Sanayi Esnafı ve Müşteri

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar.

Üzülerek bu konuyu açıyorum ama açma ihtiyacını da hissediyorum artık. Epey zamandır aracımı sanayiye götürüyorum ve sanayi esnafıyla hiç olmadığım kadar iç içeyim. Ben kimse alınmasın ama sanayi esnafı içerisinde birçok kişinin bozulduğunu, ahlak anlayışlarını yitirdiğini görüyorum. Şöyle ki;

Bunun hukuka aykırı olmadığını bilsem ismini ve dükkanını ifşa edeceğim ustalara arabamı sırası ile götürdüm. Arabamı sanayiye ilk götürmemin sebebi su hortumu t borusunun deformasyondan kırılmasıydı, o hortumu el ile değiştirirken yanlışlıkla abs valfini kırdım ve abs valfi için sanayiye gittim. Usta beni parçacıya yolladı ben aldım geldim parçayı, bu parçayı arabaya taktı ve bu iş için benden 100 lira istedi. O kadar vermedim o ayrı konu.

İkinci olarak aracımın bobin arızası vardı, henüz bunu tespit edecek tecrübem yoktu. Arabayı bir dükkana götürüyorum bujileri çıkarıyorlar oraya buraya bakıyorlar ve 700 - 1000 tl arası masraflar çıkarıyorlardı. Gerçekçi olalım, ilk bakışta anlamıyorlar mı bunun bobin arızası olduğunu? Üstelik doğruları söyleyince kovarcasına tavır yapıyorlar. Yavuz hırsız olayı.

Üçüncü olaysa deneme yanılma. Mesela aracın bobin arızası var diyelim. Bobin de elektrik tesisatının bir parçası. Elindeki çıkma bir bobini takıp acaba arıza bobin mi değil mi diye bakmıyor da komple tesisat değişecek diyor, örnek olarak. Bu durumu da şöyle yaşadım; araba hararet yaptı yağ sızdırıyor diye ismini vermemek için kendimi zor tuttuğum bir yere götürdüm, adam bir baktım amortisörleri değiştirmiş yok rot başları z rot kolu bilmemne, onca para aldı benden ama marş sorunu vardı bakmamış bile buna. Kafasınca iş yapmış.

Marş sorunu için götürdüm benzin pompasını değişti direkt olarak; motor sıcak olduğu için marş sorunu çekmedim ama eve gittim hala sorun devam ediyordu.

Araba tekrar yağ sızdırdı herife gittim, yağ sızdırdığını inkar ettiği gibi pişmiş kelle gibi sırıtarak "araban marş almıyodu naptın hallettin mi o işi" diye dalga geçiyor benimle. Meali "bu kadar titiz olursan biz seni daha çok yolarız hehehe."

Hele ki o terliksi herif yağ damlamasını inkar edip yağ eksiltmesini motorun yağ yakmasına bağlayarak rektefiye lafı açtı. Ulan oynrmbzu çocuğu demezler mi adama. Daha solnra opel garajda 4 yerden yağ sızdığı tespit edildi.

Benden ayrı olarak eniştem zamanında Land Rover jip aldı binmek için, o günlerde durumları elveriyordu binmeye. Fakat adam jipi yine ismini vermek istediğim bir servise götürdü, tek sorunu da arabanın göstergeleriyle ilgiliydi, adamı motor çatlağı bilmemne derken Land Rover motorunu REKTEFİYE ETTİRDİLER. Ve araba düzelmedi, öldü fiyatına gitti. Adamcağız hala onun borçlarını ödüyor.

Şimdi sorum şu; ey bahsettiğim kategoriye giren ustalar. Villalarda mı yaşıyosunuz? Hayır, soyunuz sopunuz çocuğunuz yedi nesil geçinsin diye kendiniz haram yemeyi göze aldınız da servet mi kasıyosunuz nedir. Bir ailenin arabamız düzelecek umuduyla eve sadece doymalık yiyecek alması giyim kuşamından kısması size oyun mu geliyor. İnsanların bankalardan krediler çekmesi gece uykularının kaçması çok mu doğal ya da dalga geçiyorsunuz ya çok mu komik ustacıklar?

Allah için, ahlaksız bir adamın başı çektiği dükkanda çalışan ahlaklı ustalar oluyor. Tamamen temiz iş yapan insanlar da keza. Ama devlet neden bu konuda birşey yapmıyor? Ya da yapıyor da ben mi bilmiyorum. Sanayide tüketicinin hakkını kim koruyor? Kazıklanmamak için üstün iletişim yetenekleriyle mi donatılmış olmam gerekiyor, nedir bilemedim. Neyse be, en azından içimi döktüm.

Ne dersiniz sayın abilerim acaba ben yanlış mı düşünüyorum sanayi esnafımızı ben mi yanlış tanıdım yoksa bunlar olağan şeyler tatava yapma alış geç mi diyorsunuz :)

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En son Opel Garaj'da idi arabanız, bahsi geçen servis hangisi acaba?

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabam hala opel garajda, opel garaja güveniyorum çünkü daha işe başlanmadan güvencemi aldım.

uygun mu değil mi bilmiyorum o yüzden bu servisleri size pm olarak geçiyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şu gerçek ki esnaflık bitmiş vatandaş esnaf ilişkisi artık yontulmamış kazık işine döndü. Burada aslında yaşanan olayları ne şekilde olduğunu hangi servis yaptı ise yazılması gerek. Bu forum sitesi herkese açık. Eğer ki A firması yaptığı işe sahip çıkıyor ise buyurur üye olur açıklamasını yapar. Hukuk konusunda kimse zorda kalmaz.

Ustaların dandikliği yüzünden daha bundan sonra ikinci el araç asla ama asla almayacağım dandik ustalardan yediğim kazık yerine gider yetkili serviste yaptırırım.

Aracım garanti dışına çıktığında satar üzerine koyar bir sıfır araç daha alırım. Bende mantık böyle ustalar ile uğraşana kadar gider sıfır alırım 1000 kat daha iyi.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
kardeşim malesef usta milleti böyle ulan bugünde biri gelsede onunu düd*klesek diye bakıyorlar bunun yasal yoluysa fatura almakla başlar ama angi birimz sanayideki ustadan fatura alıyoruz bu yüzden eimden geliğince kendim yapıyorum bak geçen yıllarda arkadaşın otomatik vitesi ağrızalandı götürmediği yer kalmadı hatta bir tanesi 1500 tl istedi dedimki bende garajda lift var istersen söküp kendimiz bakalım ama kesin yaparız yapamayız diyemem bozulmak yok dedim tamam dedi bunu şanzımanı biz 1 haftada adam ettik ve 100 150 tl gibi bir parça fiyatı tuttu tabi bendeki aletlerin hiçbiri olmasaydı arkadaş mecbur o fiyatlara bayılacaktı ee şimdi bu adam 1500 tl alsa ağrızayıda giderse max. 200 parça fiyatı tutsa 1300 tl işçilik kar alsa sence bu ne kadar helal olur bana göre haram yemek için illa çalmak kumar oynamak gerekmez buda haramdır artık internet gibi bulunmaz bir kaynak var milyon tane tamirat videosu varken Alla göstermesin bir dahada ustaya gitmem bence sende yavaştan yerin varsa alet edevat topla illa motoru indir topla demiyorum fakat basit şeyleri yapabilirsin

gencemin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahlak iki bacağının arasına girince sadece ne yapsanız boş.allaha havale ediyorum ben bunları.adı ticaret yaptıklarının sözde.

Sent from my iPad using Tapatalk

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Birde işin başka kısmı var. Bir zamanlar Ankara'da yaşayan arkadaşlar var bilirler. Yiba çarşısının arkasında derme çatma dükkanlar da ben ustayım diyen adamlar vardı. Sonra belediye bunlara yeni dükkan verdi ama kimse gitmek istemedi. Neden? çünkü gerçek mana da müşterileri olmadığı için gitmediler. Bu adamların neden gerçek müşterileri yok? çünkü tuttuğu adamları kazıkladıkları için müşterileri olmadı...

Ve arada bir çoğu kayboldu gitti. Ben acımam gebersinler... umurum da değil. Millet çaydan toplamıyor parayı üç beş şerefsiz kazıklasın sonra da gitsin kafaları çeksin diye millet cebinden bir dünya para vermiyor...

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vallahi benim malum usta da malboro içiyordu benim rahmetli babam okkalı memurdu buna rağmen adam maltepe içerdi arada işyerinde çay içmediği günler olurdu bir de parayı okuyan götürüyor (!) derler.

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 senesinde 98 model Clio I faz II aracım ile yolda kaldım. Bakımları için gittiğim ustaya her gidişimde triger kayışını ne zaman değiştirmem gerektiğini soruyordum ve hep daha değil, sağlam gözüküyor diyordu ki korktuğum başıma geldi. İşten de anlamadığım için arabayı vurdurtayım vs. derken yarım motor yaptırmak zorunda kaldım. Yaptığım masraf sonunda aracım benzinden çok yağ tüketir hale geldi. 2 sene önce 10.500TL'ye almış olduğum aracı 8.000TL'ye zor sattım. O gün bugündür sanayi ve usta kavramından uzak duruyorum. Ha yetkili servisler çok mu ehil? Değil ama en azından belirli bir prosedüre uyuyorlar, ya da kullandıkları parça belli. Tanıdığım ve güvendiğim bir usta olsa GM parçalar ile gene sanayiye giderim ama işten anlamayan biri olarak böyle bir riski almaktansa biraz daha fazla vermeyi uygun görüyorum kendi adıma.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zamanında arabayla iç içe değilken hayret ederdim ulan millet nereden öğreniyor bu kadar teknik zımbırtıyı hayır niye bu kadar meraklılar bu işlere diye

meğer para kaptırmamak içinmiş bu işi de yapmak bize düşüyormuş :maden:

ha şunu da ekleyeyim, arabadan henüz çok anlamıyorum ama inşaattan anlarım. bizim banyo alt komşuya damlamış kadıncağız yazık geldi kapıya damlıyor diye.

neyse getirdim ustayı, adam diyor ki "bütün bu fayansları kıra kıra hattı takip etmem lazım sorunun kaynağı için."

usta şöyle yap olmaz mı bak şu vananın etrafı yaş onu bi düzelt.

"yok abi ondan olmaz."

"tamam usta hayırlı işler sana."

profesyonel olsun dedim elektronik tesisat kaçağı bulma makineleri varmış, öyle bir yeri aradım,

"tespit için 200tl alıyoruz" dediler.

gittim vanayı değiştirdim derz karıp fayansların arasına sürdüm, bir şey kalmadı damlama kesildi. Ustaya kır desem banyoyu atomlarına ayıracak, öbürünü çağırsam Mr.Spark gibi tekno tekno gelip 200 lirayı cepleyecek. 20 lira tuttu tutmadı. Yani sadece oto sanayisi böyle diye bir kaide yok.