15 000 bakımı geldi artık garanti dışı

athlon2800

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim aracıım astra 2006 enjoy 14800 km de geçen yıl ilk yıllık bakımı 7500 km de yaptırdık yetkili serviste çok az şey değişti klasik şeyler hava filitresi polen filtresi yağı bayağıda para almışlardı.
şimdi illaki 15 000 de bazı parçalar değişir fahiş fiyatlı yetkili servise mi götürmek lazım başkalarına güvenemiyor insan,tanıdık biriside yok adam orjinal taktım der yan sanayiyi geçirir korkuyor insan.
artı birkaç sorum olacak
1- 15 000 km dehangi parçalar değişir
2- motor yağını kaç bin km de bir değiştirmeliyim
3- hava filitresini kaç binde bir değiştirmeliyim(gren hava filtresi taktırmalımıyım bayağı bir yazı okudum onla ilgili) bendeki normal kağıt filtre
4- veya şimdi 15 000 km bakımına götütürürüm 20 . 000 de değişecek parçalar vardır(ve bu parçalarda önemli parçalardır) ben bunları nasıl anlarım hangi parça kaç bin km de değişir diye
5- bana bu 15 000 bakımı yetkili serviste kaça maal olur dışarıdaki bir serviste kaça maal olur?

teşekkürle

Dostum motorun diesel mi benzinlimi yazmamışsın ama genel olarak (arabamı bende sıfır alıp aynı düşünceleri yaşadım) cevap verecek olursak:
1-30.000 e kadar hep aynı şeyler; yani 7.500 de yapılanlar.
2-Motor yağına katkı vs katmadan orjinal GM motor yağı kullanarak (45tl), 7.500 km de bir yağı, yağ filtresini değiştirirsen en güzeli olur. Daha uzun ömürlü yağ kullanıp 10-15bin de de değiştirebilirsin ama motor üreticilerinin tavsiyesi 7.500 de bir değişim.
3-Hava filtresinide her rutin bakımda değiştir çok pahalı bi şey değil. Performans hava filtreleri safsatalarınada inanma, motorun zaten gerektiği kadar havayı alır gerisine izin vermez. Bununla beraber motorda ekzantrik mili gibi bazı çok önemli parça deiğişimi olursa motor daha fazla havaya ihtiyacı olacağından performansa etkisi olacaktır. Bu tür uygulamalar motorunu bitirir.
4-Servis-Özel Servis-Fiyat-Verim ilişkisi içerisinde cevap arayacaksak; aşağıdaki linkdeki konuyu sonuna kadar okursanız yeterli bilgi verecektir: http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=30786

Son düzenleme: