Vitesteki araç mı yoksa boştaki araç mı çabuk durur?

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle bir durum var arkadaşlar bunu kaçırmamak lazım ani durmak gerekiyorsa fren debriyaj daha çabuk durmayı saglar.(Örneğin 5. viteste gidiyorsunuz ve aniden durmak istediniz ve refleks olarak frene asıldınız bu esnada tekerler zaten kilitlenme seviyesine geldi yani başka bir deyişle tekerin dönüş hızı 1. vites deki hızdan daha da az dolayısı ile artık debriyaja basmadığınız her an aracı ileri itecektir ve frenaja yararından cok zararı olacaktır tabi istisnai durum vitesi aynı hızda düşürerek avantajda sağlamak mümkün ama o hızda kimse vites küçültemez)
Ama amaç daha güvenli bir şekilde frenlere fazla yüklenmeden durmaksa vites küçülterek yavaşlamak en uygunu.(Bu na da örnek vermek gerekirse pist yarışı yapan bir aracın içten kamera çekimini bulup izlemenizi tavsiye ederim viraja gelirken nasıl vites küçültüyor ve arabanın deviri nasıl yükseliyor.Tabi bu arada frenlerede asılıyor. )

Son düzenleme:

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Bence soru da aldatmaca var.
Kimse acil durumda vites küçültüp durayım diye uğraşmaz.
Frene basma zamanı vites küçültme zamnınızdan daha azdır.

Buna saglıklı yavaşlama ve durma diyebiliriz.
vitesteki araçta lastikleriniz şanzumana dişlilere baglı olduğu için üzerlerinde yük vardır frene basmasanız da boştaki araçtan daha çabuk dudur.
Ben yavaşyacağım zaman genelde frenleri zorlalmamak adına vitesi 3 2 diye atıp motor freni yle birlikte kullanıyorum frenleri. Böylece fren ve balataları da fazla sorlamamış oluyorum.

Bilmiyorum doğrumu yapıyorum

Son düzenleme:

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bence soru da aldatmaca var.
Kimse acil durumda vites küçültüp durayım diye uğraşmaz.
Frene basma zamanı vites küçültme zamnınızdan daha azdır.

Buna saglıklı yavaşlama ve durma diyebiliriz.
vitesteki araçta lastikleriniz şanzumana dişlilere baglı olduğu için üzerlerinde yük vardır frene basmasanız da boştaki araçtan daha çabuk dudur.
Ben yavaşyacağım zaman genelde frenleri zorlalmamak adına vitesi 3 2 diye atıp motor freni yle birlikte kullanıyorum frenleri. Böylece fren ve balataları da fazla sorlamamış oluyorum.

Bilmiyorum doğrumu yapıyorum

:good:
zaten soru hangisi çabuk durur olarak atıldı ortaya ancak olduk olmadık şeyler soylendi.

yol ve lastik şartlarına bağlı olarak,

100km/sa sabit hızda; en kısa fren mesafesi için fren ve debriyaja aynı anda kuvvet uygulanması gerekir....

obaris

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanılıyorsun derim aracı boşa atmak otomobil literatürüne aykırı bir hareket hani diyorya eğitim kitapları yokuşlar çıktığınız vitesle inilir sebebini sorgulayın cevabı idrak edin vitesteki araç her daim daha çabuk durur,daha güvenli seyreder bir istisna var ki sadece karlı,buzlu yolda araç çizgisinden çıkmışsa frenajdan ve çekişten düşürülür bu da ya boşa atarak ya da debriyaja devamlı basarak sağlanır bunun dışında arkadaşınız haklı .....
:alkis: :rock :good:

