60Bin Bakımı 1650TL

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

2012 Astra J 1.4T Active Select aracımın 60Bin Bakımını tamamladım. Aracım 56Bin kmdir LPGde ve son 10 ayda 24bin km yaptığım için ayrıca uzun yolda aracımı gerek toroslarda gerekse biraz süratli kullanarak zorladığım için aracıma baştan sona iyi bir bakım yaptırmak istedim.Bakımın bir kısmını özel serviste bir kısmını yetkili serviste yaptırdım. Ankara Yetkili Servis 60bin bakımı olarak liste fiyatı 820TL.

60bin bakımı için Opel Parçacısından Yağ filtresi ve Polen Filtresi hariç aşağıdaki parçaları aldım. 250TL tuttu
Mobil1 ESP 0w-40 yağ
GM Yağ Filtresi
4 Adet GM Buji
GM Hava Filtresi
GM Polen Filtresi

Sonra aracı kendi ustama götürdüm aracımı baştan sona incelenmesini istedim. Yukarıdaki parçalara ek olarak 60Amper Mutlu Akü, 3M Marka Arka Balata Seti takıldı. Logar kapakları sağolsun Sol ֖n Rot Başı contası yırtılmış o değişti ondan dolayıda Rot Ayarıda yapıldı. Sanayideki diğer yerlere göre biraz daha pahalı yetkili servise göre daha ucuz olduğunu bildiğim ama güvenilir iş yaptığına inandığım ustamda parçalarla birlikte 550TL lik bir masrafım oldu.

Ondan sonrada yetkili servise götürdüm 60bin bakımında yapılması gereken Fren Hidroliği ve V kayışı değişiminide serviste yaptırmak istedim. Ayrıca aracımın yine detaylı olarak incelenmesi istedim. Daha önceden bildiğim Devirdaim motoru gürültülü çalışmasından dolayı Devirdaim motoru ve contası, Antifriz değişti, Fren hidroliği değişti, V kayışı değişti, Kırmızı ışıkta beklerken vites D konumundayken titremeyi söyledim incelediler Gaz Kelebeğini temizleyip bir güncelleme yaptılar faturaya SPS programı olarak geçti. Opel Club Card ile araç yaşından dolayı yüzde 20 işçilik yüzde 20 mekanik parça indirimi ile 842TL tuttu. Toplamda yaklaşık olarak 1650TL masrafım oldu 60bin bakımında. İlk başta biraz çok olduğunu düşündüm ama 820TL yetkili serviste normal bakım olduğunu düşününce hepsini serviste yaptırsam 2000 den az olmayacağına karar verdim. Hepsini özel serviste de yaptırabilirdim ama garanti konusundan dolayı daha spesifik işlemleri yetkili serviste yaptırmayı tercih ettim.  Son olarak serviste Motor Temizliği yaptırdım onun fiyatını eklemedim.

60Binde şanzıman yağının değiştirmeyide düşünüyordum ama GM in internette bir yazısını buldum, Dexron VI şanzıman yağı kullanan araçlarımız daki yağ en kötü koşullarda şanzıman yağının 80binde değişmesi gerektiğini daha çok uzun yol yapan araçlarda ise 160Binde değişbileceğini yazıyordu. O yüzden şanzıman servisine gidip şanzıman yağını değiştirmek istediğimi söylediğimde 80binde değiştirelim diyince teyit etmiş oldum bu bilgiyi. Paylaşmak istedim bu bilgiyi normal koşullarda kullanılan bir aracın şanzımannı bana göre 100-120binde  değişebilir. şahsen 100binde değiştirtmeyi düşünüyorum.               

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt: 60Bin Bakımı 1650TL

Hocam detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Gerçekten baştan sona faydalı bir yazı olmuş. Masrafınız biraz çok olsa da içiniz rahattır diye düşünüyorum. Servisteki ustalar gerçekten detaylı inceledilerse bir sıkıntı olmadan nice uzun KM'ler yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hayırlı sürüşler.

ray55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

güzel bir paylaşım..
detaylı ve titiz bakımı yapılan arabana can gelmiştir şimdi..
hayırlı sürüşler..

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ediyorum görüşleriniz için, çok sık araç değiştirmeyi sevmeyen biri olduğumdan dolayı elimden geldiği kadar imkanlar çerçevesinde aracıma iyi bakmaya çalışırım. Darısı herkesin başına, daha iyi bakımlar sizlerin de olsun  special_Yeah

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu kadar ayrıntılı bakım sonrasında fiyat makul olmuş. :) Ben 2.0 cdti için 55.000de 60.000 bakımına girdim, 1200 tl tuttu, ek olarak devir daim değişti benimde. :)

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Uğur K link' Alıntı:
Bu kadar ayrıntılı bakım sonrasında fiyat makul olmuş. :) Ben 2.0 cdti için 55.000de 60.000 bakımına girdim, 1200 tl tuttu, ek olarak devir daim değişti benimde. :)
Hem dizel hem insignia olduğu için aslında uygun bir fiyat tabii opel servisinde yapılmış ise

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bonexxx link' Alıntı:
Hem dizel hem insignia olduğu için aslında uygun bir fiyat tabii opel servisinde yapılmış ise
Evet yetkili serviste yaptırdım. :)

screamtoronto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: 60Bin Bakımı 1650TL

Arkadaslar benim de 60 bin bakimim geldi araci zaten 53000de aldim yag filtre balata degismisti yeni. Simdi 60 bin icin neyi degistirmeliyim? Ayrica opele gidip baktirsam check up icin para alirlar mi

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Merhaba,

60.000 bakımında;

-Yağ, filtreler
- Triger kayışı,
- V kayışı ve bujilerin değişmesi gerekiyor.

Serviste ben yaptırdığımda 1600-1800 TL aralığında değişiyordu. Siparişi internetten vererek orjinal parçalarla birlikte 700 TL'ye yaptırmıştım. Sonrasında serviste tekrar yaptırmam gerekti ve 1400 küsür TL verdiğimi hatırlıyorum.

adamvar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende geçen ay yaptırdım. Reis 1100 liraya yaptı.