A14NET motor Yağ kaçağı ve su eksilmesi.

asyagrafikali

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Aracım Cruze 1.4T Motor kodu A14Net. Astra ile aynı olduğundan burada konuyu açayım istedim.
Sıkıntı ise silinebilir.

Problemler; Yağ kapağı ( triger kapağı ) yağ kaçağı, ve bulamadığımız su eksilmesi.
Önceki gün yağlanan bölgeyi temizledik. 1. resimde görüldüğü üzere saplama civata diplerinen geldiğini görüyoruz. Muhtemelen yağ pompası contası kaçırıyor. Fakat,2. resimde gösterdiğim kısım, devirdaim civata bölümü sanki civata yokmuş gibi görünüyor. Burada bir civata olmalı. Unutulmuş olabilir.
Fikriniz var mı ?

Su eksilmesi tespidini yapamadık. Egzosda beyaz duman atma yok. Yağa su, suya yağ karışması yok. Genleşme kabında motor sıcakken karbon testi yaptık. Conta yanık değil. Tekleme yok, Hararet normal. Fakat 10 km 20 km yapayım 1 / 2 parmak eksilme söz konusu.
Radyatör giriş çıkış boruları stabil sertlikte. Termostat, su dağıtıcı yeni değişti sayılır. Su akan bir yer veya sızdırma görmedik.

Bu konuda tıkanmış durumdayız. Silindir kapak açmaktan söz etmeye başladılar da hiç bir belirti de yok. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Balata spreyi ile temizlediğimizin akşamı;
11002819a109beb19.jpg

ikinci gün;
263f61c23f6957bad.jpg

Deneme için su deposuna eklediğimiz seviye.
34b17aa0264459587.jpg

ikinci gün. ( 15 km yaptım )

48936b2fbadcb2336.jpg

Ayrıca, yağ kaçıran civataların altında, işaretle gösterdiğim alanda da vida eksik gibi duruyor.
57e268627cdeb6385.jpg

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ali bey öncelikle su eksiltme konusunda, eğer su eklemezseniz eksilme devam ediyor mu ? 100 km yol yaptığınızda su deposu dibe kadarmı iniyor ? Cıvata konusunda sanki orda birşey eksik gibi...

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
merhaba. su eksiltme ile ilgili söyleyebileceğim şey, eğer motor kısmında akıntı sızıntı tespit edemediyseniz, kalorifer peteği giriş çıkışlarını kontrol etmenizdir. Bende de eksiltme oluyordu ama motor bölümünde değildi ve şoför tarafının altında ıslaklık vardı. meğer kalorifer peteği giriş çıkış contaları kaçırıyormuş.

saplamalardaki yağ kaçaklarıyla ilgili de benim aracımda da var hatta sizinkinden daha yoğun. terleme gibi ama baya o plastik üst kapak boyunca bariz yağlanma var. araçta duman atma vs. yok ancak yağ eksiltme sorunum var. tecrübeli arkadaşlar bi yorum yaparsa seviniriz

asyagrafikali

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Ali bey öncelikle su eksiltme konusunda, eğer su eklemezseniz eksilme devam ediyor mu ? 100 km yol yaptığınızda su deposu dibe kadarmı iniyor ? Cıvata konusunda sanki orda birşey eksik gibi...
Sabırsız olup ekleme yapmıştım. Şu an ekleme yapmadan testim devam ediyor. Vakit bulusam bu gün 200 Km deneyeceğim. Akşama bunu yazarım.
Genleşme kabı, kapağı hep 8 aylık. Daha yeni Devir daim yan sanayi yeni. Dağıtıcı yeni. Termostat yeni.

asyagrafikali

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
merhaba. su eksiltme ile ilgili söyleyebileceğim şey, eğer motor kısmında akıntı sızıntı tespit edemediyseniz, kalorifer peteği giriş çıkışlarını kontrol etmenizdir. Bende de eksiltme oluyordu ama motor bölümünde değildi ve şoför tarafının altında ıslaklık vardı. meğer kalorifer peteği giriş çıkış contaları kaçırıyormuş.

saplamalardaki yağ kaçaklarıyla ilgili de benim aracımda da var hatta sizinkinden daha yoğun. terleme gibi ama baya o plastik üst kapak boyunca bariz yağlanma var. araçta duman atma vs. yok ancak yağ eksiltme sorunum var. tecrübeli arkadaşlar bi yorum yaparsa seviniriz
GM' süper akıllı tasarımı nedeni ile, saplama civataları malesef conta içinde kalıyor. Yani saplamalar, bloğa girerken aradan yağı da geçiyor. Saplamaların kendinde contası da var yuvasında ayrıca. Bunlar deforme olunca üst külbütör kapak üstündeki civata diplerinden yağ geliyor. Saçma işte. Diğer çoğu aracın kübütöründe saplamalar conta dışında. Neyse. Ben de conta değişmiştim. İşe yaramadı. Zamanla plastik kapak ta da esnemeler oluyor. Doğrudan Sıfır kapak alın. Zaten üstünde orjinal conta da geliyor.

