Antifriz Değiştireceğim Bu Ürün Alayım Diyorum

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=61380]Nobran[/MENTION]

Kardeşim işin bir başka garip noktası da bu üründen a101 den tam 6 litre elimde var. Kapağı bile açılmadı hiç :) bu ürüne de pek güvenemedim. Hehe

http://www.hepsiburada.com/sampiyon-hazir-antifriz-37-c-3-lt-p-OTSYN98

Bu antifirizi motorun su ceketlerini ve radyatörü temizlemek için kullanabilirsin abi. Ekstra masraf olmaması için konusunu açmadım fakat motorun soğutma sistemini en iyi antifirizle temizlersin. Mevcut antifirizi boşaltıp bunu eklersin bir önceki mesajımda yazdığım gibi gene fan açana kadar ısıtırsın onu da boşaltıp tekrar bahsettiğim gibi su ile durularsın :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bu antifirizi motorun su ceketlerini ve radyatörü temizlemek için kullanabilirsin abi. Ekstra masraf olmaması için konusunu açmadım fakat motorun soğutma sistemini en iyi antifirizle temizlersin. Mevcut antifirizi boşaltıp bunu eklersin bir önceki mesajımda yazdığım gibi gene fan açana kadar ısıtırsın onu da boşaltıp tekrar bahsettiğim gibi su ile durularsın :)

Bende işte bu yüzden bu ürüne pek güvenemedim o yüzden de ilk mesajda olan üründen alayım dedim. Mavi olması da dikkatimi çekti çünkü. Malum bizim ehtiyara kırmızı ve turuncu pek gelmez.

hkn066

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 model astra f kasa da kullanılıyor ürün gayet güzel abi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
[MENTION=61380]Nobran[/MENTION]

Kardeşim işin bir başka garip noktası da bu üründen a101 den tam 6 litre elimde var. Kapağı bile açılmadı hiç :) bu ürüne de pek güvenemedim. Hehe

http://www.hepsiburada.com/sampiyon-hazir-antifriz-37-c-3-lt-p-OTSYN98

Bir kereden bir şey olmazmış. Önümüz zaten yaz, o nedenle öncelikle elindeki antifrizden faydalan derim. Motordaki suyu arkadaşların dediği gibi boşalt, elinde bulunan antifrizi önce % 50 oranında su ile karıştırarak kullanan, radyatördeki su eksildiğinde elindeki antifrizden ilave et, arada bir de ölçüm yap, sonuç iyi çıkarsa yeni ürün almana gerek kalmaz. Paylaştığın antifriz kötü sayılmaz, yıllardır kullanılan bir üründür.

Antifreeze. Bir motorun soğutma suyuna katılan bir madde. Suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek gayesiyle katılır. Bazan başka bir sıvının donma sıcaklığını düşüren bir faktörü belirtmek için de antifriz deyimi kullanılır.

Su donma sıcaklığına yaklaştığı zaman, diğer maddelerin tersine genleşir. Radyatör, silindir blokları ve diğer motor parçaları, genleşerek donan suyun meydana getirdiği basıncın te’siriyle çatlayabilir. Bu tehlikeleri önlemek için soğutma suyuna sıvı antifriz olarak etanol, metanol ve etilen glikol katılır. Antifriz, kışın beklenen en düşük sıcaklıkta donmayı önleyecek miktardadır. Antifriz ne kadar artarsa donma sıcaklığı o kadar düşer.

Antifriz olarak kullanılan etanol ve metanol buharlaştığından sudaki miktarları azalır. Bunun için antifriz ayarını iyi yaptırmalıdır. “Permanent” yani etilen glikol antifrizler daha te’sirlidir. Ancak çok pahalıdır. Piyasada kullanılan antifrizlere genellikle bir pas önleyici ve bir de su pompası yağlayıcısı eklenir.

Bazı böcekler kış mevsimi yaklaştığı zaman donmaya karşı korunmak için gliserol (glycerol) salgısını artırırlar. Gliserol organizmadaki sıvının donma sıcaklığını düşürür.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
[MENTION=12186]smihci[/MENTION] yok abi zaten antifriz var araba da uzun zaman oldu ölçüm de -30 görünüyor da ben yazın şöyle bir tazeleyim dedim.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=12186]smihci[/MENTION] yok abi zaten antifriz var araba da uzun zaman oldu ölçüm de -30 görünüyor da ben yazın şöyle bir tazeleyim dedim.
Ne gerek var abi , antifiriz degisirmiymis... Gereksiz masraf bence. 13 yillik antifiriz isparta kisinda donmadi seninki mi donacak?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ne gerek var abi , antifiriz degisirmiymis... Gereksiz masraf bence. 13 yillik antifiriz isparta kisinda donmadi seninki mi donacak?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kardeşim neredesin sen? ;) ya arada bir yenilerim bende çok fazla değil de ara bir.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Saf antifiriz tekbaşına o kadar donma derecesi olmaz ancak su ile karışınca donma derecesi azalır.

Bence en iyi karışım %50 su %50 antifiriz

Saf antifeizin donma derecesi -15 ise su ile karışında -40 olur

Sakın musluk suyu kullanmayın 5 litrelik içme suyu kullanın

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
yanlış bilgi değil mi? Kutu üzerindeki karışım oranları mı yanlış yoksa