sonunda kurtuldum direksiyon kutusu mafsalda boşluk ses sorunu

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun süredir aracımda bozuk yollarda özellikle asfalt üzerine harç kamyonlarından dökülüp taşlaşan bozuk kesimli yollarda ön sol taraftan lakır lukur sesler geliyordu. Ön takımda daha önce z rotları salıncaklar rotiller vs değişmişti ve rot balansçı direksiyon kutusu dedi ve baykaya ya gittim. orası bir torna atölyesi. ordaki usta kutuyu karşı sıradaki ercan oto da söktürüyor (baykayadan fiyat alırken o fiyata sökme takma dahil değil ona göre fiyat alın) sabah 930 gibi oradaydım kutumu söktüler daha önceden hazırlanmış başka bir kutuyu taktılar (onarım uzun sürdüğünden böyle bir işlem yapıyorlar illa kendi kutunuzu isterseniz gün boyu beklersiniz sanırım:)) kutum tekrar ercan oto da takıldı. baykaya ya 100 ercan otoya 80 tl ödedim. yola çıktım sanayide opseri sağınıza alıp devam edince çıkmaz bir yol var ordaki kapı açık ve tam test yapılacak bozuklukta bir yol var girdim yola ee ses hala devam ediyor tekrar baykaya ya gittim. usta dışarı çıkmış geldi falan dedim bin arabaya gezelim. çıktık o yola tekrar olmadığını oda gördü. dükkana gittik bana aynen şöyle dedi. ordan benden çıkardığını söylediği (doğru yalan günahı boynuna) kutuyu mengeneye taktı boşluklarını gösterdi ve kutumun arızalı olduğunu ama o sesin farklı bir yerden olduğunu onun içinde "aklına usta kutuyu boşuna değiştirdi gibi bir şey gelmesin" babında konuşarak tekrar ercan otoya yolladı. ordaki arkadaşa sen bide mafsala bak bence dedim ve usta arabayı aldı turladı geldi tamam dedi benim haklı olduğumu sesin mafsaldan geldiğini (ilk başta ben baykaya ya bir deneyelim ses nerden geliyo bakalım demiştim ama ordaki usta direk kutu arızası diyerek kutuyu değişmişti) söyleyerek direksiyonun altından bi yerleri sıktı falan bi bindim anam ses falan yok dedim Allah senden razı olsun... böylece ses problemim bitti...
Şimdi bunları neden yazdım.
1- ustaya arabayla tur atmadan arızayı tespit etmeden araca müdahele ettirmeyin.
2- pazarlığınızı ona göre yaptırın. çünki ben telefonda baykaya ile konuştuğumda 50 100 tutar demişti ama sökme takmayı onlar yapmıyormuş buda fiyata dahil değilmiş.
3- aracın başında durun iş bitince tur atın ustayla ve işiniz olmuşsa paranızı helal edip alın terinin hakkını verin...
4- bu tür sol önden gelen seslerde ön takım yapılmasına rağmen ses varsa birde mafsalı sıktırın
Şimdi baykayadan önce Ercan otoya gidip mafsalı sıksam belki ses kesilecek belki azalacak sonra kutuyu değişecektim ve aklımda soru işareti şüphe falan kalmayacaktı...
buraya gidecek arkadaşlar bu yazdıklarımı tecrübe olarak alıp öyle gitsinler ama Ercan otodaki usta açıkcası beni memnun etti...Baykayadan içimde açıkcası acaba kalarak ayrıldım

Ercan otoya giderseniz beyaz corsalı kastamonu cideli zaferin selamı var deyin oda kastamonuluymuş hemşeri çıktık (direksiyon kutusundan sonra mafsalı sıkmışsınız sesde dertde bitmiş dersiniz)... alın terinin pazarlığı olmaz ama muhabbet için başlangıç olur:)

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bende de var. mafsalı bi sıktılar ses kesildi. ama bi süre sonra tekrar yapıyor bilgin olsun... bi ara değiştirmeye yeltendim. 100 tl dediler sadece parçaya..
şimdilik böyle idare ediyorum.
ama keşke orjinal kutunu vermeseydin.

DEMİREL71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu mafsalı biz kendimiz sıkamazmıyız ?

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın içinden fren pedalının arkasındaki mafsalı takip edin 10 luk yada 13 lük civata olması lazım bide aracın altından bakarsanız direksiyon kutusuna giren pinyon dişlisine bağlı mafsalın ucu vardır ordada bağlantı var hatta kaputu açtığınızda dikkatlice bakarsanız görebilirsiniz belki daha sonra uzun kollar yardımıyla o civatayı yada somunu sıkabilirsiniz bildiğim mafsal boşluğu oralarda oluyor mesela içerdeki gevşekse tam sağ yada tam sola çevirdiğiniz zaman tak diye ses çıkartır o zaman içerdeki mafsal civatasından yada somunundan siz bakın görürsünüz zaten başka nerden mafsal ayarı yapılıyor bilmiyorum zaten bu dediğimde ayar değil gevşek civatayı yada somunu sıkmaktan ibaret :)

t.abel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o somunu sıkıncada direksiyon ağırlaşıyor ve kendisi toplamıyor

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abı mafsalın yerı nerde acaba. cevabını merakla bekliyorum
MELİH mafsalın yerini yazmışlar önce onu sıktır. dbenim ses kesinlikle direksiyon kutusu değildi. aslında arabanı görsem sana derim aha bendeki ses veya değil. şimdi arabada o ses kalmadı rahatladım valla. olmazsa dediğim yere git ama önce ercan otoya git. baykaya senin kutuyuda bakmadan söker sonra:O)

yamali53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşım ya bende direksyonda gelen seslerden dadurum ustalar anlamıyor aracın derdinden direksyon kutusunda sorunvar diyorlar ama değil ses başka biyerden geliyor bulamıyorlar aracın tam olarak neresini sıktı ve hangi işlemleri yaptı yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşım ya bende direksyonda gelen seslerden dadurum ustalar anlamıyor aracın derdinden direksyon kutusunda sorunvar diyorlar ama değil ses başka biyerden geliyor bulamıyorlar aracın tam olarak neresini sıktı ve hangi işlemleri yaptı yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

fren pedalının altına eğil bak.. direksiyon milinin bittiği yerde bi parça.. bi de sıkılacak somun görürsün.