motorum sağir mi ?

tolgakeser

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ilk astramda hiç problem yaşamamişken ikinci el aldğim astramda sorunlar bitmiyor. far buğulanmasi / lastik yarilmasi derken bi sorunum daha var fikirleriniz benim için önemli
aracimi ikinci el 18 bin km de ağustos sonunda aldim şuan 23 bin kmde aracimin 15 bin kmde bakımı yapilmişti ama içim rahat etmedi gm 5 30 yağ  gm yağ filtresi ve gm marka hava filtresi alip serviste değiştirttim.
1. problem aracim ortalama yakıt tüketimi 6.5 liteden aşaği düşmüyor her gün 50 km yol yapiyorum hiç trafiksiz yolda eyüpten florya bölgesine dur kalk yapmadan işe geliyorum. gidiş 25 km geliş 25 km hızım genelde radar olan bölgelerde 70 sonrasında hızlanıyorum 110 u geçmiyorum ortalama 90 km diyeblirim
araci devirli kullanmaya özen gösteriyorum sakin kullanımda 2500 dd vites atiyorum ivmelenme istediğimde 3000 dd kadar çıkıyorum.
aracim düz yolda 160 km hızı geçmiyor

arkadaşimda 1.3 multijet liena var dün biraz benim araci kullandı kendi araciyla 2.viteste çıktığı yokuşu benim arac cıkamadı 1 e düşmek zorunda kaldı ve bana moturun sağir dedi
bende sizlere danişmak istedim problem ne olabilir carbon clean yaptirsam yada enjektor temizleyici gibi katkılar kullansam düzelir mi yada moturu nasil açmak lazım kaç devirde gidilir bu ilk dizel aracim daha önceki 2 aracimda benzinliydi.
fikirleriniz benim için önemli

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: motorum sağir mi ?

bence ilk kullanıcısı çok devirsiz kullanmış ve aracın turbosu ve pistonları km si düşük olmasına rağmen gereksiz kurum yapmış ,büyük ihtimal enjektörlerde pislenmiştir,bu sorunu carbonclean ve whürt ün motor temizlik katkısıyla halledebilirsiniz,önce whürt katkısını yağa katın ve motoru 30-40 dk sıkıştırarak kullanın sonra carbonclean yaptırın ve aracın yağını değiştirin ,işlemler sonrası aracı 500km kadar kompresyona sokarak kullanın(yani 3 le giderken gazdan ayağınızı çekin ve 2 ye atıp aracın kompersyonla yavaşlamasını sağlayın tabi bu süre zarfında aracı devirli kullanın ki tekrar zararlı kurum bağlamasın 500-750 km sonra aracı sıkıştırın ve sonuca bakın eğer motor açıldıysa zaten hızlanmasından ve son sürat değerinden belli eder.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben aracimi mümkün oldugunca düsük devirlerde kullaniyorum.Aracima zarar mi veriyorum.Genelde dikkat ettigim 2500 devire kadar bir üst vitese gecme ve en düsük devirdeyken bile 1500 devirin altina düsmeme.

Devirsiz kullanma olayini biraz acar misiniz?

Yakit tüketimi icin mümkün oldugunca erken bir üst vitese gecilmesi tavsiye ediliyor.Bunun kurum baglama ile ilgisi var mi?

gfb19871

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Lineanın ağırlığıyla Astranın ağırlığı arasında fark var . Bunuda göz önünde bulundurun.

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Ben aracimi mümkün oldugunca düsük devirlerde kullaniyorum.Aracima zarar mi veriyorum.Genelde dikkat ettigim 2500 devire kadar bir üst vitese gecme ve en düsük devirdeyken bile 1500 devirin altina düsmeme.

Yakit tüketimi icin mümkün oldugunca erken bir üst vitese gecilmesi tavsiye ediliyor.Bunun kurum baglama ile ilgisi var mi?

Yakıt tüketimi için tavsiye edilen şey kısmen yanlış. Mümkün olduğunca kısmı önemli. Erken vites değiştirirseniz araç kendini toparlamak için daha çok yakıt harcıyor. Bununla beraber bu araca zarar veriyor.
Vites değiştirdikten sonra 1750-2000 devirlerde kullanmanız iyi olur.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vites genelde 2500dd değiştiririm tabi 1de kalkıp 2 ye attıktan sonra 2de 3000dd yi görürüm ki araç toparlasın ağır malum sonra zaten 2500dd değiştirip devam ederim.1800dd altına asla inmem arabayı süründürmem şu ana kadar bir sorun çıkmadı sizin maksimum hızı ben 4.viteste yaptım.Ve daha 1.vitese düştüğüm bayır çıkmadı.

tolgakeser

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
bence ilk kullanıcısı çok devirsiz kullanmış ve aracın turbosu ve pistonları km si düşük olmasına rağmen gereksiz kurum yapmış ,büyük ihtimal enjektörlerde pislenmiştir,bu sorunu carbonclean ve whürt ün motor temizlik katkısıyla halledebilirsiniz,önce whürt katkısını yağa katın ve motoru 30-40 dk sıkıştırarak kullanın sonra carbonclean yaptırın ve aracın yağını değiştirin ,işlemler sonrası aracı 500km kadar kompresyona sokarak kullanın(yani 3 le giderken gazdan ayağınızı çekin ve 2 ye atıp aracın kompersyonla yavaşlamasını sağlayın tabi bu süre zarfında aracı devirli kullanın ki tekrar zararlı kurum bağlamasın 500-750 km sonra aracı sıkıştırın ve sonuca bakın eğer motor açıldıysa zaten hızlanmasından ve son sürat değerinden belli eder.

abi aracimin eski sahibi bayandi sanırım bu sorunlar hep ondan kaynaklanıyor.dediğinizi uygulucam akşam iş dönüşü depoya whürt enjektor temizleyici attiricam 2 gün araci sıkıştirarak kullanıcam c.tesi sabahida servise gidip carbon clean ve motor iç temizliği katkısı kullandırıp yağini ve filtresini değiştiricem inşallah problem çözülür.
yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kaba bir tabirle; araçla giderken gaza dokunduğunuzda motor ne kadar gecikmesiz hızlanıyorsa motordaki kurumlanma/sağırlaşma oranı o denli az oluyordur, motorun gaz pedalına vereceği tepkiyi çok azaltmadan mümkün olan en düşük devirle yol alın.

Motorun aracı hızlandıramayacağı - gereğinden düşük devirlerde araç kullanmak anlık olarak yakıt ekonomisi sunabilir ancak uzun vadede motoru kurumla kaplanmasına neden olacaktır, aksi şekilde çok devirli kullanmak da hem yakıt sarfiyatına hem de çok pahalı motor arızalarına sebep verecektir.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınız 1.3 ise 5vites 85km 90 km arası bir hıza gelin yani 1800dd en büyük ekonomiyi orda görürsün 3.2 3.4 3.6 gezinir ama uzun vade için 2000 dd altı bence sağlıklı değil

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:

yakıt ekonomisi için iyi ama turbo ve motor kurumlanması için kötü ,bende daha çok şehir içi ve çok düşük hızlarda kullanırım ve aracın turbosu ,enjektörleri ve pistonları kurum tutmasın diye arasıra dip gaz yapabileceğim bir yerler bulur ve 10-15 km böyle kullanırım hiç bulamazsam kısa mesafelerde motoru sıkıştırırım (tabi her zaman değil ayda bir iki kez)ve aracın kurum atmasını sağlarım.