Aracımın az yakması için ne yapmam lazım

ozan_gurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 ASTRA H CLASSİC 1.3 CDTİ EASYTRONİC

istanbul içi sıkışık trafikte 7.5 - 8 litre arası yakmakadır. buda ortalama 30-35 kr

şehiriçi - şehirdışı ortalama 4.22 tl mazot fiyatı üzerinden 25 kr

nasıl düşürebilirim.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
kullandığın güzergahta iki gün manuel 2000 li devirlerde vites atarak (tabiki motoru üzmeden , ihtiyaç varsa biraz daha devirli) kullanın sizin kullanım şeklinizi kayıt edecektir. sonra otomatikte gaz pedalını fazla ezmeden vites istediğinizde hafif ayağınızı esneterek vites geçişi sağlayacaksınız. 6.5 litreye rahat inersiniz daha fazlası güzergah ve trafiğin durumuna bağlı:) ayrıca tecrübeni paylaşırsan sevinirim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Gaza daha az basmak (özellikle de kalkışlarda) önemli miktarda tasarruf sağlar.

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araca dahada kibar davranmak klima kullanmamak ve gittiğiniz yoldan daha az dur kalk yapabileceğiniz bir yol varsa onu kullanmak etkileyecektir.

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuda çok görüş var ama en faydalı ve randımanlı olanı da aracın bakımlarını zamanında yaptırmak..Yağıdır, suyudur, filtreleri ve bujileridir, çok önemli..

Ancak araç için konuşmak gerekirse lastik seçimi önemlidir mesela..Geniş tabanlı ve özellikle performans ya da arazi ya da karlı/yağışlı yol koşulları için seçilmiş lastikler böyle durumlar yaşanmadığı müddetce aracın yola tutunmasını arttırsa da performans kaybına ya da yakıtın artmasına sebep olmaktadır..Mesela stepneyi aracınızda bulundurmayabilirsiniz büyük ise eğer

Aracı mümkün mertebe vitesli kullanmak ve özellikle de yokuşlardan inerken yakıt tasarrufu sağlamaktadır boşta inmeye göre...Örn astra h larda 1.3 motora 6 vites konmasını ya da poloda performans olarak anlamaktadır bazıları..Halbuki bu 6. vites, motorun devir aralıklarına en uygun şanzuman dişlisini yaratmaktır..

YÜksek devirlerde vites değiştirmek yine yakıt artışına sebep olmaktadır..Eğer gaz pedalından 1-2 cm dahi ayağınızı çekmeniz yakıt tasarrufu sağlmaktadır..Şehir içi kullanımlarda aracınızda gereğinden fazla ağırlık bulundurmanız yine yakıt artışına sebep olmaktadır..

Klima kompresörü gücünü motordan alır ve aracın motoruna ekstra güç uygulamış olur, bu da ekstra yakıt sarfiyatı demektir..Bir de mümkğn mertebe aracınızda frene yüklenmeden ve ani kalkışlardan kaçınarak da yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz..

Atladığım temas etmediğim eminim pek çok şey var ama kısmen bunları yapmış biri olarak ben vectra c 1.6 motorda 8.3 lt ort yakıt tüketimi elde ettim..Kimse inanmıyor..Herkes vectra nın 10 lt den aşağı yakmayacağını söylüyor ama demek ki yakıyormuış...Çok da kasmadan :)

Son düzenleme:

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende ilk zamanlarda aracıma aşırı yükleniyor ve gereksiz değişimler yapıyordum bu arada aracım 1.2 yakıt konusunda yüklendiğim zamanlarda bile beni üzmüyor ama şuan bir kaç gündür inanılmaz sakin kullanıyorum...yakıt tüketimim 6 ltreye kadar indi yarın muhtemelen benzin alıcam son değerleri söylerim ama şuan çeyrek depoyla şehir içinde Sakin kullanımda 45 litrelik depom ile hesaplarıma göre şehiriçi sakin kullanım 6,2 yakıt tüketimi ile 700 km civarında yol yapıyorum...devirli kullanırsam biraz hareketli otomatikman 600 - 650 km arasına düşüyor...80 km 2000 devir geçmemeye çalışıyor 2500 vites değiştiriyorum. sakinde

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben çok ölü kullanıyor olabilirim genelde max. 2binde vites atarım 1250 devirde yol alırım :) kalkışta yada yolda yarım gazı geçmezseniz yakıt hissedilir derecede düşüyor. mümkün oldukça gaza sadece dokunarak gidin :) yolun durumuna göre arabaya izin verirseniz bırakın yokuşda falan biraz yavaşlasın :) iniştede bırakın aksın :D

Uzunda 5,5 lt ş.içi 7.5 8 lt ort.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de benzinli motor kullanıcısıyım ama, 2bin devir dedinmi vites değiştiriyorum, galiba dizel motorlu araç alma vaktim gelmiş, düşük devire karşı olan bir sempatim var ortalama yakıt tüketimim %80 şehir içi 8.4lt , 10 litre LPG desek 10x2.26(pogaz) gayet temiz :D

vanery

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dusuk devirde kullanacagim diye araci bogarsaniz yine fazla yakar. Arkadaslarin soylemek istedikleri araci sikistirmamak. Bunu bende yapiyorum ozellikle benzinli araclarda hissedilir derecese yakit tasarrufu sagliyor.