Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark Selespeed nasıl bilirsiniz

Abarth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yusuf arkadaşım almaya niyetlendiğin aracı öncelikle iyice bir gözden geçirt. Alfa Romeo nun tutkunluk yapan araçlarından birisidir. Ama her ne kadar italyan tutkunu olsamda seni bu araba hakkından önceden uyarmak boynumun borcu. Selespeed otomatikleştirilmiş manuel şanzumanların atası olarak kabul edilebilir. Vites geçişleri güncel araçlara bile taş çıkartacak hız ve kararlılıkta olmasına ramen mekanik bazı problemler çıkartma olasılığı var. Selespeed robotu bazen arıza yapabiliyor fiyatı 2500ytl civarında, yapacak diye bir kade yok ama olma ihtimali olan en büyük maliyetli sorunu budur. Alfa 156 nın kronik sayılan 3 rahatsızlığı vardır.

1.si varyatör arızasıdır. Hafif bir şıkırtı ile başlayan bir sestir. Önce hafif bir ses olarak başlar motor çalıştıktan bir süre sonra kesilir. Sonraları ses artar ve kesilmez. Bu evrede değişim gerekir parçanın fiyatı yaklaşık 400 ytl. Değiştirdikten sonra itinalı kullanılmazsa 10-15000km sonra yine sorunu başlar. Tamir takımı artık var ve fiyatı 175ytl. Parçaya kosulan tek yönlü bir valf ile yağın geri kaçması engelleniyor ve parça ömrü çok uzuyor haliyle bir daha bozulmuyor.

2.Debimetre. Hava akışını ölçen bu parça eğer orjinal kutu içi filtrenin yerine açık hava filtresi takılırsa bir süre sonra bozuluyor. Serviste fiyatı 300ytl. Bosch un ürettiği bu parça Bosch servislerde 150 ytl gibi bir fiyata satılıyor. Üniversal debimetrede uygulanabilir fiyatı 100ytl civarı. Açık hava filtresi sökülmek istenmezsa aladatıcı takılıp sorun biter.

3.Sorunu ise takozlar la alakalı. Ön ve arka takozlar bir süre sonra ses yapmaya yol açabilir. Çok can sıkıcı bir ses değil ama takıntılı insanlar için sıkıcı olabilir. Parça bişey değil ama işçilik maliyeti 50ytl gibi birşeydi yanlış hatırlamıyorsam.

Yegane keyif alacağınız araçlardan birtanesidir Alfa Romeo Selespeed. Eğer düşünürseniz daha da detaylı yardımcı olabilirim. Şimdiden hayırlı olsun.

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim duydugumda her 3 alfadan biri fabrikadan sorunlu çııyo

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim arkadaşımda 1.6 sı var, 2005 model görüntü güzel ama alt takım 2 sende 2 defa dağıldı bozuk yollarda kullnamak zorunda olduğu için. Alt takım biraz kibar diye biliyorum ama senin bahsettiğin model için aynı şey söz konusumu bilemem..

phoenix78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu aracın 1999 Alfa 156 2.0 olanı çok yakın bir arkadaşımda var çok memnun. Hatta aracını defalarca bana satması konusunda telkinde bulundum ama satmıyor. O aracını alırken o kadar çok şey söylediler ki yok tamirden çıkamazsın yok çok nazik arabadır, yok çok yakar vs. çok bunalmıştık. ama arkadaşım ben bu alete hastayım ne olursa olsun alacam deyip aldıktan sonra gördük ki anlatılan birçok şey fasaryaymış. Kullanımı çok zevkli insana çok keyif veren bir otomobil, 2.0 motor olması kasaya fazlasıyla yetiyor ve dinamik sürüşlerde de insanı üzmüyor. Yakıtına gelince hiç öyle abartıldığı kadar da çok yakmıyor, tabii basmazsan. Bence bu sorunda sıralı sistem LPG ile çözülebiliyor. Çok kronik olan varyatör problemini oda yaşamıştı. Ben çok normal bütün araçların kronik sorunları belli zamanlarda değişmesi gereken parçaları yokmu? Servis ve parça olayına gelince gidiyorsun bir FIAT servisine aracın herşeyini yapıyorlar her türlü parçasını da buluyorsun. Eğer içinden geliyorsa beğeniyorsan içinde kalacağına altında kalsın al bence. Satma olayına gelince kör satıcının şaşı alıcısı olur. Bu devirde satılmayacak araba yoktur. Her aracın bir alıcısı bir taliplisi, beğeneni mutlaka olacaktır. Eğer alırsan güle güle kullanman dileğiyle.......

