Opel Astra J 1.4 Turbo Hararet Sorunu

Atalay1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar simdi devirdaim pompasi degisirken normalde yaninda contasi da çıkmıyor mu kutusunun icinden. Çünkü ayni sorun benim devirdaim degistikten sonra oldu bende contadan suphelenmeye basladim.

İlhanöncel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar simdi devirdaim pompasi degisirken normalde yaninda contasi da çıkmıyor mu kutusunun icinden. Çünkü ayni sorun benim devirdaim degistikten sonra oldu bende contadan suphelenmeye basladim.

İlhanöncel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oluyordur tabi ki ama bnm aldığım parça internetten alınmış bir üründü ve çıkmadı.Ben de yaşadığım sorunun bu olduğunu uzun süren çıkmaz sonucunda düşünmeye başladın.Kesin öyledir de diyemem

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
astra j lerde bu sorun yapıyor ama su pompası değişince oluyor geçenlerde buraya üst kapağa kadar yeniden yapılmış bir astra j sorunu çözülmemiş rampalarda hararet kalkıyordu yine bu conta değişimi yapıldı öncelik km düşük olduğu için bir kaç yol denendi direk oraya bakmadık diğer yollarda çözüm olmadı bize pompanın önce değiştiği söylendi ve acınca basınc kacırıyordu yapıldı düzeldi ha birde bu hararet astra j lerde 2 tane müşür var onlarda yaptırıyor biri radyatörde birisi termostat gövdesinde

İlhanöncel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 2012 astra 1.4t hararet 95 çıkıyodu fan açıyodu soldaki hortum soğuktu devirdaime baktık sağlam kapak açtık çatlak var altkapakta eğilmiş silindr kapak alındı sıfır orjinal alt kapak taşlama oldu termostat bujı sibop zincir seti vs hepsi orjinali ile değişti yanlız sorun yine aynı termostat tekrar değişti yine aynı sorun soldaki hortum soğuk sağdakiler sıcak hararet 95e çıkıp 30sn sonra geri 90 iniyor fan sürekli açıyor benzinde biniyorum tüptendir diye benzindede aynı
Sorununuz çözüldü mü acaba bende de aynı sorun var ve şimdilik conta termostat ve devirdaim değişti ama maddi manevi çok zararı oldu

ismailruzgar

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
astra j lerde bu sorun yapıyor ama su pompası değişince oluyor geçenlerde buraya üst kapağa kadar yeniden yapılmış bir astra j sorunu çözülmemiş rampalarda hararet kalkıyordu yine bu conta değişimi yapıldı öncelik km düşük olduğu için bir kaç yol denendi direk oraya bakmadık diğer yollarda çözüm olmadı bize pompanın önce değiştiği söylendi ve acınca basınc kacırıyordu yapıldı düzeldi ha birde bu hararet astra j lerde 2 tane müşür var onlarda yaptırıyor biri radyatörde birisi termostat gövdesinde

Hocam merhaba,

Astra J HB 1.4T 2013 aracım var, 2 ay oldu alalı.
Ankara'da kullanıyorum, yetkili serviste antifiriz ekletip motor suyunu değiştirttim. 2 hafta sonra bir gün işten dönerken aracı çalıştırdığımda sogutma suyu azalmış uyarısı verdi. Bir su bardağı kadar su ekledim. Servisi aradim, kontrole götürdüm. LPG borusunda su kaçağı tespit ettik.

Aynı gün, servise giderken Gölbaşı'dan Ankara'ya Konya yolunda uzun bir yokuş var, orada hararetin 100'e çıktığını ve fazla durmadan(Yokuş biterken) 90'a geri düştüğünü görmüştüm. Ustaya onu da sordum, normaldir dedi geçti.

LPG borusundaki kaçak için LPG servisine gittim, kelepçeleri sıktık. 2 hafta oldu henüz bir su kaçağı olmadı.

Ama bu Konya yolundaki yokuşta hemen hemen her sürüşte 90 ile 95 arasında hararet göstergesi gidip gelir oldu.(Aracı Aydın'dan aldım geldim, ne o zaman ne de Ankara'da başka bir yolda hararetin yükseldiğini görmedim)

Diğer yandan bununla bir ilgisi var mı bilmiyorum, aracı çalıştırdiğımda gaza basıp hareket ederken içeriye su fokurdusu sesi geliyor.

Sizin yazınızda bahsettiğiniz, rampalarda hararet kalkma sorunu bende de devir daim contası ile ilgili olabilir mi?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
su sesi geliyor sa sistemde hava var sanırım sizden öncce araca antifiriz düzgün şekilde konmamış sistemin havasını alın eğer o su sesi devam ederse üzerine gitmeden kalorifer peteğini değiştirin üstadım

ismailruzgar

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
su sesi geliyor sa sistemde hava var sanırım sizden öncce araca antifiriz düzgün şekilde konmamış sistemin havasını alın eğer o su sesi devam ederse üzerine gitmeden kalorifer peteğini değiştirin üstadım

Anladım, yarın motor suyunu değiştiren servisi arayıp duyduğum su sesini anlatıp havasını almaları için götürürüm aracımı.

Sonra biraz gözlemleyip dediğiniz gibi ses devam ederse peteği değiştiririm.

Peki bu rampadaki hararetin yükselip düşme durumu direkt sistemdeki havayla ilgili midir? Yukarıdaki işlemlerden sonra düzelir mi?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
sistemde hava olursa araç hararete kalkar bu işlemden sonra stabil hale gelmesi gerekli ilk etapta hava alınmalı eğer ki düzelmez se devam eder petek değişir ve düzelir sonrasında stabil çalışır

• Beğen
Tepkiler: ismailruzgar

ismailruzgar

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sistemde hava olursa araç hararete kalkar bu işlemden sonra stabil hale gelmesi gerekli ilk etapta hava alınmalı eğer ki düzelmez se devam eder petek değişir ve düzelir sonrasında stabil çalışır
Teşekkürler bilgi için.

Bugün yetkili servise götürdüm durumu izah ettim, sistemdeki havayı aldırdım.
Şu an belirgin bir su sesi duymadım. Daha sessiz bir ortamda dinleyeceğim tekrar.
Kalorifer peteği ile ilgili ısıtmada bir sorun bulunmuyor, bu durumda petekte sıkıntı yoktur dediler.
Yine de gözlemleyeceğim.