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
GM' süper akıllı tasarımı nedeni ile, saplama civataları malesef conta içinde kalıyor. Yani saplamalar, bloğa girerken aradan yağı da geçiyor. Saplamaların kendinde contası da var yuvasında ayrıca. Bunlar deforme olunca üst külbütör kapak üstündeki civata diplerinden yağ geliyor. Saçma işte. Diğer çoğu aracın kübütöründe saplamalar conta dışında. Neyse. Ben de conta değişmiştim. İşe yaramadı. Zamanla plastik kapak ta da esnemeler oluyor. Doğrudan Sıfır kapak alın. Zaten üstünde orjinal conta da geliyor.

benim garibime giden şey de o olmuştu. neden külbütör kapağı plastikten imal edilir anlamış değilim. bir de hararetli çalışan motor üstelik yani

peki bu yağ eksiltmenin sebebi bu kapaktan kaçan yağlar mıdır sizce? yarın ayrıntılı foto atarım bi inceleyebilir misiniz?
çünkü ne duman atma ne tekleme vs. sorun yok. tek yağ kaçağı bu kapak etrafındaki saplamalardan geliyor.
bu kapağın fiyatı nedir? montaj dahil kaça mal olur acaba?

asyagrafikali

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Yüksek ihtimal ile eksilmenin nedeni o olabilir.
Resim atın.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Genleşme kabının kapağı orjinal mi? 15 km yol yaptıktan sonra su azaldı fakat araç sğuduğunda su seviyesi tekrar eski haline geldi mi yoksa eksildiği seviyede kaldı mı? Eğer seviye artmıyorsa sistemde hava kalmış olabilir. Aracınız soğukken kapağı açın termostat açtıktan sonra seviye azalacaktır tekrar antifirizli saf su eklersiniz belirli bir noktadan sonra azalması duruyor ve sistemde hava kalmamış oluyor.

Son fotoda parmağınızda gösterdğiniz delikteki cıvatanın ucu dışarı mı çıkmamış yoksa takılması gerek cıvara takılmamış mı? Bu tarz montaj yapılırken parçaların contaya her noktada aynı kuvveti uygulaması için tork anahtarı kullanmak gerekir. Cıvata kısımlarında conta yoksa eğer cıvatalara azcık sıvı cnta uygulayıp sıkılabilir sökülürken hiç zorluk çıkarmaz.

asyagrafikali

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Merhaba.
Su azalınca tekrar yukarı çıkmıyor. İki adet orjinal kapak var. Bu gün diğer kapak ile denedim.
60 Km ağır şartlarda kullandım. Su seviyesi düşmemiş. Bu çok ilginç ve işi zorlaştırıyor.
Dağıtıcı, müşür, yağ soğutucu, kalorifer giriş çıkışları, devirdaim ve termostat ağzı gibi yerleri gözle kontrol ettik çalışırken.
Önce kendim sonra usta baktı. En ufak damlama, kaçak, nem göremedik.

Gündüz gözü ile vida yok gibi gelen alana baktım. Kısa vida varmış. O, yanlış alarm :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba.
Su azalınca tekrar yukarı çıkmıyor. İki adet orjinal kapak var. Bu gün diğer kapak ile denedim.
60 Km ağır şartlarda kullandım. Su seviyesi düşmemiş. Bu çok ilginç ve işi zorlaştırıyor.
Dağıtıcı, müşür, yağ soğutucu, kalorifer giriş çıkışları, devirdaim ve termostat ağzı gibi yerleri gözle kontrol ettik çalışırken.
Önce kendim sonra usta baktı. En ufak damlama, kaçak, nem göremedik.

Gündüz gözü ile vida yok gibi gelen alana baktım. Kısa vida varmış. O, yanlış alarm :D

Soğutma sisteminde yazdıkalrınıza göre hava varmış ve onun attıktan sonra sorun düzelmiş gibi gözüküyor eksilen sıvıyı saf su ve kırmızı antifriz ile tamalayıp bir ay kadar her kullanımdan sonra kontrol edin bence önlem amaçlı. Bu durumdayken yağı boşaltıp kontrol ettiniz mi?

Yağ terlemeleri içinde yazdığım gibi motaj sırasında tork anahtarı şart