Sağanak Yağışta Etkin Görüş

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben kahverengi kullanıyorum. çok koyu olanları sevmiyorum çünkü karşımdaki ile konusurken gözlük çıkarmayı sevmiyorum. açık kahve cam olunca gözlerim görülebiliyor. ayrıca cam çok koyu olmadığından bazı kapalı mekanlarda da rahatlıkla kullanabiliyorum. ayrıca polarizasyon'da çok önemli camda. yansımayı engeller.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ultraviyole, görünebilir spektrum, infraret ışınlarından oluşan üç tane temel solar radyasyon dalga boyu bulunmaktadır. Bunların arasında en zararlı olanı görünebilir spektrum ışınlarıdır ki bu ışınlar mavi ışın alanını oluşturmaktadır. Diğer ışınlar; ultraviyole ozon tabakası, infraret ışınları atmosferde bulunan yağmur damlaları tarafından emilmektedir. Sadece mavi ışık ışınları atmosferde hiçbir engele takılmadan direkt olarak yeryüzüne ulaşır, dolaysıyla mavi ışık, atmosfere ve doğal olarak insan gözüne hiçbir engel olmadan yayılır. Bu ışınlar retinada imajların oluştuğu odak noktasına gelerek gözün iç kısmının mavi ışıkla aydınlanmasına neden olur ve görüşün bulanıklaşmasına yol açar. Mavi ışık ışınlarının sağlıklı ve normal gözlerdeki etkisi az olmasına karşın özel hassasiyeti veya göz hastalığı bulunan insanlarda etkisi göz ardı edilemez. Gözlerdeki algılama azalır, bakılan objeler soluklaşır.

şu satırlarda yağmur damlası vs den de bahsediyor acaba yağmurlu havada damlalar gerekli filtreleme işini yapıyor da gözlük takılınca insan normal günlere oranla daha da bir net görüş mü algılıyor üşenmesem gece gece çıkıp gözlüklerimi takıp deneyeceğim :D hazır yağmur da yağıyorken

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yarım saat önce şarıl şarıl yağıyordu. arabada gözlükte var. ama mesajı yeni görüyorum. :) kesinlikle deneyeceğim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Burada asıl hedeflenen sürüş güvenliği gündüz saatlerindeki araç kullanımları içindir. Gece kullanımı ise bizim gibi güvenlik seviyesi çok düşük yolları olan ülkeler için geçerli değildir. Malüm bizim yollarımızda artık neredeyse şerit yok, aydınlatma yok, hatta eskiden pırıl pırıl parlayan yol kenarlarındaki fosforlu ikazlardan bile yok, hal böyle olunca bizler ne kullanırsak kullanalım nafile.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.......üşenmesem gece gece çıkıp gözlüklerimi takıp deneyeceğim :D hazır yağmur da yağıyorken

yarım saat önce şarıl şarıl yağıyordu. arabada gözlükte var. ama mesajı yeni görüyorum. :) kesinlikle deneyeceğim.

Gece gece iş çıkarmayın :). Adamlar bunu geceleri pırıl pırıl aydınlık olan yollarda denemişler, bizim yolların durumu malüm, evlere şenlik, bu tür işler bizleri kasar :).

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gece gece iş çıkarmayın :). Adamlar bunu geceleri pırıl pırıl aydınlık olan yollarda denemişler, bizim yolların durumu malüm, evlere şenlik, bu tür işler bizleri kasar :).
aynen abı cukurun bırını doldurur kalırız valla :) gunduz kacamıyoruz gece gözlükle halimiz nice olur

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada asıl hedeflenen sürüş güvenliği gündüz saatlerindeki araç kullanımları içindir. Gece kullanımı ise bizim gibi güvenlik seviyesi çok düşük yolları olan ülkeler için geçerli değildir. Malüm bizim yollarımızda artık neredeyse şerit yok, aydınlatma yok, hatta eskiden pırıl pırıl parlayan yol kenarlarındaki fosforlu ikazlardan bile yok, hal böyle olunca bizler ne kullanırsak kullanalım nafile.
abi yollarımıza haksızlık etme hanı serıtlerın ortalarına ve kenarlarına sarı sarı kabartılar koyuyorlar ya viyadüklere,virajlara ya da sürat yapılacak yerlere hani aracın ciğerini söküyorsun yanlışlıkla üstünden gecersen, onları nıye yapıyorlar sanıyorsun aracımızı dağıtmak ıcın mı,ya da bize küfretttirmek için mi yoo bızı yoldan cıkarsak,uyursak ayıktırmak ıcın :D

yusufer55

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler Savaş Bey en kısa zamanda deneyeceğim inşallah dediğiniz gibi olur .

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abi yollarımıza haksızlık etme hanı serıtlerın ortalarına ve kenarlarına sarı sarı kabartılar koyuyorlar ya viyadüklere,virajlara ya da sürat yapılacak yerlere hani aracın ciğerini söküyorsun yanlışlıkla üstünden gecersen, onları nıye yapıyorlar sanıyorsun aracımızı dağıtmak ıcın mı,ya da bize küfretttirmek için mi yoo bızı yoldan cıkarsak,uyursak ayıktırmak ıcın :D
O kabartıların (bir nevi minyatür cam mantarcıklar) en büyük zararı tekerleklere, özellikle tekerleklerin karkasındaki çelik teller kırılıyor bunun sonucu olarak da balans sorunu yaşıyor.