Sanayi Esnafı ve Müşteri

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracımı opel garajdan önce götürdüğüm serviste elektrik tesisatına bakım yaptırmıştım. sordum, tesisatı mı değiştiriyorsunuz diye. "ağbi tesisatı deyişmiyoz da bizim bu yaptığmız iş ömürlük oluyo." demişti.

iyi tamam deyip yaptırmıştım bakımını.

arabayı kullanıyorum, yahu bir anda seyir halindeki araba zınk zınk hopladı ve durdu, motor arıza lambalarını yakarak. arabada ailem vardı ve sabrım taştı, ailemi geri eve yolladım aldım tornavidayı penseyi bantı daldım tesisata.

"ömürlük yapıyoz abi" demişti ya dümbelek;

hani tam şu polen filtresinin ön kısmından bir öbek kablo geçiyor, o da kaputa bakarken aracın sol tarafında plastik bir muhafazada toplanıp üçe ayrılıyor. o muhafazanın içerisinden ince bir duman geldiğini gördüm. adamın "ömürlük" siyah kalitesiz kumaş gibi duran bantını açtım ve manzara şu: erimiş akmış soyulmuş kablolar birbirinin içerisinde, sadece birkaç tanesini zahmet edip de bildiğimiz elektrik bandıya izole etmiş gerisini saç gibi toplamış o salak siyah kumaş bandı sarıp yitmiş içeriye.

bu bakım dediği iş için 200tl almıştı benden + 100tl çıkma küçük fan ve onun devresi için.

yani bu adam oradaki bir değil en az on tane kısa devreyi gözleriyle görmüş ve bir iki kabloyu muhafaza ederek bantlamış itmiş geçmiş. öğlen 12:00da aracı hareket ettiremediğimden gölgesiz yerde elimde elektrik bandı 190 boyumla kaputun içinde iki büklüm o kabloları tek tek sarmaya uğraştım. sorun geçti düzeldi dedim ama bazen otomatik cam hareketleri sapıtıyor bazen klima bir çalışıp bir duruyor. araba şu anda kapının önünde ve korkudan akünün kutup başlarını çıkardım.

bir müşteri olarak durumum şu;

arabayı opel garaja götürdüm ve mekanik sorunlarını yaptırdım, araba o açıdan saat gibi oldu ve hacı ustama hakan abime duacıyım, resmen hissettim sürerken yaptıkları işi. oradan platin otoya götürecektim ama araba acil gerekti, götürmedim, öylece kullandım.

tamam benim arabam da benden önce hor kullanılmış bir arabaydı ama yağ kaçaklarını gözleriyle gördüğü halde inkar etti. adam baskı balata değiştirdi; şanzuman keçesinden sızan yağı nasıl görmez. kaputu açması powerdan ve motor üst kapağından sızan yağı görmesine yetmiyor mu? peki bu adamların ömür anlayışı 2-3 hafta mı? madem bantlasan da cartlasan da adam olmayacak tesisat, neden o işi bırakıp abi bir faydası olmaz deyip tesisat yenile demiyorsun? madem bak oraya da el atmışsın, açık kabloların yarısını niye bantlamadın?

Son düzenleme:

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün yaşadığım olay bardağı taşıran son damla oldu. Buyursunlar;

Ayhan Opel, Şaşmaz. Akrabam aracılığıyla buldum bu servisi. Bana arabayı alırken ısrarla yeni değiştiği söylenen triger kayışını değiştirerek başladı işte. Yağ kaçağı için gittiği dükkanında alt takımlarına kadar ellenmedik yer kalmadı; bir şey hariç : yağ kaçağı. Aynı dükkanda elektrik izolasyonu yapıldı ve 200 tl param alındı, şu bikindirik ısı bandıyla. İzolasyon sadece görünen yerlere yapılmış, mesela, motor beynine giden kablo öbeğine kadar muhafaza etmiş, plastiğin içini bırakmış. O plastiğin içindeki kısa devreler yüzünde kızılay gibi yerlerde yolda kaldım ben.

Oto İsmail, Ostim. Abs valfi kırıldı, değişimi için gittim. Bobin arızasından ötürü motorun çalışması sıkıntılıydı. Buji kablolarını söktü, uzun makasa benzer birşeyin ucuna bez takip buji yuvalarını sildi, abs valfinin yenisini ben cebimden aldım, abs valfi iki ucu olan hortum gibi bir şey. yaptığı bu işlerden istediği bedel : 100 tl.

Başarı Opel, Şaşmaz. http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/109109-kulbulutor-kapagi-catladi-2.html#post1858844 İlgili linkte detaylar mevcut.

Bu adamlar sadece paçayı kaptırdıklarım. Paçayı kapmaya çalışıp kapamayan niceleri var. Gelsinler savunsunlar kendilerini, beklerim.

Bunları yazdım çünkü Ankara'da ikamet eden arkadaşlar bu dükkanlara yolunuz düşecek olursa; düşmesin.

Son düzenleme:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çocukken bozulan bilgisayarımı babamla tamirciye götürürdüm. Tamircinin üzerinde de beyaz önlük, beyin cerrahı edasıyla kasayı alır 1 saat sonra gelip alın dedikten sonra perde ile ayrılmış bölümün arkasına geçerdi. Ayda bir gidilirdi ahbap olmuştuk adamla, bir gün babamın işi çıktı beni tamirciye emanet etti. Adam da tamir için arkaya geçerken bende yanına gittim oturdum. Disket takıyor format c yazıp entera falan basarak cd takıyor, o cd uzun duruyor, onu çıkartıp başka cd takıyor (driver) ondan sonra 1 cd daha takıyor (programlar vs) kapatıp parasını alıp teslim ediyor. Daha sonra elime bir yerlerden format disketi geçti. Windows CD' sini ve Driver CD' sini de elde ettikten sonra bir daha format için para verdiğimi hatırlamam. Zaten Google çıkıp, forumlar ve akabinde bilgi paylaşımı çoğaldıktan sonra bu tür adamlar dükkan kapatmak zorunda kaldılar ki iyi de oldu. Üniversitede yoğun olmadığım zamanlar arkadaşlarımın pc lerini formatlayıp formatlamasını öğretip elimdeki dvd den 1 kopya veriyorum ki sağa sola para vermesinler diye. Tabiki oto tamiri biraz daha komplike bir iş ama hepimizin garajı olsa ve o garaja lift koyabilsek eminim hepimiz aracımızın basit işlerini kendimiz hallederiz.

Bende sanayiye antifriz değişimi için gitmiştim. Birkaç usta Isparta' da don olmaz su koy gitsin fazla titiz olma gibisinden laf etmişlerdi. Bir ustaya daha gittim adam hem dediklerimi harfi harfine yaptı hemde nasıl değiştireceğimi gösterdi, antifrizin masrafı hariç +10 lira parayı da zorla verdim. Başım sıkıştığında da ilk o ustaya gidiyorum, adam işini bırakıp yapabiliyorsa yapıyor yapamıyorsa yol gösteriyor, adımı söyle yaparlar gibisinden. Gönderdiği ustalar da yapamazsa hepsi yetkili servisi gösteriyor. Böyle insanların da varlığı insanı rahatlatmıyor değil :)

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla bu ustalardan bizde muzdaribiz.eline tornavida alan dükkan acıyor sonra sanayiniz adı cıkıyor.işten anlayanla anlamayan ustayı siz müşteriler cok iyi ayırd etmeniz lazım adama bir iki soru sorup gak guk cevap alırsanız bırakın o ustayı...pahalı işçiliğe gelice işten anlayan işinin ehli adam hakkını alır yapacak birşey yok..ama hakkını alır