Otomatik kapanan camlar ve Range sıfır göstermesi...

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ama yanlış değer gösteriyor yani ?

yani 60 ytl bezinle gidilcek 250 km range yi ben lpg ile gidyorum range 0 oluyor .. ama depo hala dolu ?
Hayır hayır bu menzil sadece benzin eksilirse düşüyor aslında yani benzinde gidiyormuşsunuz gibi yapıp sıfırlamıyor depodaki benzin miktarına göre menzil gösteriyor kullanımdan kaynaklı değişikliklerde benzine göre bir rakam veriyor örn. RANGE 250 diyor depodada 10 lt benzin var farzedelim lpg ile gidiyoruz bu rakam 90 km sabit hızla gidersek daha yükse seviyelere çıkıyor ş.içi kullanırsak daha aşağı seviyelere iniyor ama benzin eksilmedikçe düşmüyor kullanımdan kaynaklanan sarfiyat değişikliklerini hesaplayıp sanal bir veri sunuyor yoksa benzin depoda bitmedikçe RANGE 00 olmuyor.

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler şimdi daha iyi anladım...

yani kısaca yol bilgisayarının güzel fonksiyonları adam akıllı kullanılamıyor :(

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile araç LPG li bile olsa benzin dolaşımı devam ediyor ve bu sayede araç benzini yakmasada yakmış gibi davranıyor ve Range değeri sıfıra kadar giderek benzinin bittiğini sanıyor. Depo kapağını açıp kapatınca düzeliyor. Benim bildiğim bu şekilde ama maalesef benim araçta bu olay çalışmaz oldu. LPG'den kaynaklandığını düşünerek aracı elle benzine aldım ve bir süre benzin ile gezdim değişen birşey olmadı.

Ayrıca benim kullandığım LPG sıralı sistem. Başka bir arkadaşımda normal sistem LPG var ve Range bilgileri çalışıyor. Aynı araçtan sıralı sistem takılı biri etrafımda olmadığından sorup bilgi alamadım...
Sizin sensör zaten hatalı çalışıyomuş sonradanda bozulmuş tamamen anladığım kadarıyla

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
teşekkürler şimdi daha iyi anladım...

yani kısaca yol bilgisayarının güzel fonksiyonları adam akıllı kullanılamıyor :(
Aynen öyle aslında çok güzel bir olay aracı tasarruflu yada savurganmı kullandığınızı bile söylüyor denebilir

fsadak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin sensör zaten hatalı çalışıyomuş sonradanda bozulmuş tamamen anladığım kadarıyla

LPG taktırana kadar bir sorun yoktu. Sorunsuz olarak benzin durumuna göre değerler veriyordu. Ne olduysa LPG den sonra oldu. Eğer LPG takılan tüm araçlarda durum böyle ise kafama takmayacağım ama aksi bir durum varsa ve bunu LPG yi takarken bozduysalar LPG yi takan yere pis dalarım gibi geliyor.

Bu arada arıza varsa neyi değiştirmek gerekir ve maliyeti ne civarda olur bilgisi olan var mı?

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
LPG taktırana kadar bir sorun yoktu. Sorunsuz olarak benzin durumuna göre değerler veriyordu. Ne olduysa LPG den sonra oldu. Eğer LPG takılan tüm araçlarda durum böyle ise kafama takmayacağım ama aksi bir durum varsa ve bunu LPG yi takarken bozduysalar LPG yi takan yere pis dalarım gibi geliyor.

Bu arada arıza varsa neyi değiştirmek gerekir ve maliyeti ne civarda olur bilgisi olan var mı?
Valla arıza olduğu kesin ama maliyet ve parça olayını ustalar bilir benim aracım da sırlı sistem brc var ve hiçbir sorun yok çokta güzel çalışıyor(maaşallah) bence sen bi baktır.

flybird

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese selamlar...

Yeni aldığım 1997 model Vectra 2.0 CD'nin kapılarını kumanda ile kilitlediğimde normalde olduğu gibi camları kapatmak için kapı kilitleme butonuna basılı tutmaya gerek kalmadan camlar kendiliğinden kapanıyordu. Aynen sonradan takılan alarma kitlerinde bulunan cam kaldırma modüllerinin yaptığı gibi.

