Vestel Klima Arızası

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Geçen yıl Vestel marka bir klima almıştım. Nasıl olsa yılda en fazla 1 ay falan kullanacağım için en ucuzlar arasından Vestel'i seçtim. Üstünden 1 yıl geçmeden E5 uyarısı verdi. Bugün servis geldi. Gaz kalmamış dedi. Tesisat sıva altında olduğu için köpükle rekorları ve kaynak noktaları kontrol ettiler. Bir şey yok dendi. Birkaç gün sonra kompresöre hava basıp cihazla kontrol edeceklermiş. Basınçta düşme olursa sorun tesisatta olacakmış. Tesisat değişecekmiş.

Sıvanın altından giden tesisatta ne sorun olabilir ki? Tek parça bakır boru ve dışında da koruma var. Kaçak bence ya rekorlardan ya kaynak yerlerinden ya da kompresörden kaynaklanıyordur. Fakat tahmin ediyorum ki suçu tesisata atacaklar.

Tecrübeli arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. Ne yapmak, ne demek lazım? Söyledikleri çok mantıksız geliyor bana.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Geçen yıl Vestel marka bir klima almıştım. Nasıl olsa yılda en fazla 1 ay falan kullanacağım için en ucuzlar arasından Vestel'i seçtim. Üstünden 1 yıl geçmeden E5 uyarısı verdi. Bugün servis geldi. Gaz kalmamış dedi. Tesisat sıva altında olduğu için köpükle rekorları ve kaynak noktaları kontrol ettiler. Bir şey yok dendi. Birkaç gün sonra kompresöre hava basıp cihazla kontrol edeceklermiş. Basınçta düşme olursa sorun tesisatta olacakmış. Tesisat değişecekmiş.

Sıvanın altından giden tesisatta ne sorun olabilir ki? Tek parça bakır boru ve dışında da koruma var. Kaçak bence ya rekorlardan ya kaynak yerlerinden ya da kompresörden kaynaklanıyordur. Fakat tahmin ediyorum ki suçu tesisata atacaklar.

Tecrübeli arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. Ne yapmak, ne demek lazım? Söyledikleri çok mantıksız geliyor bana.

dış ünitenin içindeki borularda sorun olabilir fakat tesisatı kim sıva altına koydu tecrübelli birimi koyarken boruyu kıvırıp kırmış olabilir mi bunlarda önemli

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Ev yapılırken bu şekilde yapılıyor. Sitedeki tüm evler bu şekilde hazır tesisatlı. O nedenle sorun olacağını sanmıyorum. Olsa da büyük bir kaçak olur. 1 yıl gibi bir süreyle çalışmaz klima bence. Bilemiyorum.

Servisten ses seda çıkmadı daha. Arayacağız dendi ama arayan soran yok. Sözde gaz siparişi verilecekmiş falan. Koskoca servisin elinde gaz olmaz mı?

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun. Kima kosununda servis işi çok önemlidir. Sizin klimadaki gaz hangisi? inverter klima mı? diğer normal r422 gaz nerdeyse heryerde bulunur. Ayrıca sıva içindeki bakır borudan olacağını sanmıyorum çünkü o boru aynı araçlardaki gaz borusundan yani bakır olan. Köşe dönüşlerini zaten aparatla boruyu yırtmadan yapıyorlar. Bence kaçak için bağlantı uçları ve dış üniteye bakılmalı.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Ev yapılırken bu şekilde yapılıyor. Sitedeki tüm evler bu şekilde hazır tesisatlı. O nedenle sorun olacağını sanmıyorum. Olsa da büyük bir kaçak olur. 1 yıl gibi bir süreyle çalışmaz klima bence. Bilemiyorum.

Servisten ses seda çıkmadı daha. Arayacağız dendi ama arayan soran yok. Sözde gaz siparişi verilecekmiş falan. Koskoca servisin elinde gaz olmaz mı?

abi o zaman sorun olacağı ihtimali düşer fakat rakorlara oturan ağızlar düzgün mü birde dediğim gibi dış ünite içindeki borulara bakmak gerek r22 harici tek kullanımlık gaz alıp kendinizde basabilirsiniz deodarant gibi olur hortumu falan üzerinde r22 ise onu sertifika olmadan satmazlar servis işi astığına göre garantilik durum vardır bu sıralar gaz basmaya yetişemezler doğru fakat ellerinde yedek bulunduruyorlar

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Daha 1 yıllık klima. 6 yıl garanti kapsamında. Kışın ısıtma yapmıyorum. Toplamda 30-40 saat ancak çalışmıştır. Kaçağı bulmak yerine topu tesisata atacaklar diye düşünüyorum.

Gaz, R410A şeklinde yazıyor üstünde. İnverter falan değil, bildiğimiz A enerji sınıflı klimalardan.

Gelen eleman bu aralar çok yoğun olduklarını ramazandan dolayı insanların klimalara yüklendiklerini falan söyledi. 1 hafta 10 gün sürer dedi.

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evime vestel sokmam sokturtmam, tam bir başbelası firmadır.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
R410 gazı eski r22' den üstün ve inverter gazı diye biliyorum. Ama sonuçta hangi gaz tipi olsada elde olması gerekir hatta servis aracında bile bulunması, gerektiğinde aşağı inip getirmesi gerekir. Bendeki klima Demirdöküm, servisi ve kalitesi 10 numara ama şuan yaz olduğu için tel açınca aynı gün gelecek hiçbiri yoktur diye düşünüyorum.

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun hocam umarım sorunun en kısa sürede halledilir... pek bilgi sahibi olmadığım için bişey diyemiycem bu konuda...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Kesinlikle vakum yaptırın. Yaptırmadan gaz bastırtmayın. Yoksa kompresyonun ömrü çok kısa olur.