Sol Ön Teker Tarafından Gelen Ses ve Titreme

rcaltin

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Merhaba, ben yurtdışında yaşıyorum ve burada iyi usta bulmak çok zor, o yüzden fikrinizi almak istiyorum. 1.6 benzinli 2007 model astra gtc (z16xer) aracımın sol ön tarafında bir tıkırtı başladı. Sonra bir kaç gün içinde hızlanırken ve özellikle vites düşürürken araç silkeleme yapmaya da başladı, 2. ve 3. viteslerde daha net olmak üzere. Aracı aldığımdan beri şeritte de gezme yapıyordu zaten, hatta 130 üzerine çıkınca titreme de yapıyordu nadiren, bunlar da çıkınca bir servise götürdüm mevzuyu anlattım, adamlar rot başlarını eski lastikleri falan değiştirdiler, ama çözüm olmadı. Tekrar götürdüm bu sefer yola çıkıp test etme zahmetinde bulunmuşlar sağ olsunlar(!), şanzımandan dediler. Oysa bana aks başı veya porya bilyası gibi gelmişti, ama öte yandan debriyaja basınca ses büyük oranda kesiliyor, titreme de yok oluyor, o yüzden gerçekten de şanzımandan olması muhtemel gibi. Kısacası kafam karıştı ve şanzımanı yaptıracak olursam arabaya piyasa ederi kadar tamir parası vermiş olacağım ve buna değer mi emin değilim. Daha önce benzer bir sorun yaşayan veya fikir sahibi olan arkadaşlar yorum yaparlarsa çok makbule geçer.

Şurada bir video kaydı aldım aksiyon kamerası ile, sol ön tekerden:

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bana Tekerlek porya bilyasının sesi gibi geldi...Hızlandıkça ses artıyor...Ama debriyaja basınca ses kesiliyor demişsiniz bu yüzden kafam karıştı...Porya bilyasından değilse önce baskı balata ve volant a bakılmalı...En son şanzıman açılmalı diye düşünüyorum...Ama dediğim gibi videoya bakarsak porya bilyası sesi....

rcaltin

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Bana da öyle gelmişti ama adamların son incelemesine göre ses şanzımandan geliyormuş, şimdi çıkma bir şanzıman bulup değiştirmemiz gerekiyor. Normalde ilk seferinde anlayabilselerdi bu aracı hurdaya çıkarmam gerekiyordu, çünkü astarı yüzünden pahalıya geliyor, şimdi boşu boşuna piyasa ederi kadar tamir parası harcamış olacağım günün sonunda…

• Beğen
Tepkiler: Cemil

fhr

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Benzer bir sesi Chewrolet Aveo bakarken duymuştuk. Porya sandık, yarın yaptırın satışı alayım demiştim. Ancak değiştirmişler ve ses düzelmemiş. Daha sonra şanzıman bileyesi gibi bir şey demiş. Açmışkan baskı-balatayı da değiştirip 7000 TL gibi bir para harcayıp sorunu düzeltmişlerdi. Fiyatı bana yansıtmak istedikleri için arabayı almadım o ayrı.
Sizinki tam olarak bu mudur bilmiyorum ama şanzımanı tamir etmek yerine neden çıkma şanzıman bakıyorlar onu anlayamadım.