VECTRA CD Kavrama Sorunsalı :( 4 Kez söküldü.

orkos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle Herkese Selamlar Hörmetler:
Uzun süredir forum da paylaşımlar ve çok değerli bilgiler almaktayım:
Opel Vectra CD 2.0 1997
Şimdi gelgelelim Soruma Sevgili site sakinleri değerli ustalar sorum : Gaza bastığımda devir saati 3000 4000 5000 hatta 7000 devire kadar çıkarken arabamın hızının 10 -11-12 hatta zorlayarak belki 30 40 bulması. Debriyaj soğukken hiçbir sorun yok ama biraz trafikte 1-2 dvm etmesi halinde trafikten çıktıktan sonra devir ibrem çok güzel yükselirken arabam gitmiyor kavramayı tam yapmıyor...Eskiden 2. viteste 120 yi gören aracım şimdi 3 te 50 yi görürse ok gideceğim yere kadar ulaşacam heralde diyorum. iki kez yolda kaldım.

Şimdi bu mu soru : çok basit baskı balata diyen arkadaşlar ustalar olacaktır heralde. Konu Uzun araba da üst merkez - altmerkez (bilya) iki farklı baskı balata - volan tornalaması yapıldığı halde arabam hala düzelmedi :(

Olay: nerdeyse 2,5 yıldır bende olan gözüm gibi baktığım kara kızımla gezmeden eve döndük.park ettim , sabah kalktığımda debriyajım sıfırdı.lastik gibi.Hemen ustamı aradım üst merkezde olabileceğini hareket edemediğim için uygun bir gün gelip değiştireceğini söyledi,kalfası gelip üstmerkezi değitirince alttan yağ akmaya başladı.Üst güçlenince alt merkezde sorun olabileceğini bilyanın sorun olduğunu çekiciyle dükkana götürüp bilyayı değiştirmek gerektiğini söyledi.uygun olmadığım için ve oraya çekici parası vs biraz zaman kazanmak için kalfayı gönderdim. burada adını duyduğum bir usta (uygun bir fiyatla) açacağını neyse sorun tamir edilebileceğini, söyleyince hem çekiciyle götürmek herseferinde gitgel birde üstmerkez olmadı altmerkez şeklindeki tavrı güvenimi sarsdığı için ustayı kabul ettim.!!! .
İyi niyetli bir usta ertesi gün söküp haber verdi gittiğimde balatanın iyi durumda olduğunu debriyaj bilyasıyla çözülebileceğini söyledi. Bilyası orjinal değil ama iyi kalite bir bilya ile değişti. Araba canavar oldu 3 te çok rahat 150 ye dayoyordu hatta daha istiyoduda. biraz yorulunca yada trafik de kalınca araba gaz yiyor ama gitmiyordu belki ilk çalışması yada yordum diye düşünüp üzerine düşmedim,bikaçgün sonra birine emanet verdim işime servisle gidiyorum ve motorum olduğu için çok kullanmıyorum.araba bana tek parça döndü ama oyorulduğunda bana yaptığı şeyi tamamıyla yaptığını öğrendim ama bu sefer çok çabuk.
Yılan Hikaysi 2 : Artık o ustaya gitmiştik nedir usta bu dediğimde abi balata iyiydi ama baskı ölüymüş demekki diye karşılandık :) baskı valeo baskı ile değişti sonuç bigün sonra AYNI ayarıyla ilgilidir getir bakalım abi'' nin sonucu da boş oldu VOLAN tornalandı??? zımparalanmadı tornalandı? Tornacıda sorunun baskıdan olduğu luk almamız gerektiğini öğrendik!!! 3. kez söküldü. LUK marka baskı balata tornacıda ölçülerek alındı. tornalar ve luk dan hemen sonra yarım ayak Antalyaya gittim orada çok kullanmadım malum oteller. Dönüş yolu Ankara Arkadaşımı evine bırakacammm : :mad::mad::mad:
Tabi inamayacaksınız Durum yine aynı gaz yiyor araba gitmiyor.
Be3n yazarken yoruldum okumazsanız canınız sağolsun. Ha bu arada gitmeden servisi aramıştım ne kadar diye işçilik malzeme şuanda harcadığımın daha azını söylemişllerdi. usta bunları yaparken her aldığımda rölanti ayarlayıcısı hava debimetresiakü tak çıkar değiştirlmesi gişbi ektra maliyetler de yarattı şimdi de abi ben volan dan diye düşünüyorum volan ve bilyayı değiştirelim diyo :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Benzer sorunu 3 senede ne varsa değiştirerek çözemedim, sonra kendim çözdüm sorunu. Uzun yazdığınız için tamamını okuyamadım bu geç saatte ama sanırsam üst ve alt merkez değiştiniz, balata, volan diye gidiyorsunuz.

Debriyaj pedalınızdaki durum nedir? Kavraması yerinde mi? Sorun yaşandığında pedal düşüyor mu, yumuşuyor mu, his kaybı oluyor mu? Oluşuyorsa sorunun çözümünü biliyorum. Oluşmuyorsa sorun volant da büyük ihtimal

orkos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginize Teşekkür ederim.
Doğrudur eksik bilgi olmasın diye herşeyi, anlattım.Keza aynı sorunu yaşadığınıza eminim.Emre bey msj da da yazdım ben hissetmedim ama ustam değiştiğini söyledi debriyaj pedalındaki kavramayı..Keşke yazsaydınız bugun sökülecek onun fikri volant ve bilya değiştirmek..yakında arabayı da değiştirir ona bakarsak ama!

Umarım sabah kalkan ustalar da fikirlerini paylaşırda arabayı değiştirmek zorunda kalmam..

orkos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor kulağı mı dieceksin acaba merak ediyorum ama neden ısındığında yada bol trafide yapıyo (kalk durdan kaynaklı mı acaba?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Soner bey,
Foruma yeni girebildim geçikme için üzgünüm. Debriyaj gücünü fren hidroliğinden alır. Benim alt merkeze giren, döküm giriş musluğu çatlamıştı. Ustalar bu ihtimali direk eler çünkü, sistemde hidrolik eksilmesi olmadığı için. Ama bu çatlaklardan hava yaptığı için sorun oluşur.

Peki nasıl bulacam derseniz, fren hortumlarından birini sökün, ve basıncı fazla yüksek olmayan bir kompresör ile hava verin. Çatlak olan yerin köpürdüğünü göreceksiniz.

orkos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre bey çok teşekkür ederim.
Söyledim bakalım ama durum aynımıydı ısrarla onu sordu bugun sökmüş.
Merakım motor sabah soğukken sıkıntı yok ama hafif trafik de kaçırmaya başlıyo aynı durumu mu yaşıyoduk acaba olmadı bir rahatsız edecem sizi.

adil_adil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla basimdan gecmedigi icin yardimci olamiyacam:

tanidigim bildigim usta konusunda yardimci olabilirim.

insaallah cozulur sorunun

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Emre bey çok teşekkür ederim.
Söyledim bakalım ama durum aynımıydı ısrarla onu sordu bugun sökmüş.
Merakım motor sabah soğukken sıkıntı yok ama hafif trafik de kaçırmaya başlıyo aynı durumu mu yaşıyoduk acaba olmadı bir rahatsız edecem sizi.

Numaramı mesaj attım size, dediğim gibi demir bir musluk var alt merkeze giden, üstten bakınca görürsünüz, çatlak olabilir. Isınınca hava yapıyordur sistem. Gece diğer bilgisayarıma bakacam, resmi varsa eklerim.

orkos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre bey tekar tekrar çok teşekkür ederim. eskiden ustalarda bakardı ama emin olun deneyimli birinden bunları duymak...
Artık neye tutunacağımı şaşırdım en iyi siz anlarsınız keza benimde 6 ayı buldu uğraştığım o olmadı öbürü olmadı diğeri olmadı adığımız parça kötü yenisi daral geldi.
kafasına iiyice soktum bakalım alt musluğu da değiştirelim dedi. oraya ilgisini çekebilmek bile başarı oldu umarım ordandır da yaparız. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

orkos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorunu yaşayan forumdaşlara aktarayım sorunum henuz düzelmedi emre bey sağolsun çok yardımı oldu ama uzaktan el atmadan zor bu işler , forumda ustalar vardı sanırım denk getiremedik keşke gel ben biliyorum deselerdi .
Servise gitmediğime bin pişman oldum keza 2 katını zaten şuana kadar harcamışımdır ki gerisi geri de.
En son üst merkez değişti kar nedeniyle kontrol edemedim (ilk yapılan işlemle bu hale gelen üst merkez) umarım sorun ondaydı görecez????