Opel Omega 2.5 V6 Isıtma Problemi

citrusion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar geçen hafta 1998 model omega 2.5 V6 modelinden satın aldım. Satın alırken servise götürmek aklıma gelmemişti onun yerine bilgisayar performans testine soktum. Motor ve şanzuman çok iyi sonuçlar verdi ben de asıl problemler bunlardan çıkar diyip iyi dedikleri için almayı uygun görmüştüm. Geçen gün Ankarada kar yağması sonrasında aracıma bindim ve çalıştırdım uzun süre beklememe ve motorun ısınmasına rağmen ön camdaki buğu çözülmedi. Sıcaklık ayarını en üste, üfleme hızını en üste aldım ve de ön cama verdim. Buna rağmen ön camın alt kısımlarında 15 cm gibi bir yüksekliğe kadar çözüldü. Ama ne yazık ki bu durum da ileriyi görmek için yeterli değildi. Bu durumu keşfetmem sonrasında ankarada opel yetkili servisine gittim ve de onlar kalorifer kutusunun değişmesi gerekli dediler. Bu tespiti nasıl yaptılar bilemiyorum ve de kalorifer kutusunun da ne olduğunu bilemiyorum fakat 5.600 TL masraf çıkardılar bana :(
bu probleme ilişkin tespit hakkında ve de maliyeti hakkında görüş bildirebilecek ve beni yönlendirebilecek var mıdır?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaptırma,
Önce polen filitresine bak artı aracın sıcak hava üfürüyormu? veya soğuk hava?klima otomatik mi? otomatik ise klimayı buz ayarına getirip cama verdinmi bize bunları detaylı anlat

citrusion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaptırma,
Önce polen filitresine bak artı aracın sıcak hava üfürüyormu? veya soğuk hava?klima otomatik mi? otomatik ise klimayı buz ayarına getirip cama verdinmi bize bunları detaylı anlat

merhaba selim bey, havalandırma sistemi yalnızda cama yeterince üflemiyor sanırım içerideki hava yönlendiriciler ile ilgili bir problem var. Gerçi içeri doğru üflediğinde de bir taraf sıcak diğer taraf serin oluyor ama o da apayrı bir problem sanırım :(

klima otomatik sanırım emin değilim çünkü denemedim hiç. sizin dediğiniz soğuk ayarına getirip üfletmeyi de denemedim. bugün onu da denerim hem klimada hem de klima devre dışı iken. teşekkür ederim

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba selim bey, havalandırma sistemi yalnızda cama yeterince üflemiyor sanırım içerideki hava yönlendiriciler ile ilgili bir problem var. Gerçi içeri doğru üflediğinde de bir taraf sıcak diğer taraf serin oluyor ama o da apayrı bir problem sanırım :(

klima otomatik sanırım emin değilim çünkü denemedim hiç. sizin dediğiniz soğuk ayarına getirip üfletmeyi de denemedim. bugün onu da denerim hem klimada hem de klima devre dışı iken. teşekkür ederim

Üfleme yapıp buğuyu çözmüyosa eğer, ya iç hava sirkülasyonu takılmış, dışardan hava almayıp içerideki havayı camlara veriyordur, yada polen filtreniz tıkalıdır yine dışarıdan az miktarda hava aldığı için buğuyu cözmüyordur. Öncelikle bu ikisini kontrol ettirin.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim omegadan kalan bilgileri sana söyleyeyim;
ön kaputu açınca ilk resimde o plastık kapağı sökeceksin 2 ci resimdeki tıpaya bak temizle hatta varsa hava bas ta alta kadar gider o su kanalıdır..teker altına bakarsan çamurluktdan sonra şase tarafında görürsün tıkalı olmasın bu diğer taraftada mevcut bunları temizle 3 resimde polen filitresi görünüyor beyaz onu sök değiştir sonra iç sirkulasyon düğmesine bas ışık yanmayacak klima auto seç ve 3 cü düğme üst camı seç buharı buğuyu götürmesi lazım..bu arada ısı sıcak konuma getir
regenablauf-pollenfilter-5002366801840374187.JPG

omega_b_klimaautomatik_nr.2.jpg

eğer paspas felan yaş ve içeri dıaşrı sıcaklık farkı varsa bu buğu yapar camı hafif açık tut bu arada..

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
kalorifer kutusu 5600 tl mi?doğru okuyoruz değil mi?ayrıca kalorifer kutusu diye birşey ilk kez duydum????

citrusion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim omegadan kalan bilgileri sana söyleyeyim;
ön kaputu açınca ilk resimde o plastık kapağı sökeceksin 2 ci resimdeki tıpaya bak temizle hatta varsa hava bas ta alta kadar gider o su kanalıdır..teker altına bakarsan çamurluktdan sonra şase tarafında görürsün tıkalı olmasın bu diğer taraftada mevcut bunları temizle 3 resimde polen filitresi görünüyor beyaz onu sök değiştir sonra iç sirkulasyon düğmesine bas ışık yanmayacak klima auto seç ve 3 cü düğme üst camı seç buharı buğuyu götürmesi lazım..bu arada ısı sıcak konuma getir
regenablauf-pollenfilter-5002366801840374187.JPG

omega_b_klimaautomatik_nr.2.jpg

eğer paspas felan yaş ve içeri dıaşrı sıcaklık farkı varsa bu buğu yapar camı hafif açık tut bu arada..

selim bey tekrar merhaba,

bugün arabada dediklerinizi yapmaya çalıştım il yazdıklarınız ile ilgili olanları. Arabayı çalıştırdım klimayı otomatik duruma getirdim ve sıcaklığı minimum seviyeye getirdim ve yine ön cama vermesi için düğmesine bastım. Fakat gözlemlediğim o kadar az hava geliyor ki zaten sıcak soğuk hiç farketmez buğuya etkisi yok neredeyse :( üfleme hızını en yükseğe alıyorum ama ses var his yok. bu durum havayı normal olarak yüze versin dediğimde biraz daha iyi bir hal alıyor ve çok sıcak olmasa da biraz üflüyor. Yarın servisi arayıp polen filtresini kontrol edip etmediklerini soracağım. Ek olarak da sizin resimler ile önermiş olduklarınızı denemeye çalışacağım. teşekkür ederim

kalorifer kutusunu ben de ilk defa duydum hatta google a da sordum öyle birşey çıkmadı ama servis kağıdına öyle yazmışlar. Servis sorumlusu da bana aynen kalorifer kutusu dedi.

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Kalorifer kutusu değil kalorifer kazanı o dediği.
kalorifer sisteminin elektrikli çılıp kapann klapelerinin hepsinin bulunduğu konsolun içindeki sistemin hepsi demektir.
bunu komple değiştiren delikanlı ben dah görmedim. (yanmış araç haricinde)
elektrikli açılıp kapanan hava yönlendirici kapaklardan biri yada bir kaçı arıza yapmıştır.
işini iyi bilen bir ustaya giderseniz çözülür arızanız.
şu değişecek bu değişecek diyen yerlerden uzak durun.
Ben bunun onarımını ypmıştım daha önce yedek parça gideri yok tamamen sökme takma ve tamirat işlemlerinden oluşur. ortalama 150 ile 200 tl arası bi işçiliği var. bilginize.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima OFF ve Auto düğmesine uzunca bas bakalım sinokron yaptır bakalım düzelecekmi ( ses gelmesi lazım bu arada kapağın oynadığına dair)yoksa klappe vakumunda (hortumlarda )sorun olabilir..birde polen filitre kapağı iç sirkulasyonda kalabilir bunlara bak yani vakum hortumları