yağ kaçırma ve su eksiltme

magic_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

(resim temsilidir.)

2001 vectra b z16xe 145000km deki aracımın motorunda resimde işaretlediğim yerde yağ sızıntısı var.Sanırım üst kapak contasından kaçırıyor.7000 km önce yağ değişiminde castrol 10/40 yağ koydum.(O güne kadar hep gm yağ kullanmıştım.)
Yağ çubuğunda 4 çizgi var ve kontrol ettiğimde ise şu an yağ seviyesi 2. çizgide.
Yarı yarıya eksiltmiş yani.Bununla beraber aracım çok fazla su eksiltiyor.Suyunu tamamlıyorum ve 10-15 gün içinde 1-1,5 lt su eksiltiyor.Fakat motor suyuna yağ karışmamış.Bugüne kadar hiç hararet yapmadı araç ve çekişinde problem yok.
Sizce araca yapılacak işlem nedir?Dediğim gibi üst kapak contası mı değişicek?Eğer üst kapak contası değişicekse, üst kapak açılmışken yaptırmamı önereceğiniz bir işlem var mı?( kurum temizleme vs.. gibi)

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ kaçağı olan yer kürbitor kapağı ordaki contadan kaçak vrdır conta değişimi ile sorun hallolur ( çifti 30 lira ) 7000 kmde yaklaşık 1 lt yağ eksiltmiş bu yağın ordan gitmesi çok zor.ya başka yerden kaçak vardır ( krank keçesi gibi ) yada motor yakıyordurki bu yaşta ve km deki motor için 7000 km de 1 lt normal sayılabilir...su eksilmesi normal değil tabi contadan kaçırmadığına eminsen ( üst kapak contası ) sistemden kaçak olabilir (( radyatör hortumlar vs)
bakmak lazım...
bu tür arızalrı kurcaladıkça altından başka şeyler çıkar çok fazla kurcalamadan halletmeye bak...

magic_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ kaçağı olan yer kürbitor kapağı ordaki contadan kaçak vrdır conta değişimi ile sorun hallolur ( çifti 30 lira ) 7000 kmde yaklaşık 1 lt yağ eksiltmiş bu yağın ordan gitmesi çok zor.ya başka yerden kaçak vardır ( krank keçesi gibi ) yada motor yakıyordurki bu yaşta ve km deki motor için 7000 km de 1 lt normal sayılabilir...su eksilmesi normal değil tabi contadan kaçırmadığına eminsen ( üst kapak contası ) sistemden kaçak olabilir (( radyatör hortumlar vs)
bakmak lazım...
bu tür arızalrı kurcaladıkça altından başka şeyler çıkar çok fazla kurcalamadan halletmeye bak...

yağ sızıntısı plastik ecotec gri kapağın iç tarafından geliyor.
su kaçağını ise kendim incelediğimde radyatörde ve hortumlarda bi kaçak göremedim.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ kaçağı için sarı yağ dolum kapağının etrafını kontol edin oringden sızabilir,
yada külbütör kağağı contasından olabilir,
su eksilmesi ile ilgili olarak yeni başladı ise su ile alakalı son yaptığınız işlemleri
kontrol edin örneğin antifize yeni koydu iseniz,
kalorifer peteği ile ilgili olabilir kabini kontrol edin paspas altlarını sağ taraf ıslanıyor mu ?
hiç bir kaçak göremiyorsanız servislerde conta testi yapılır gerek
basınç testi olsun gerek mavi solüsyonla olsun su kaçağı ihmale gelmez biran önce çaresine baktırmanızı öneririm,
kolay gelsin....

magic_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
külbütor kapağı dediğiniz motor üst kapağı mı oluyor

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı şey benimde başıma geldi 1 yıl su ekledim yağ ekledim sonunda üst kapak conta yandı hafiften terletmiş zamanla 1 mılyar harcadım 1 senedır tık yok sükür aracın içi yıllardan dolayı hep kurum pas cıktı radyator yarıya kadar pas dolu çıktı zaten temel sorunda radyatordenmis bence ilk yapacağınız iş contayı kurtarmak için yeni radyator derim sıfırı 150-200 tl sonra bır kaç keç antifriz yenileyın kurtulabilir..Radyatorun dolu olduğunu görmek için hararet müsürünü sökün pas içinde olduğunu görürsünüz

Son düzenleme:

Ali Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Göstermiş olduğunuz yer yanılmıyorsam üst kapak contası ben değiştirmiştim ortalama 40-50 lira civarı birşeydi yanlış hatırlamıyorsam...

Bana kalırsa 20 Tl daha verip boğazı da temizletin... gitmeden yanınıza az miktarda benzin alırsanız vakitten tasarruf etmiş olursunuz...

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
conta 100-150 tl cıvarı ancak conta yenılemek yeterlı olmuyor ust kapak tamamen revıze edılıyor taşlama kumlama subapları alıştırma fılan 200-300 tl cıvarı tabı yagıydı tuzuydu derken ıscılıkle bırlıkte 600 tl cıvarı rakamlara ulasıyor yada servis beni öpmüş:(

Son düzenleme: