Vectra b motor sabahları tek marşta çalışıyor ısınıp bekledekten sonra çalışmıyor

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende oturdum bi sigara yaktım onu düşündüm selim abi...işte zurnanın zırt dediği yerlerden biri :)

teacher-men

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Seydi kardeşim, işin garibi benzin pompası ile oynanması sökülmesi vs...sonra on gün çalışması...ilginç...
bir bakılmayan ve bu arızayı gösterecek symptomlar enejksionlar debimetre potensiometre yanlış hava alması eksantrik devir sensoru..ama işte kafayı karıştıran neden benzin pompası ile oynanınca düzeliyor???tabii bu işin içinde beyinde var ama senin bu benzin popması işi ilginç, tabii tesadüf değilse bu çalışması

TEsadüf olması imkansız çünkü defalarca denendi.Benzin pompası her söküldüğünde Araç 10 gün düzgün çalışıyor.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hala bulamadınız mı bu sorunu ?

Anladığım kadarı ile sorun yakıt sisteminde gibi...
ve siz benzin pompasına yeni hat çekmişsiniz ancak pompadan gelen benzin hortumunu gözden geçirdiniz mi ? şöyle düşünün benzin hortumunda ufak bir delik mevcut olabilir belkide gözle görülmeyecek kadar.... siz motoru kapattınız... 10 dakika sonra calışıyor diyorsunuz ama uzun süre beklemede geç calışıyor diyorsunuz... motoru kapattınız o delikten benzinin aktığını ve hortumun boşaldığını düşünün... uzun süre sonra geldiniz kontağı açtınız pompanın boşalan benzini doldurması gerekir bu da araçınızın geç calışmasına sebeb olmaz mı ?
benzin pompası söküldüğünde 10 gün calışıyor ya oraya birşey uyduramadım :)

acaba pompaya giren soketlerde mi bir kopukluk var... ???
Ben sizin yerinizde olsam yeni pompa, yeni elektrik ve benzin hortum tesisatı çektiririm......
o zaman da sorun devam ederse beyinden pompaya elektrik yollanmıyor derim...(ama irek vermişsiniz)
Bu arada komple gazı iptal ettiniz değil mi ? Gaz devreye girince benzin pompasına akımı kesen roleyide iptal ettiniz mi ??

teacher-men

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hala bulamadınız mı bu sorunu ?

Anladığım kadarı ile sorun yakıt sisteminde gibi...
ve siz benzin pompasına yeni hat çekmişsiniz ancak pompadan gelen benzin hortumunu gözden geçirdiniz mi ? şöyle düşünün benzin hortumunda ufak bir delik mevcut olabilir belkide gözle görülmeyecek kadar.... siz motoru kapattınız... 10 dakika sonra calışıyor diyorsunuz ama uzun süre beklemede geç calışıyor diyorsunuz... motoru kapattınız o delikten benzinin aktığını ve hortumun boşaldığını düşünün... uzun süre sonra geldiniz kontağı açtınız pompanın boşalan benzini doldurması gerekir bu da araçınızın geç calışmasına sebeb olmaz mı ?
benzin pompası söküldüğünde 10 gün calışıyor ya oraya birşey uyduramadım :)

acaba pompaya giren soketlerde mi bir kopukluk var... ???
Ben sizin yerinizde olsam yeni pompa, yeni elektrik ve benzin hortum tesisatı çektiririm......
o zaman da sorun devam ederse beyinden pompaya elektrik yollanmıyor derim...(ama irek vermişsiniz)
Bu arada komple gazı iptal ettiniz değil mi ? Gaz devreye girince benzin pompasına akımı kesen roleyide iptal ettiniz mi ??

Röleyi iptal ettim.
Benzin pompasına düz elektrik verdim kontağı her açtığımda çalışmasını sağladım.
Pompayı bir daha değiştim.
Hortum defalarca değişti orjinali dahil denendi.
Lpg yi bitirip tanktan vanasını kapattım.İptal ettim ve denedim.
Soketin elektrik kablolarını kontrol ettik.Sıkıntı yok
Kontagı açtığımda benzin basıncı hemen yükseliyor.

