Otomatik kapanan camlar ve Range sıfır göstermesi...

fsadak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese selamlar...

Yeni aldığım 1997 model Vectra 2.0 CD'nin kapılarını kumanda ile kilitlediğimde normalde olduğu gibi camları kapatmak için kapı kilitleme butonuna basılı tutmaya gerek kalmadan camlar kendiliğinden kapanıyordu. Aynen sonradan takılan alarma kitlerinde bulunan cam kaldırma modüllerinin yaptığı gibi.

İki gün önce LPG taktırdım ve eve döndüğümde fark ettimki artık camlar bu şekilde kapanmıyor. Kapanması için butona basılı tutmak gerekiyor. Önce bu olayın yazılımla yapıldığını sandığımdan ve akü kutup başını söktükleri için yazılım silindi diye düşünerek hemen radyoyu açtım ama radyo code sormuyordu. Demek ki akü kutup başı sökülmemiş.

Hemen arkadaşın özel serviste soluğu aldım tabi. Taktılar cihazı kontrol ettiler ve bu arada abi öyle şey olmaz bu araç butona basılı tutmadan camları kaldırmaz diyip duruyorlar ama ben öyle olduğuna eminim.

Sonuçta ortaya çıkan olay benim araçta Omega B yazılımı yüklü çıktı ama bahsettiğim özelliği bir türlü açamadılar. Daha sonra tavsiye ettikleri bir elektrikçi sol kapının oradaki kablo demetini açıp iki kahverengi kabloyu birbirine bağlayınca sorun çözüldü. Şimdi camlar kapıyı kilitler kilitmeze (ki kumandadan kilitlemek şart değil) kendiliğinden kapanıyor. Burada benim merak ettiğim yazılım ile yapılamayan bir şey daha önceden benim araca yapılmış ama LPG takan ustalar bunu nasıl beceripte iptal ettiler? Elektriçinin dediği bu daha önce yapılmış olsa o kabloların sıyrılmış olması gerektiği ama kablolar sağlamdı....

Gelelim ikinci konuya; LPG taktırdığım günden beri bilgisayarda Range sürekli sıfır göstermeye başladı. Yapılan kontrollerde araç herhangi bir arıza vermiyor. Ustaların dediği araçta benzin az biraz benzin al düzelir şeklindeydi ama bugün yarım depoya yakın benzin aldım değişen bir şey olmadı. Sizce bu durum LPG den kaynaklanan olağan bir durum veya ustaların bir hatası sonucu olmuş olabilirmi?

Saygı ve sevgilerimle...

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg nin getirdiği doğal sonuçtur.

Lpg yi severim.. ama işte bu detayları yüzünden yanaşmıyorum.

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Lpg nin getirdiği doğal sonuçtur.

Lpg yi severim.. ama işte bu detayları yüzünden yanaşmıyorum.
Anlamadım benim aracımda lpg li RANGE ile ilgili hiç problemim olmadı menzil neyse onu gösteriyor her benzin alışımdada kendini yeniliyor bunun lpg ile ne alakası var:confused:

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese selamlar...

Yeni aldığım 1997 model Vectra 2.0 CD'nin kapılarını kumanda ile kilitlediğimde normalde olduğu gibi camları kapatmak için kapı kilitleme butonuna basılı tutmaya gerek kalmadan camlar kendiliğinden kapanıyordu. Aynen sonradan takılan alarma kitlerinde bulunan cam kaldırma modüllerinin yaptığı gibi.

İki gün önce LPG taktırdım ve eve döndüğümde fark ettimki artık camlar bu şekilde kapanmıyor. Kapanması için butona basılı tutmak gerekiyor. Önce bu olayın yazılımla yapıldığını sandığımdan ve akü kutup başını söktükleri için yazılım silindi diye düşünerek hemen radyoyu açtım ama radyo code sormuyordu. Demek ki akü kutup başı sökülmemiş.

Hemen arkadaşın özel serviste soluğu aldım tabi. Taktılar cihazı kontrol ettiler ve bu arada abi öyle şey olmaz bu araç butona basılı tutmadan camları kaldırmaz diyip duruyorlar ama ben öyle olduğuna eminim.

Sonuçta ortaya çıkan olay benim araçta Omega B yazılımı yüklü çıktı ama bahsettiğim özelliği bir türlü açamadılar. Daha sonra tavsiye ettikleri bir elektrikçi sol kapının oradaki kablo demetini açıp iki kahverengi kabloyu birbirine bağlayınca sorun çözüldü. Şimdi camlar kapıyı kilitler kilitmeze (ki kumandadan kilitlemek şart değil) kendiliğinden kapanıyor. Burada benim merak ettiğim yazılım ile yapılamayan bir şey daha önceden benim araca yapılmış ama LPG takan ustalar bunu nasıl beceripte iptal ettiler? Elektriçinin dediği bu daha önce yapılmış olsa o kabloların sıyrılmış olması gerektiği ama kablolar sağlamdı....

Gelelim ikinci konuya; LPG taktırdığım günden beri bilgisayarda Range sürekli sıfır göstermeye başladı. Yapılan kontrollerde araç herhangi bir arıza vermiyor. Ustaların dediği araçta benzin az biraz benzin al düzelir şeklindeydi ama bugün yarım depoya yakın benzin aldım değişen bir şey olmadı. Sizce bu durum LPG den kaynaklanan olağan bir durum veya ustaların bir hatası sonucu olmuş olabilirmi?

Saygı ve sevgilerimle...
Bu lpg nin doğal bir sonucu değil ustaların bir hatası olabilir . beyindeki bazı yazılım kayıpları buna neden olmuş olabilir aynen cam olayı gibi

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlamadım benim aracımda lpg li RANGE ile ilgili hiç problemim olmadı menzil neyse onu gösteriyor her benzin alışımdada kendini yeniliyor bunun lpg ile ne alakası var:confused:

Bu lpg nin doğal bir sonucu değil ustaların bir hatası olabilir . beyindeki bazı yazılım kayıpları buna neden olmuş olabilir aynen cam olayı gibi

nasıl yani... benzin deposu dolu durduğu halde range azalıyor mu ?

lpg ile kullanımda aynı benzinli gibimi davranıyor :rolleyes:

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
nasıl yani... benzin deposu dolu durduğu halde range azalıyor mu ?

lpg ile kullanımda aynı benzinli gibimi davranıyor :rolleyes:
Hayır araç ilk olarak benzinle çalıştığı için sonuçta bir benzin sarfiyatı var bunu denetliyor sürüşe göre sarfiyat değiştiği için lpg de gidilse bile MENZİL değişiklik gösterdiğinde ekrana yansıtıyor. Benzin aldığınızdada aldığınız benzin kadar hesap yapıp yeni menzil bildiriyor. Bu lpg aldığınızda geçerli değil yani sadece sürüş şeklinize ve benzin miktarınıza göre hareket ediyor lpg ile gitseniz bile

fsadak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile araç LPG li bile olsa benzin dolaşımı devam ediyor ve bu sayede araç benzini yakmasada yakmış gibi davranıyor ve Range değeri sıfıra kadar giderek benzinin bittiğini sanıyor. Depo kapağını açıp kapatınca düzeliyor. Benim bildiğim bu şekilde ama maalesef benim araçta bu olay çalışmaz oldu. LPG'den kaynaklandığını düşünerek aracı elle benzine aldım ve bir süre benzin ile gezdim değişen birşey olmadı.

Ayrıca benim kullandığım LPG sıralı sistem. Başka bir arkadaşımda normal sistem LPG var ve Range bilgileri çalışıyor. Aynı araçtan sıralı sistem takılı biri etrafımda olmadığından sorup bilgi alamadım...

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama yanlış değer gösteriyor yani ?

yani 60 ytl bezinle gidilcek 250 km range yi ben lpg ile gidyorum range 0 oluyor .. ama depo hala dolu ?

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
range in 0 olması tamamen algılayıcı arızası gibi görünüyor tabi benzin yakarken

fsadak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet araç bu süre içinde benzini harcadığını sanıyor.

Bu arada bahsettiğim olay için ekleyeceğim bir durum var. Sanırım benim bu Range olayını hesaplayan sensor veya her ne var ise arızalandı. Benzin aldığımda dikkatimi çeken bir olay oldu. Benzin alıp benzinlikten ayrılırken bilgisayarı range konumuna aldığımda 3-5 sn. için değer yerine --- yazdı. hah şimdi kendini resetleyip doğru değeri verecek derken tekrar sıfır göstermeye başladı. Normal zamanda benzin alınca aynı şeyi yapıp yeni menzili hesaplıyordu ama artık bunu yapmıyor...