İki gün önce LPG taktırdım ve eve döndüğümde fark ettimki artık camlar bu şekilde kapanmıyor. Kapanması için butona basılı tutmak gerekiyor. Önce bu olayın yazılımla yapıldığını sandığımdan ve akü kutup başını söktükleri için yazılım silindi diye düşünerek hemen radyoyu açtım ama radyo code sormuyordu. Demek ki akü kutup başı sökülmemiş.

Hemen arkadaşın özel serviste soluğu aldım tabi. Taktılar cihazı kontrol ettiler ve bu arada abi öyle şey olmaz bu araç butona basılı tutmadan camları kaldırmaz diyip duruyorlar ama ben öyle olduğuna eminim.

Sonuçta ortaya çıkan olay benim araçta Omega B yazılımı yüklü çıktı ama bahsettiğim özelliği bir türlü açamadılar. Daha sonra tavsiye ettikleri bir elektrikçi sol kapının oradaki kablo demetini açıp iki kahverengi kabloyu birbirine bağlayınca sorun çözüldü. Şimdi camlar kapıyı kilitler kilitmeze (ki kumandadan kilitlemek şart değil) kendiliğinden kapanıyor. Burada benim merak ettiğim yazılım ile yapılamayan bir şey daha önceden benim araca yapılmış ama LPG takan ustalar bunu nasıl beceripte iptal ettiler? Elektriçinin dediği bu daha önce yapılmış olsa o kabloların sıyrılmış olması gerektiği ama kablolar sağlamdı....

Gelelim ikinci konuya; LPG taktırdığım günden beri bilgisayarda Range sürekli sıfır göstermeye başladı. Yapılan kontrollerde araç herhangi bir arıza vermiyor. Ustaların dediği araçta benzin az biraz benzin al düzelir şeklindeydi ama bugün yarım depoya yakın benzin aldım değişen bir şey olmadı. Sizce bu durum LPG den kaynaklanan olağan bir durum veya ustaların bir hatası sonucu olmuş olabilirmi?

Saygı ve sevgilerimle...

öncelikle cam kapanma sorunu akü kutup başlarını çıkarınca oluyor düzelmesi için,
camlar kapalı iken dört camın kapatma tuşuna aynı anda basıyorsunuz ve camlar tekrar otomatik kapanır hale geliyor. yazılımla alakası yok. bu sistemi kapanıp açılır yapmışlar.
range işini düzeltmek nasıl oluyor bilmiyorum ama. range kısmı açıkken reset tuşuna 1 kaç saniye basın belki düzelir

fsadak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle cam kapanma sorunu akü kutup başlarını çıkarınca oluyor düzelmesi için,
camlar kapalı iken dört camın kapatma tuşuna aynı anda basıyorsunuz ve camlar tekrar otomatik kapanır hale geliyor. yazılımla alakası yok. bu sistemi kapanıp açılır yapmışlar.
range işini düzeltmek nasıl oluyor bilmiyorum ama. range kısmı açıkken reset tuşuna 1 kaç saniye basın belki düzelir

Bahsettiğim olay iç cam butonları ile kapanma olayı değil. Araçtan inip kapıları kumanda veya anahtar ile kilitleyince camların kendiliğinden kapanması. Bu sorun şu anda çözüldü ama Range sorunu devam ediyor. Bende ilk olarak resetleme işlemini yapmıştım ama değişen birşey olmadı.

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabamdakı benzın mıkatrı azaldıgında bendede oluyor o sorun ve RANGE 0 yazıyor bu sure zarfında(1 ay cıvarı) arabaya benzın almadan bındıgımde bılgısayar kafayı yıyıp 1500 e kadar cıkıyor.
moz-screenshot-2.jpg

Shot with HP Photosmart M437 at 2007-07-07
fakat 100 YTL benzın aldım duzeldı sımdı gostermesı gereken neyse onu gosterıyo... yanı dıyecegım aracına en az bı 50 YTL lık benzın al bıde oyle dene....
moz-screenshot.jpg
moz-screenshot-1.jpg