Yağ var mı yok mu?

Yakari

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 model opel vectra c aracım var. LPG kullanıyorum. 185 binde yağını değiştirdim. Şu an 188 binde. Yağ çubuğu ile düz bir zeminde yağını kontrol ettiğimde çubukta yağ gözükmüyor. Ancak ne yağ uyarısı veriyor (yağ uyarı lambası açılışta - kırmızı olan- yanıyor 1-2 sn sonra sönüyor.) ne de motorda aykırı bir ses var. Araç çalışır haldeyken motora yağ gidiyor. Sizce sorun nedir? Ya da bu durum normal midir? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 model opel vectra c aracım var. LPG kullanıyorum. 185 binde yağını değiştirdim. Şu an 188 binde. Yağ çubuğu ile düz bir zeminde yağını kontrol ettiğimde çubukta yağ gözükmüyor. Ancak ne yağ uyarısı veriyor (yağ uyarı lambası açılışta - kırmızı olan- yanıyor 1-2 sn sonra sönüyor.) ne de motorda aykırı bir ses var. Araç çalışır haldeyken motora yağ gidiyor. Sizce sorun nedir? Ya da bu durum normal midir? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

yağ kontrolünü soğuk motor yada stop ettikten ortalama 5 dakika sonra yaptıysanız ve yağ cubuğunuzda aracınızın orjinal cubugu ise en az 1 litre ekleyip sonra tekrar kontrol edin... o şekilde az yağ ile kullanmak zararlı...çubuktaki 2 çizgi (en alt ve en üst) arası 1lt lik yağ kapasitesinin karşılığıdır. genelde 1 litre eksiltince sarı yağ lambası yanmalı. belki sensörü bozulmuştur belkide iptal edilmiştir eski sahibi tarafından...

Yakari

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet motor soğukken arabayı stop ettikten en az 15-20 dakika sonra kontrol ediyorum. Birkaç kez araba çalışır halde de kontrol etmiştim. O zaman sorun çıkmıyor. Çubuktaki tüm çizgilere yağ buşamış oluyor. 2014 ağustosunda yağ kartelindeki yağ süzgecinin tıkanması nedeniyle yağ müşürü,pompası hep değişmişti. Ondan önce uyarı veriyordu böyle bir durumda. Acaba bu işlem sırasında uyarı sensörü vs. arıza görmüş olabilir mi?

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ kontrolünü motor durduktan 5 dk sonra yapın yağ çubuğunda eksik ise arkadaşların dediği gibi yağ ekleyin ve motor çalışırken yağ kontrolü yapılmaz.
1lt yerine 0,5litre yağ ekleyerek devam edin yolunuza. Sensöre güvenerek yola çıkmayın ;)