpido:

jkg5.jpg

Sağ yolcu ayak aydınlatma:

oblwf.jpg

t90b.jpg

bhsmg.jpg

Bagaj:

l33b.jpg

nzvgn.jpg

aqv4.jpg

Güncelleme 25.06.2014

- İç Aydınlatma ampüllerinin ledlendirilmesi.

Ortadaki aydınlatmalar için Photon Beyaz Seramik Tabanlı Park Ampülü 4300-7000 K 85d028 uygun gördüğüm ampül.

Okuma lambaları içinse seçtiğim: Photon Can-Bus 8 Ledli Park Ampülü 85d022

Tavan aydınlatmalarımda bugün geldi hemen montajını yaptım. Fotoğraflar gece yarısı gelecek.  :)

Orjinal sarı ampülleri ile gece görüntüsü;

img_2289acjd8.jpg

Arka koltuk aydınlatma, orjinal ve benim taktığım ledler arasındaki fark;

img_2293gsj9j.jpg

Gündüz görüntüsü;

img_2294z8jph.jpg

֖n ortada kullandığım ve orjinali;

img_2295qwjkc.jpg

Gece fotoğrafları gece eklenecek. :)

Güncelleme 27.06.2014

Gece fotoğraflarıda geldii :)

img_23031ikd9.jpg

img_2307zvjqa.jpg

Arka camlarımda perde var, ön camlar normal, film dahi yok.

img_2307zvjqa.jpg

Herkeze kazasız belasız yolculuklarr. :) :)

- ևift çıkış egsoz yapmak.

Aracım dizel olduğu için egsoz ucumuz tampon altına gizlenmiş durumda. Dışarda olsa tamponu kara duman yapacak, içerde olsa görüntü açısından pek hoş değil. Bunu dışarıya alacağız orjinal bir şekilde. Bunun için görüşmelerimiz devam ediyor.  :D

EDİT: 14.06.2014

Yaklaşık 20 gün sonra egsozlarımı taktırdım. Görüntü olarak çok güzel bir değişiklik oldu. Keşke daha önce yaptırsaydım. :)

img_1626pgyju.jpg

img_2223guavd.jpg

img_2224zubb7.jpg

- Gündüz farlarını amerikan park yapmak.

Led yapmak istiyorum aslen ama direnç gerektiği için birde kablolar kesileceği için pek içime sinmiyor. şuanlık amerikan park ile kullanmayı düşünüyorum.
Bunun içinde seçtiğim PHOTON Amerikan Turuncu T20 şişman Japon Dipsiz Park Ampülü 85d051. Zaman içinde turuncudan sarıya dönüyor rengi denilmiş bakalım deneyip göreceğiz. İleri ki haftalarda siparişi vereceğim bununda.

Güncelleme: 29.06.2014

Gündüz farları için turuncu ampüllerim geldi. Montajını yaptım fakat duy içersinde oynuyordu. Bana hiç güven vermedi çıkar, farın içine düşer vs diyerek. Tekrar orjinal ampüllerime döndüm. :) Astra'larda ki gibi çok farklı bir görüntüde olmadı gibi geldi bana. :)

Orjinal:

img_23096bj44.jpg

Turuncu:

img_2311lsjot.jpg

Orjinal

img_231088jyr.jpg

Turuncu

img_2312lgjrv.jpg

Bu ana kadar yaptıklarım bir iki şey. Yapacak listemde var tabii ki. :D

- Vites altı ledlendirilmesi

Bunun içinde normal şerit led yerine neon tarzında bütün gibi olanlardan düşündüm. Diğer bir Opel forumunda gördüğüm bir uygulamada 3 çipli ledlerden yapılmış bir uygulama gördüm. Beğendim, ledlerin tane olduğu belli olmuyor, bir bütün gibi görünüyor.

- Plaka ampüllerini ledlendirmek.

Ne kadar gündüz farlarında ki arıza lambası söz konusu olsa da, kablolar üzerinde oynamak istemsemde beyaz aydınlatma çok yakışıyor. Aklımda olan fardoktoru'nun direnci ile kaliteli bir led ampül kullanmak.

- Uzaktan kumanda ile aynaların kapanması.

İnternette çok sağlıklı bir bilgi bulamadım. Servis ile de görüşmedim fakat sanayide görüştüğüm ustam gel bir bakalım cihaz ile dedi. Perşembe günü gideceğim inşallah bir çayını içmeye. :D

Biraz uzun bir konu oldu, fakat resmen bir garaj oldu bu konu benim açımdan. :) Bir çoğunuzun yaptırdığı/yaptığı uygulamalar bunlar ben biraz geç başladım fakat keyfini böyle çıkarmayı düşünüyorum. Birde elimden geldiğince kendim yapmaya, toplamaya çalışıyorum parçaları. Daha bir zevkli oluyor aracımla böyle uğraşmak. :) Okuyan, okumayan herkese teşekkürler. Maşallah'ımızı eksik etmeyelim. Atacağım resimlerde plakayı saklamayı her zaman tercih etmişimdir. Bazı kötü niyetli kişiler satış sitelerinde kullanabiliyorlar bunlardan korunmak amacıyla.  Herkese kazasız, belasız sürüşler. :) :)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: JD547'nin Zaman Tüneli

arada adada görüyorum ,Allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin.

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
arada adada görüyorum ,Allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin.
Ada buluşması yapacaktık bir ara nasip olmamıştı abi hatırlıyor musun? Yakınlarda yaparız inşalalh  :) Amin inşallah hepimize :)

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com

Maşallah Güzel Araç Bende Gördüm :D

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cekY link' Alıntı:
Ada buluşması yapacaktık bir ara nasip olmamıştı abi hatırlıyor musun? Yakınlarda yaparız inşalalh  :) Amin inşallah hepimize :)

degisikliklerinizle keyifli sürüşler dilerim :)

O buluşma ben gelmeden olursa sizde sibop kapaklarınızı unutun :D

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mrt54 link' Alıntı:
Maşallah Güzel Araç Bende Gördüm :D
Teşekkürler, Ada'da ki herkese yakalanmışız ya  :eek: :D

ozgun88 link' Alıntı:
degisikliklerinizle keyifli sürüşler dilerim :)

O buluşma ben gelmeden olursa sizde sibop kapaklarınızı unutun :D
Teşekkür ederim. :) Hepimize uyan bir tarih ayarlayıp bir buluşma yapalım, kapaklarımız yerinde dursun. :D :D

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Bu yaz bi organizasyon yapmak farz oldu :)

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tomacco link' Alıntı:
maşallah güle güle kullanın.
Teşekkür ederim :)

ulas79 link' Alıntı:
Bu yaz bi organizasyon yapmak farz oldu :)
Farzsa bize de yapmak düşer  ;D