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fiyatlar aynı civarlardaysa vectra al derim ben.2.0 136 hp cd tavsiyemdir ya da vectra c elegance

HAKANCEVİK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
27000 euro ya alınan araç 27000 Ytl ye satıldı...İkinci eli ölü ama görüntüsü ve kullanımı güzel..

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yusuf zaten 2003 demiş, zaten değer kaybetmiş dediğimiz fiyattan alıcak
2. el alırken 2. eli düşük gittiği için tercih edilmeyen araba konusu çok yanlış yorumlanıyor piyasada
ilk alan adam yapıyor zaten zararı, 2. elde dolaşırken de düşük değer üstünden alınıp satılacağı için değer kaybı o kadar yoğun olmuyor, hem de çok ucuza modelli ve güzel bi araba sahibi olunabiliyor...
arabayı satmaya kalkarsam yeni bir seçenek daha eklendi listeme :D

yusufaltintepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler dediğiniz gibi zaten 2. el alacağım için pek bir değer kaybı olmayacak zaten bugun bir opel alıp satsanız bile ister istemez değer kaybı yaşanıyor Can arkadaşım verdiğin bilgiler internette araştırdığım bilgilerle aynı ama Selespeed robotu denilen olay kafama takıldı şimdi

Abarth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler dediğiniz gibi zaten 2. el alacağım için pek bir değer kaybı olmayacak zaten bugun bir opel alıp satsanız bile ister istemez değer kaybı yaşanıyor Can arkadaşım verdiğin bilgiler internette araştırdığım bilgilerle aynı ama Selespeed robotu denilen olay kafama takıldı şimdi
Arabanı almadan bana getir birlikte baktırırız. Hatta müsait olursam ben bile yanında gelebiliri. Çok sanatkar bir alfacı tanıdık servisimde var. Orayada götürürz. Gözün arkada kalmadan saat gibi çalışacak konuma gelir.
Bazı yorumlara sadece şunu söylüyorum
ALFA HAKKINDAKİ HER HURAFEYE İNANMAYIN!!!
27000Euro ya alınıp 27000YTL ye satılan bir tek alfa ne gördüm nede duydum.
Alfa Romeo Zeytinoğlu distribütörlüğünde ülkemize talihsiz bir giriş yapmıştır. O dönemde ciddi parça ve servis sıkıntısı çekmiş olan marka KOÇ grubuna dahil olduktan sonra kendine gelmiş ve bütün sıkıntılarından kurtulmuştur. Yine aynı şekilde o dönemde üretilen boxer ve turbo motorlu alfa lar ülkemizde sürekli sorun çıkartmıştır ve nedeni arabanın kalitesi bağlanmıştır. Bu BÜYÜK bir yanılgıdır. Bilindiği üzere Boxer ve Turbo motorların sağlığı için tükettikleri benzinin kalitesi çok öenmlidir. ANcak o dönemde ülkemizde satılan çamur gibi, düşük oktanlı, sulu vs benzinler araçların motorlarını haşat etmiş ömürlerii kısaltmıştır bu sorunda günümüzde yakıtın avrupa standartlarına gelmesi ve denetim altına alınmasıyla çözülmüştür.