Selam Arkadaşlar

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yllardır Castrol kulanıyorum magnetec veya edge tam sentetik,bir zararını görmedim ve hissetmedim..
Uzun yıllar güzel günlerde kullanmaya devam edin inşallah [emoji4] hep birlikte [emoji106]

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Eyv..Kardeşim..Sende :)..Bu arada ilk defa Casrol için kullanmayın diyen biri duydum..Yani şu marka bu marka diyen oluyorda neyse herseyin bir ilki varmis :)

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Eyv..Kardeşim..Sende :)..Bu arada ilk defa Casrol için kullanmayın diyen biri duydum..Yani şu marka bu marka diyen oluyorda neyse herseyin bir ilki varmis :)
Yani aslında kullanmayın derken [emoji4]
Motul, mobil, liqui moly varken CASTROL kullanmayın manasında

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yani aslında kullanmayın derken [emoji4]
Motul, mobil, liqui moly varken CASTROL kullanmayın manasında

zEOyOspO0fsoHBQ0CSzi.png

• Beğen
Tepkiler: tuleybihayat

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
1- O yazıyı yazan CASTROL ALMAYIN YAHU diye ısrarla uyarıyor
2- CASTROL yağlarda fazla kurum oluştuğu sanayiciler tarafından malum ve meşhur
3- alınması gereken yağları sırasında CASTROL alt sıralarda kalınca alınmaması gerekirmiş gibi bir mana da çıkıyor [emoji4]

HTHTS değerlerine bir göz atalım..

Ne kadar Yüksek HTHS, o kadar koruyuculuk. Sanayi dilinde yağ filmi dedikleri şey var ya, hah, işte bu o.

-Mobil1 0w40 3.6,
-Castrol Edge 0w40 3.7 HTHS değerine sahip.
Bu da meşhur Motul 8100xcess 5w40: HTHS viscosity 3.7 mPa.s

Yukarıda fark yok, bir de aşağıya bakalım,

Mobil 1 0W-40SAE Grade 0W-40 : HTHS Viscosity, mPa-s @ 150ºC, ASTM D 4683 3.6

Bu da motul super300V 5w-40 ın özellikleri: HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 4.53 mPa.s

Yani aslında diyorki, Mobil 0W40 değil de Motul super300V 5W40 kullanın... Bunlar arasındaki fark belirgin.

Ki yine söylüyorum Castrol'de 3.7 :) yani tamam Motul super300V kullanmak lazım, burdan bunu çıkardım doğru mudur?

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Bir de fiyat var tabi :) ve motul Super300V yarış serisi yağ olarak geçiyor :cool:

https://www.hepsiburada.com/motul-3...tik-motor-yaris-yagi-3367a-2-lt-pm-otctn3367a

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Mesela aşık olduğum, subap şıkırtısını duyunca ( ısındığında koruma sağlamadığının işareti) aşktan nefrete döndüğüm meşhur mobil 1newlife 0w40 değerine bakalım:

...

Bakınız, burada parantez içinde yazanlar ölçüm metodlarıdır. ASTM D4683 gibi. Mobil 0w40 motulden 0,1 puan daha yüksek almış ama orada ölçüm metodu farkı var bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Klasik mobil pazarlama taktiği işte, nereden anlayacağız bu farkları dediğinizi duyar gibiyim, kulak ile aracınızı tanıyarak gaz tepkilerinizi ölçerek hissederek, motor suyu sıcaklığını ve hangi sıcaklıkta ne tür reaksiyonlar verdiğini hissederek, her şeyden önemlisi, yağın içeriğini inceleyip yukarıda saydığım verileri göz önünde bulundurarak.

Tamamı alıntıdır [emoji4]

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Motul 8100 Eco-nergy 5W30 Motor Yağı ile Castrol Edge 5w30 aynı değerlere sahip, benim 1.3 CDTİ motor da racing performans göstermeyeceğine göre Motul Super300V kullanmaya gerek yok :) yani beni ikna edemediniz Yunus Emre hocam :) Saygılar

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Motul 8100 Eco-nergy 5W30 Motor Yağı ile Castrol Edge 5w30 aynı değerlere sahip, benim 1.3 CDTİ motor da racing performans göstermeyeceğine göre Motul Super300V kullanmaya gerek yok :) yani beni ikna edemediniz Yunus Emre hocam :) Saygılar
Hürmetler [emoji3][emoji106][emoji4]

• Beğen
Tepkiler: mskirca

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Seviyeli ve detaylı şekilde teknik verilerin paylaşıldığı konuları görünce o kadar keyif alarak okuyorum ki. Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum yazdıklarınız için.

Yağ konusunda benimde birşeyler yazacağım tuttu :)

Yağlar aracımızda ilerleyen kilometrelerde sorun yaşatıyorsa her kullanımda farklı yağ kullanarak bu sorunları azaltabilirmiyiz ? Malum markalar benim yoğurdum ekşi demiyor ve en önemliside internet üzerinde kimse bir ürüne kötü diyemiyor, söylersenizde firma mail atıp mesajı kaldırtabiliyor. Castrol bize mesaj atsa bizde mesajları kaldırmak zorundayız... Diyeceksiniz ki neden zorundayız ? Dünyada bu saydığımız marka yağları alıp tek tek motorlarda deneyip 100-150 bin kilometre test eden bir kuruluş varmı ? Bu kuruluşun raporuna göre x marka yağ y marka yağa göre kurum yapıyor dedimi ??? Hava koşullarına kadar birçok faktörü göz önünde tutmak gerekiyor. Aracın yükü bile buna dahil. Kısacası sağlam bir test raporu oluşmalı ki net cümleler kullanabilelim.

Kısacası yağ görevini hakikaten yapıyormu kullanıcı olarak bunun yanıtını alabilmemiz hakikaten çok zor.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Seviyeli ve detaylı şekilde teknik verilerin paylaşıldığı konuları görünce o kadar keyif alarak okuyorum ki. Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum yazdıklarınız için.

Yağ konusunda benimde birşeyler yazacağım tuttu :)

Yağlar aracımızda ilerleyen kilometrelerde sorun yaşatıyorsa her kullanımda farklı yağ kullanarak bu sorunları azaltabilirmiyiz ? Malum markalar benim yoğurdum ekşi demiyor ve en önemliside internet üzerinde kimse bir ürüne kötü diyemiyor, söylersenizde firma mail atıp mesajı kaldırtabiliyor. Castrol bize mesaj atsa bizde mesajları kaldırmak zorundayız... Diyeceksiniz ki neden zorundayız ? Dünyada bu saydığımız marka yağları alıp tek tek motorlarda deneyip 100-150 bin kilometre test eden bir kuruluş varmı ? Bu kuruluşun raporuna göre x marka yağ y marka yağa göre kurum yapıyor dedimi ??? Hava koşullarına kadar birçok faktörü göz önünde tutmak gerekiyor. Aracın yükü bile buna dahil. Kısacası sağlam bir test raporu oluşmalı ki net cümleler kullanabilelim.

Kısacası yağ görevini hakikaten yapıyormu kullanıcı olarak bunun yanıtını alabilmemiz hakikaten çok zor.
İşin ehlinin bileceği, bizim ise bilemediğimiz şeyler var.
Sentetik yağlar ne kadar sentetik? Tam/full sentetik ne demek? %100 sentetik ne demek? Kelime oyunları.
Viskozite değerlerinin ifadesindeki ölçüm metotları neden farklı? Neden her firma aynı standartlarda yapılan ölçümleri paylaşmıyor.

Acaba bağımsız bir kuruluş var mıdır? Otomotiv ölçümleri yapan.