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Şöyle bir durum var arkadaşlar bunu kaçırmamak lazım ani durmak gerekiyorsa fren debriyaj daha çabuk durmayı saglar.(Örneğin 5. viteste gidiyorsunuz ve aniden durmak istediniz ve refleks olarak frene asıldınız bu esnada tekerler zaten kilitlenme seviyesine geldi yani başka bir deyişle tekerin dönüş hızı 1. vites deki hızdan daha da az dolayısı ile artık debriyaja basmadığınız her an aracı ileri itecektir ve frenaja yararından cok zararı olacaktır tabi istisnai durum vitesi aynı hızda düşürerek avantajda sağlamak mümkün ama o hızda kimse vites küçültemez)
Ama amaç daha güvenli bir şekilde frenlere fazla yüklenmeden durmaksa vites küçülterek yavaşlamak en uygunu.(Bu na da örnek vermek gerekirse pist yarışı yapan bir aracın içten kamera çekimini bulup izlemenizi tavsiye ederim viraja gelirken nasıl vites küçültüyor ve arabanın deviri nasıl yükseliyor.Tabi bu arada frenlerede asılıyor. )
Savunduğum görüşü değiştirmeme neden olan yorumve çok haklı. Bu açıdan hiç düşünememiştim ben. ABS siz aracı düşünün siz çok sert fren yaptığınızda tekerlerkler kilitlenme noktasına gelir zaten, haliyle devir çok ve ani şekilde düşer ve motor ittirmeye çalışır aracı. Yaklaşımınız çok doğru :good:

Konu karıştı tabi bu arada, eğer ani ve kısa mesafede durmanız gerekiyorsa (örneğin önünüzde bir kaza olduysa) debriyaj ve frene aynı anda basmak mantıklı. İlerideki kırmızı ışıkta duracaksanız frene gerek bile yok, vites küçülterek ilerleyin yeter, yaklaşırken bir yandan frene de basın, en son debriyaja basın...

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuyu uzatmanın anlamı yok demir bükeyde zaten debriyajla frene basın demiş..umarım herkez demir bükeyin kurallarına uyarda acil frene ihtiyacı kalmaz..ama ben söylediklerimin hala arkasındayım..
evet haklısın uzatmanın anlamı yok, fakat önceki yorumlarında başkalarının fikirlerine atıfta bulunuyordun. başkalarının fikirlerinede saygı göster. mühendis olabilirsin fakat bunlar kitapda okuduklarınla olmuyor. her fırsatta da mühendis olduğunu öne sürmene gerek yok.

gh912

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arac vitesteyken ayagından gazı cekersen motor belirli devir aralıklarında kompresyon yapmaya başlar ama devri düştükce ileri itme kuvveti gösterir.bu saglanan kompresyonla beraber frene de basarsan arac daha iyi durur ve fren balatalarının ömrü uzamıs olur.vites boştayken frene basmak aracın fren mesafesini uzatır,güvenli değildir ve bütün yük balatada olacagından balataların ömrünü kısaltır.yüksek süratlerde ani bir durus sergileyecegimiz zaman otomatikman ayagımızı gazdan çekip fren yaparız.ben bir arkadasımın 200 le giderken ani durması gerektiğinde vitesi boşa atıp veya debriyajla frene bastıgını görsem önce bir AYETEL KÜRSİ okurum yolculuk sag saglim bitsin diye sonrada birdaha arabasına binmem.hadi 100 km yle giderken duracak olsak hepimiz debriyaj fren yapıyoruz araba stop etmesin diye.zaten stop etmeye yakın motor arabayı itelemeye baslıyor bu hissediliyor.ama belli 4000 devirde arac 170 le giderken ayagını gazdan cektiğinde ben motorun bir itme gücü verdiğini hissetmiyorum aksine kendini kasıyor devir ve hızlanma düşüyor.

Son düzenleme:

gh912

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuyu okuyorumda ısrarla vitesi boşa alıpta frene basarsan durma mesafesi azalır diyen arkadaslara gülüyorum.180 le giderken vitesi boşa alıpta frene basta görelim.fren balatasını oracıkta bırakırsın ve istediğin duruşu kesinlikle sergileyemezsin.motor freni diye birşey var yahu.hadi şehir içinde arac stop etmesin diye durmanın sonlarına dogru debriyaja basıyoruz vitesi boşa atıyoruz ama yüksek süratlerde böyle birşey olması mümkün değil bence

Son düzenleme: