s.u.v araç seçimi

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi hedef kitle belli sedan parasina jip bineyim diyor ama kazin ayagi oyle degil sonuc hayal kirikligi varsa 50 lira paran git iyi bi sedan al bu paraya jip olmaz olsada ondan bi numara olmaz benim felsefem bu

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aslında benim kafamdaki jeep belli; Willys M-38. Dağ bayır demeden koç gibi gider ama evdekiler "tertip biz buna binmeyiz" diye dalga geçerler, o nedenle ya B kasaya devam ya da illa jeep derlerse o zaman keseye uygun Duster veya Nissan hatta Lada :).

images

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Willis ve lada konusunda hemfikiriz arazi sartlarinda gercek canavar bunlar... hele kışın varya o ladaların gidemediği yer yok ...
Ama digerlerine gerek yok.senin B Kasanın daha çok gideri var. :)

Son düzenleme:

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 55.000 60.000 arası yakıtı ve vergisi normal modelli bir s.u.v almayı düşünüyorum.nissan kaskai,ix 35.kıa sportage.asx mıtsubishi .bu modellerde sadece nissana lpg takılabiliyor.benzinlilerin sarfiyyatı biraz yüksek.dizellerin fiyatıda yüksek geliyor.

Şu an brc my-11 lpg kitine sahip 2011 model 1,6 MIVEC motorlu mitsubishi asx intense kullanıyorum. Size kim sadece nissana lpg takıldığını söyledi merak ettim

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
duster ,kaşgai .asx. cuk . muk bunlar dandik ötesi...
captiva sorunlu bi araç diye biliyorum .
bu sınıfta dizel alacağım diyorsan fiyatlar hayli yüksek bahsettiğin paraya gidip dandik bi suv almaktansa kral bi sedan alıp tadını çıkarmak daha mantıklı geldi bana
suv alacaksan ömürlük olsun. sağlam olsun , konforlu olsun diyorsan ( ki bu segmentte amaç bu olmalı ) daha yüksek bi mebla lazım ( bu sınıfın orta kalite de olan araçları RAV-4 ve CR-V gibi 90,000 lira civarı çünki ) yada ikinci ele yöneleceksin ?
bu kadar para ikinci ele verilip riske edilirmi oda ayrı bi handikap tabi . tanıdık bildik araç olmadıktan sonra bence verilmez.:?

Yanlış anlamayın ama sadece merakımdan soruyorum bu saydığınız duster kaşgai asx cuk muk araçların dandik olduğu verisini nasıl elde ettiniz. Kullanarak mı(test sürüşünü kastetmiyorum), showroomda inceleyerek mi yoksa yolda görerek mi?
Sadece merak ettim.

Ayrıca bu başlıkta sözü geçen qashqai, asx, tiguan, juke, duster gibi araçların hiç biri suv(jip) değildir. Bu araçlar crossoverdır. Yani kullanım maliyeti düşük ama arazi kabiliyeti zayıf olan tek avantajının yüksek yapısı sayesinde trafikte etrafı daha rahat görmek ve biraz daha güzel görüntüsüdür. SW arabaya kartal, toros muamelesi yapan halkımız crossover arabaya da parası jipe yetmemiş bunu almış olarak bakıyor.
Başlık sahibine de asx hakkında bilgi isterse detaylı olarak verebilirim. 6 ay önce bu araçlar arasında araştırma yaparken kafayı yiyecektim neredeyse :D

Hatta biraz bilgi vereyim. Hyundai ix35 ve kia sportage zaten aynı araçlar sadece görüntülerinde farklılıklar var. Donanım olarak zenginler asx'e göre kıyaslarsak sanırım fazla olarak geri görüş kamerası arka koltuk ısıtması ve cam tavanın açılabilmesi var. Ama start stop ve elektrikli koltuk yok. Tek kötü yanı direk enjeksiyonlu gdi motor kullanmaları ve bu motora henüz lpg takılamaması.
Nissan juke zaten ufak kalıyor. Qashqai şüphesiz crossover sınıfında en çok tutulan model. Dizel motoru renaulttan bildiğimiz dci motor ve yakıtı gerçekten çok başarılı ama dizelde fiyatlar biraz uçuk. E dci motor olmayacaksa renault veya renault'un el attığı bir arabaya binmek biraz manasız geliyor bana.
Tiguan gerçekten güzel bir araç ama tsi motor ne kadar az yakıyor denilse de 4x4 156hp bir araç az yakamaz e tsi motora malum lpg de takılamıyor.
O zaman sıra asx'e geliyor. Piyasada çok az olan sık sık görülmeyen bir araç. Bunun nedeni de mitsubishinin dandik bir araç olması değil temsanın pazarlama stratejisinin rezil olmasıdır. Yoksa ne yedek parça ne servis problemi vardır.

Aracı ben lpg taktırmayı düşündüğüm için ikinci el olarak 9000km civarında 52000TL ye aldım. Ben alırken 0km intenseler 61200TL idi. Burada mitsubishinin ikinci eldeki sıkıntısından faydalandım. Böylece satmaya kalkarsam zarar etmeyecektim ki zaten 9000km bir japon otomobili için hiç bir şey değil. İç mekan bir alman arabası kadar kaliteli değil ama yine de yer yer yumuşak yer yer sert plastik kullanılmış. Araç şu an 14000km de iddia edildiği gibi heryerinden ses gelme durumu yok hatta ses gelme durumu yok. Sadece camlar yarı açıkken çukurlarda çıtırtı geliyordu onu da bakım sırasında hallettiler. Motor 117hp 154Nm torka sahip honda vtec olarak bildiğimiz teknolojiyle çalışan mıvec motor. Arabayı öyle alıp uçurmuyor ama sıkıntıya da sokmuyor performansı gayet tatmin edici ki zaten araç performans değil daha çok keyif ve aile aracı. Yol tutuşu inanmayacaksınız ama gerçekten çok başarılı. Ben yol tutuşuna çok önem veririm alırken biraz şüpheliydim ama hayal kırıklığına uğratmadı. Araç outlander şasesi üzerine yapılmış zaten amerika da outlander sport olarak geçiyor. Buz üzerinde 5 adet dünya rekoru var zaten youtube da videoları mevcut. Cam tavan, keyless-go, start-stop gibi özellikleri ilgi çekici. Çok konuştuk şimdilik bu kadar yeter bence. :)

Son düzenleme:

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam araban hayırlı olsun güle güle kullan .
ben bu saydığım araçları kullandım . sedan konforunu bulamadım .tamamen kendi görüşümdür .. 60.000 liraya bu sınıf bi jeep alacağıma gider insignia alırım.60,000 lira bi arabaya veriyorsamda onun yakıtını düşünmem ,yani düşünmemem lazım o zaman o kadara para gidip o arabaya vermemem lazım. benim görüşüm o yönde ...
bana jeep sürüyorum havasını veren bu sınıfta bı rav-4 var bi de cr-v ...
buda tamamen benim görüşüm .
X'ler -Q'ler felan onların sadece camından bakmışlığım var o kadar param olsa gider onlardan alırım . da yok maalesef.
arkadaş fikir sormuş bizde karaladık bildiğimiz kadarıylan tabi bunlar 10 liralık tigra ilen gezen bi vatandaşın fantezileri okurken bunuda göz önünde bulundurmak lazım :)

Son düzenleme:

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu saydığım araçları kullandım . sedan konforunu bulamadım .tamamen kendi görüşümdür .. 60.000 liraya bu sınıf bi jeep alacağıma gider insignia alırım.60,000 lira bi arabaya veriyorsamda onun yakıtını düşünmem ,yani düşünmemem lazım o zaman o kadara para gidip o arabaya vermemem lazım. benim görüşüm o yönde ...
X'ler -Q'ler felan onların sadece camından bakmışlığım var o kadar param olsa gider onlardan alırım . da yok maalesef.
arkadaş fikir sormuş bizde karaladık bildiğimiz kadarıylan tabi bunlar 10 liralık tigra ilen gezen bi vatandaşın fantezileri okurken bunuda göz önünde bulundurmak lazım :)

bir konuda haklı arkadaş gerçekten. jeep deyince insanın aklına x5 yada range tarzı araçlar geliyor. ulaşılması zor araçlar olduğu içinde vatandaşın diğer captiva yada sorento vb gibi araçlara yönelmesi normal.

bende 2 ay oldu aracı satalı halen alamadım araç , suv tarzı bakayım dedim bana göre hayal ürünü olduğunu anladım. sorento 2,5 alayım dedim 2009 yada 2010 model onunda vergisine değmeğeceğinden vazgeçtim. anlaşılan her iki tarafta haklı bu konuda......

astram5537

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
S.u.v

Arkadaşlar bilgileriniz için tşkrl.söz konusu bütçe olunca haliyle vergisini ,yakıtını,bakımını göz önünde bulunduruyoum.bir hevesle asramın üzerine maksimum 30.000tl ekleyip bu sınıflarsa bir araç almak istiyorum artık naip diyoruz.

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Haklısınız elbette ama işte burada bahsedilen araçlar suv veya jip değil crossover. Yani araç jeep değil. D sınıfı yüksek stationwagon da diyebiliriz zaten ruhsatta station olarak geçiyor. Ayrıca şöyle bir şey var eğer bir arabaya 60000TL verebiliyorsan yakıtı düşünmezsin mantığı şu ana kadar duyduğum en garip düşüncelerden biri, arabaya 60000TL verebilmenin günümüz akaryakıt fiyatlarını da göz önüne alırsak yakıtı düşünmeyecek kadar rahat bir ekonomik düzeye sahip olmak gibi bir şey ifade ettiğini sanmıyorum. Yani ben araba almak için çıkarıp 60000TL verebiliyorum diye lpg ile 70 liraya gidebileceğim yeri benzinle 120 liraya gitmek durumunda mıyım.

Bu konuyla ilgili bir anımda var hatta. Arabayı aldık 2. Haftasında götürdüm lpg taktırıyorum montaj esnasında arabanın etrafında dolanıyorum. Ayar yaptırmaya bi adam geldi brodwayle. Yanıma geldi vay arkadaş ne adamlar var ya gidip 60-70bin verip aldığı arabaya bak bide lpg taktırıyor utanmadan dedi. Gülümsedim adama. Senin mi dedi. Evet dedim, çok mu yakıyor dedi 50 kuruş dedim. O zaman taktırılırmış tabi dedi :D Hayırlı olsun dedi gitti. :D

Son düzenleme:

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Haklısınız elbette ama işte burada bahsedilen araçlar suv veya jip değil crossover. Yani araç jeep değil. D sınıfı yüksek stationwagon da diyebiliriz zaten ruhsatta station olarak geçiyor. Ayrıca şöyle bir şey var eğer bir arabaya 60000TL verebiliyorsan yakıtı düşünmezsin mantığı şu ana kadar duyduğum en garip düşüncelerden biri, arabaya 60000TL verebilmenin günümüz akaryakıt fiyatlarını da göz önüne alırsak yakıtı düşünmeyecek kadar rahat bir ekonomik düzeye sahip olmak gibi bir şey ifade ettiğini sanmıyorum. Yani ben araba almak için çıkarıp 60000TL verebiliyorum diye lpg ile 70 liraya gidebileceğim yeri benzinle 120 liraya gitmek durumunda mıyım.

Bu konuyla ilgili bir anımda var hatta. Arabayı aldık 2. Haftasında götürdüm lpg taktırıyorum montaj esnasında arabanın etrafında dolanıyorum. Ayar yaptırmaya bi adam geldi brodwayle. Yanıma geldi vay arkadaş ne adamlar var ya gidip 60-70bin verip aldığı arabaya bak bide lpg taktırıyor utanmadan dedi. Gülümsedim adama. Senin mi dedi. Evet dedim, çok mu yakıyor dedi 50 kuruş dedim. O zaman taktırılırmış tabi dedi :D Hayırlı olsun dedi gitti. :D

bildiğim kadarıyla sizin de sübaplar magnezyum alaşımlı. bu sübap ertime olayına ne dediler takarken? vsr aktif edildi mi?