Ama sonuç yine değişmiyor.

teacher-men

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir adım daha ilerledik.Benzin enjektör kütüğünde bir sibop var.Benzin basınç ölçümlerini yapmak için.Bu siboba basınç ölçme makinasının hortumunu bağladım.Diğer ucunuda pet şişeye koydum arabayı çalıştırdım ve 4 litre kadar benzin çekip depoya tekrar koydum.ve araba tekrar düzeldi.Kaç gün sürer bilmiyorum.
Arkadaşlar ben söyleyince gülmeyin ama galiba benim benzin hortumlarına hava giriyor.Bunu başka açıklaması olamaz.
Ne dersininiz olabilir mi böyle bişey
Eğer olabiliyorsa nerden girer bu hava.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
-sen bir benzin basınç valfinin vakum hortumunu çeksene? eğer ıslaklık benzin geliyorsa basınç valfında sorun vardır...
-birde imkan varsa o dediğin 40 dakika sonrasında yakıt basıncını ölçtür hatta bilmiyorum olay bayağı oldu önceden yakıt basıncı testi yaptırdın mı? 3 , 3,5 bar basınc olması lazım aşağı düşmemesi gerek.
- tabii hortumlarda hata olabilir basınç düşmesi...
hadi kolay gelsin

teacher-men

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin basınç regülatörü (Valfi) daha önce kontrol edilmiş ıslaklık olduğu tespit edilince değişmişti.değişmişti.O kadar çok parça değiştim ki yazmayı unutmuşum belki de.
Basınç testi daha önce yapılmıştı ama tekrar yaparım hafta sonu uğramaya çalışıcam.

çok sagolun ustam.

teacher-men

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin sorunda 10 günlük kuluçka süresi çözüm bulmayı zorlaştıran tek etken.

Benzin (veya benzin buharı) 10 gün boyunca biryerde yoğunlaşıp, birşeyin çalışmasını engelliyor olmalı.

Benzin deposundan motora giden borular egsoz borularından gelen ısıdan zamanla etkileniyor olabilir, araya bir aluminyum plaka ile yalıtım deneyin.

immobiliser sorunu da olabilir (daha önceki değişim/bakım yapılan parçalar arasında değilse ve 99 vectra'da immobiliser varsa)

sıcakken çalışmadığı zaman, akü kutuplarını çıkarıp tekrar takarak bir daha denediniz mi? Öyle bir işlem sonrası hemen çalışırsa, elektrikli aksam / sensörlerden birinin sorunlu olduğu ortaya çıkabilir.

son söz olarak, araç kullanılsa da kullanılmasa da 10 gün sonra problemin başlıyor olması benzin deposu ve depoya bağlanan parçalardan birinin sorunlu olma ihtimalini arttırıyor, o yüzden depo dolum borusu dahi soruna yol açan parça olabilir, 10% ihtimalle.

digicron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla ben okudum yazılanları ve bende başka türlü sorun vardı aracı benzinde çalıştırdığımda çok sarsıntılı çalışıyordu taki maf sensörünü sökene kadar motor üzerindeki sipopa benzer birşey var enjeksiyonlara giden benzini tutuyor adını bilmiyorum şimdi çok uğraştım tüpte değil benzinde yapıyor diye biliyorduk benzin pompası 3 sefer değişti araç o gün normal bazen aynı gün sapıtıyor bazen 1-2 gün içinde ama sorun çözülmüyordu (ama vectra yı kötülüyenlere kızıyorum, 12 tl ye reanult europaya vermektense bunu alırım daha iyi) benzin pompasını bosch olarak değiştirdim, 220 tl orginal alman o gri olan 70-80 arası satılan pompalar bi b... yaramıyor. neyse taktılar olmadı benzin hortumları değişti olmadı hortum çıkıyor pompa takılıyor düzeliyor sonra geri sapıtıyor ve bana tüp dediler bende tüpü taktıralı 3 ay olmuştu atiker ve takan yere gittim bana takılan beyninlerin o seri olanlarda arıza olduğunu söylediler değiştirdiler tesisattan tüp komple sökülmedikçe direkt olarak benzinde çalışmadıkça sorun anlaşılmıyor bunun üzerine araç düzeldi aynı senin gibi hiçbir hata kodu yok ise varsa tanıdık tüp beynini değiştir öyle dene çünkü BU ARAÇLARIN BİR SORUNU VARSA MUHAKKAK Kİ ARIZA LAMBASI YANIYOR RENO MU BU KARDEŞİM DENEME YANILMA YAPACAKLAR. İNŞALLAH HALLEDERSİN KOLAY GELSİN :)