vectram dağıldı acil yardım

tanerr22

Kayıtlı Kullanıcı
04-Ağrı
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2001 1.6 vectra aracım tekleme silkeleme rölantide dalgalanma takılma, sorunları vardı...bulunduğum yerde servis olmadığı için fren ve gaz pedalına yöntemiyle arıza kodlşarını aldım...araç resmen dağılmış valla
işte arıza kodları ne olur yardımcı olun.
p0105:map sensörü arızası
p0300:ateşleme bobini
p0120:Gaz pedal pozisyon sensor devresi
p0221:Gaz kelebek pedal pozisyon sensor devresi
p0155:Oksijen sensor devresi arizali (Bank 2 sensor1)
p0123: Gaz pedal pozisyon sensor devresi
p0230:Yakit pompa 1 devresi dusuk
birde abs ışığı yanıyor sürekli aracım lpg li ama lpg de hiç kullanmıyorum. ne olur yardım edin bunlardan hangi parçaları yenilemem gerkiyor acaba

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tek sorun ateşleme bobini galiba..diğerleri onun sonucu oartaya çıkan arıza sonuçta çiğ yakıt ve oksijen sensoru...vs..dalgalanmada kelebek boğaz temizliği rolanti temizliği ile bitecektir.
bence hepisini sıfırla ateşleme bobinine baktır sonra tekrar bak zaten eğer arıza geçici olaydan anlık kaynaklanma ise ortaya çıkmayacaktır. abs ise porya sensorundan kaynaklanabilir

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
silkeleme ve rolantide dalgalanma ...
yerınde olsam bobını yenıler gaz kelebegını temızletır duruma bakardım maf sensoru de benzer sorunu yapar ama tuzludur kolayca arızalanmaz genelde menıfolddan basınc alarak olcum yapar gaz pedalı pozisyon hataları genelde gaz kelebegınden dolayı olur temızletıp bakmak lazım oksıjen sensorude lpg li ıse ara sıra lambayı yakar gerıye söner süreklı yakıyorsa o da degısmelı gecmıs olsun

tanerr22

Kayıtlı Kullanıcı
04-Ağrı
Siteyi ziyaret et
üç dört ay önce egr valfi map sensörü ve ateşleme bobini değişti kelebek boğaz temizliğini yaptım..ama bu rölanti ayarlayıcısı motorun neresinde acaba onuda bi temizletişp yeni bir ateşleme bobiniyle deneyeyim bakalım ne olacak birde porya sensörü demişsin ya kardeşim.acaba fiyatı nedir birde tekerin neresindedir acaba..ilgin için çok teşekkür ediyorum..

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rolantı ayarlayıcısıda yıne gaz gelebegının bıtısıgınde topaç şeklinde bır parça kelebek sokulerek ulasılır..
abs sensorlerıde aracın 4 tekerınde kalıper başlarında ayrıca arka helezonların bulunduğu kısımda fıslerı var gecmelı o kısımda su çamur oksıt yapar sınyal verır o tekerden zaten bılgısayarla bakıldığında hangı tekerde hata verıyorsa o teker baglantısına bakılmalı

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bobini değişmeden aklıma gelmiş ike havalar nemli bence buji kaplolarını teker teker sök oksitlenmeye bak..ön teker poryalarında abs sensor sokaetleri var arkadaşın dediği gibi nemden olabilir temizlenip talılması yeterli olabilir.. rolanti ayarlayıcısı boğaz kelebeiğn dibinde olması lazım
sana şema ekliyorum
opelfreundeonline-e7d12c8eca.jpg
18 nolu parça kolay gelsin kardeşim

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorunu bilmemde sanırım orda aldığın yakıtta bir sıkıntı var kaçak yakıtmı kullanıyorsun..

tanerr22

Kayıtlı Kullanıcı
04-Ağrı
Siteyi ziyaret et
vay be hakikaten müthiş bir şema helal olsun sana kardeşim.yarın bi sökeyim bakalım bulabilecekmiyim.. ama şu ön tekerdeki poryalar benim işim değil gibi...ne olduğunu bile bilmiyorum çünkü.duyarlılığınız ve yardımlarınız için Allah sizlerden razı olsun çok teşekkür ederim.

tanerr22

Kayıtlı Kullanıcı
04-Ağrı
Siteyi ziyaret et
kaçak yakıt kullanmıyorum...burda çok ama berbat bir yakıt benzin harici her halt var içinde zaten diğer yakıtla arada fazla bir fark yok kaçak yakıtın fiyatı 3.50 kuruş arada 1 tl var o riski göze almaya değmez

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
belli çünkü sorun yakıtla ateşleme sistemi ile ilgili ama büyük bir sorun olduğunu sanmıyorum o kadar eror vermesinin nedenide o parçaların arızalı olması değildir bence domino etkisi gibi düşün bir parça arıza verirse peşi sıra pek çok parça düzenli çalışmaz ve arıza gösterir ama o arızalı parça değişdimi tamir oldumu diğer parçalarında işleyişi düzelir ve tüm arızalar gider..