Sanayi Esnafı ve Müşteri

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
79 model renonun arka fren balataları değişecek Yibanın arkasında bir şerefsiz ile anlaştık. Şerefsiz tamam ben değiştiririm dedi. Tam fiyatta anlaştık. Neyse balatalar söküldü yeni balatalar çakıldı çakan yerde hemen yakın yerde. Neyse iş bitti ben takan şerefsiz evladına parayı verdim. Oradan uzaklaştım aradan sanırım bir yada iki aylık bir zaman geçti. Yine sanayiye yolum düştü. Tam arabadan indim adamın biri yakama yapıştı ayıp değil mi arkadaş aldığın malzemenin parasını vermeden gittin dedi.

Ulan resmen mala döndüm. Düşünüyorum ben bu adamı görmedim bile bak hemşerim ben senden ne parça aldım nede sana iş yaptırdım dedim. Adam benden o kadar emin ki ya sen bir kaç önce arabanın arka balatalarını değiştirmedin mi dedi. Evet dedim iyi de değiştirdiğin balataların parasını niye ödemeden gittin dedi...

Ohaaaaaaaaaa

Ya güzel kardeşim ben parasını takan o şerefsize verdim dedim. Neyse adamla bir olduk dükkanına gittik. Adam bu şerefsizi aradı adam geldi ama renk kıpkırmızı oldu. Parçacı bu adam sana parayı verdim diyor dedi. Verdi mi? vermedi mi? bizim şerefsiz kem küm etmeye başladı. Sadece verdi mi? vermedi mi? diye bir daha sordu. Adam aldım demez mi?

O sırada bir henkame koptu hava da küllükler filan uçuşuyor resmen. Neye uğradığımı şaşırdım. Aradan biraz zaman geçtikten sonra adam parçacı özür diledi ama dilese ne...

Adama dedim kardeşim kaç para ise söyle bir daha vereyim dedim. Adamlar almadı ama adamlar da çok fena bozuldu çay iç çorba iç deseler de durumuyum orada?

Bu adamlar birbirlerini dolandırmaktan geri kalmadıktan sonra benim gibi müşteriye ne yapar? artık siz düşünün...

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzer sorunları galiba herkes yaşıyor :) ben de yaşadım. ama Allaha şükür ki ahlaklı bi usta buldum da rahata erdim :) ufak bi hata yaptıkları için (aslında hata da sayılmaz) bir sonraki farklı bi iş için gitmemde hiç işçilik almadı :)
hocam sana mahcubuz dedi.
ustamın tek derdi arkasından kimse küfretmesin....
galiba etkisi vardır,uzun yıllar yurt dışında çalışmış ve 3-5 yıl önce memlekete dönüp işyeri açmış :)
iş ahlakına sahip yani.çok şükür..

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nadir abi senin başına gelen olay daha bir boyut aşmış .S Hem müşteriye hem de yüz yüze baktığı komşu esnafa kelek atıyor

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Nadir abi senin başına gelen olay daha bir boyut aşmış .S Hem müşteriye hem de yüz yüze baktığı komşu esnafa kelek atıyor

Sorma kardeşim düşün aracından iniyorsun adamın biri yakana yapışıyor ama sen durumun ne olduğunun farkında dahi değilsin. Neye uğradığımı şaşırdım. Hayır adamı da tanımıyorum ki....

Şerefsiz evladı... parayı vermedi demiş parça aldığı yere. O adam da ulan sen parayı vermeden adamı yollarmısın demiyor da... hayret ya.

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sırf bunlardan dolayı fazla da versem yetkili servise gitmeyi tercih ediyorum ilk etapta. Yazık günah. Kimsenin parası kimsede kalmaz. Çıkar elbet. size de geçmiş olsun diyorum

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ufak işleri kendim hallederim.Ankara da da Oms (Oğuz Bozkurt) üstüne opelci görmedim.Az pahalıdır felan gibi tanımlansa da orjinal olmayan parçayı yalvarsan takmaz , işinin kalitesine göre pahalı da değil.Ama piyasada yağ 80 miş bunda 90 mış 100 müş hesabını yapmayacaksın.O adamda oradan kazanıyor.İşinin hakkını veriyorsa helali hoş olsun.Bugüne kadar hangi iş için gittiysem tekrar geri döndüğüm olmamıştır.
Bu tarz ustalar bulunca 3-5 hesabı yapmadan devam etmek lazım.3-5 hesabınba girincede piyasanın eline düşüyorsun bir anda.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah'tan babamın Opel Türkiyeden arkadaşı fabrika kapanınca dükkan açtı da Opel'ci ( ve diğer tüm markalar) usta aramak zorunda kalmadım. Hiç bir zaman parçanın parasını ver ben hallederim demedi. Aksine parçacılarla ahbap oldum usta adına dükkan indirimi bile aldığım oldu.

Çok geçmiş olsun artık bişeyleri kendimiz yapma zamanı geldi :)

ergunp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah'tan babamın Opel Türkiyeden arkadaşı fabrika kapanınca dükkan açtı da Opel'ci ( ve diğer tüm markalar) usta aramak zorunda kalmadım. Hiç bir zaman parçanın parasını ver ben hallederim demedi. Aksine parçacılarla ahbap oldum usta adına dükkan indirimi bile aldığım oldu.

Çok geçmiş olsun artık bişeyleri kendimiz yapma zamanı geldi :)

Kardeş neresiymiş söyle de bizim de aklımızda olsun
Yakında triger değişmem gerek;)

Son düzenleme:

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Ahmet hocam (sad-x) çok geçmiş olsun. Son bir aydır arabamdaki sorunları gidermek için uğraşıyorum. Konunuzu okuyunca bu süreçte yaşadıklarım geldi gözümün önüne. Benim de sorunsuz bir şekilde ve her yönüyle memnun olarak bindiğim aracım, durup dururken LPG'dde patlatma yaparak hava filtresi kutusunu parçalamıştı. Bu olay, görev yaptığım çok küçük ilçede başıma geldiği için mecbur orada çareler aramaya başladım. Arkadaşımın doğanından dolayı muhabbetimizin olduğu bir ustaya götürerek maddi anlamda elimin cebimden çıkmayacağı süreç benim için başladı.

Güya tanıdık dediğimiz usta, o gün kutuyu toplayıp (tamam orada işçiliğini, hünerini sergiledi, uğraştı ama aldığı para kadarlık bir şey değildi.) bujileri değiştirmek için benden 40 lira aldı. Sonraki süreçte memlekette tekleme olayı devam ettiği için bujilere baktırdığım eskilerden tanıdık ustam, bujileri çıkarıp bi çarka tutup geldi ve hooop 20 tl. Bunu gibi daha birkaç tanesi.

Ancak tüm bu adamların yanında dürüst bir esnaf olan, paracı olmayan tüpçüm de bugün neredeyse sabah 9dan akşam 4e kadar uğraştığı ve sorunlarını çözüme kavuşturduğu işçiliği için sadece 10 lira talep etti benden.

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Esnaflik öldü tuccarlik basladi ne yazikki...

Sent from my iPhone using Tapatalk