Opel Astra J 1.4 Turbo Hararet Sorunu

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostat mekaniktir ısınınca acar araba çalışırken devreye işi 100 105 gelince acar gerekli dereceye düşünce kapanır eğer hararet yapıyor sa termostatın bozulmuş kapalı kalıyordur
merhaba hayırlı günler,

thermostatım yeni değişti Cumartesi günü hava 18 derecelerdeydi ve sorunsuz thermostat açılıp kapandı aracım 1.4 t ve map kontrollü thermostat (elektronik)var özelliklerini incelediğimde yolcu konforunu sağlamak için daha uzun süre kapalı kalabiliyormuş ve bu thermostatlar daha geniş çalışma sıcaklıklarına sahipmiş sanırım dış hava sıcaklığına görede bilgi alıyor , aracım hiç hararet yapmadı ama 112 derecelere kadar yukseldiği oluyor sonra fan ile soğuyor . Sanırım normal seyri böyle çalışıyor.

teşekkürler yorumlar için .

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
O termostatın ucundaki sensörler termostatın düzgün çalışıp çalışmadığını sıcaklığı takip eder eğer termostat arıza yapar açık kalırsa arıza yakar ve devre düşük arızası verir

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O termostatın ucundaki sensörler termostatın düzgün çalışıp çalışmadığını sıcaklığı takip eder eğer termostat arıza yapar açık kalırsa arıza yakar ve devre düşük arızası verir
Yani tamamen mekanik calistigini mi belirtiyorsunuz ?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Aynen mekanik olarak yay lıdır ısındıkça genleşir yanlız opel motorlarında birde buna sensor koyarlar direk açılıştaki ısıyı ölçer yani bozuldugunda sürekli açık kaldığı için arızalı diye belirtir sorunsuz çalışıyor sa zaten arıza yakmaz bu araçlarda 1 tane ısı müşürü yok

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen mekanik olarak yay lıdır ısındıkça genleşir yanlız opel motorlarında birde buna sensor koyarlar direk açılıştaki ısıyı ölçer yani bozuldugunda sürekli açık kaldığı için arızalı diye belirtir sorunsuz çalışıyor sa zaten arıza yakmaz bu araçlarda 1 tane ısı müşürü yok
Ben arastirdigim icin belirttim ayrica motor ustasida sizin gibi dusunuyordu taaki eskisi parcalayana kadar . Internette map controler thermostat diye arastirdiginiz zaman bana hak vereceksinizdir . Bu thermostat farklidir mahle yapiyor . Sensorun 2 sini de kendim degistirdim radyatorun ustunde ve su flansinin uzerindeki . Asil sorun ne biliyormusunuz muhendisler calisiyo birseyler gelistiriyor ama servisler sistemlerden bihaber firmalar kendi motorlarina ve bagli parcalarinin nasil calistigini anlatan seminerler duzenlemeliler bence .

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Haklısın servis konusunda çoğu daha bilmiyorum bir bakayım yine yani astra h aracımda sensörlü termostat var ama bu dediğimde eminim elimle değiştim gm belki mahle farklıdır

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Haklısın servis konusunda çoğu daha bilmiyorum bir bakayım yine yani astra h aracımda sensörlü termostat var ama bu dediğimde eminim elimle değiştim gm belki mahle farklıdır
Ama benim aracim a14net kodlu 1.4 t motor ayni thermostat yok .

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Motor koduna gör e değişir termostat yani genelde sensörlü ler bildiğim kadarıyla öyle

emrekatilmis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar hocam ,
Konunun üzerinden baya bir süre geçmiş.
Çok şükür benim arabam düzeldi. Sorunumu düzce opel yetkili servisi çözdü.
Sorun devirdaim pompasındanmış. Ne hikmetse usta anlayamadı. Sadece çarkına bakıyorlar dönüyorsa problem yok deyip gönderiyorlar. Ama devirdaim' in contası eğer problemli ise içeride basınç oluşmadığı için suyu radyatöre veremiyormuş. Buna dikkat etmek gerekiyor.
İnşaallah sizin problemleriniz de çözülür.

İlhanöncel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar hocam ,
Konunun üzerinden baya bir süre geçmiş.
Çok şükür benim arabam düzeldi. Sorunumu düzce opel yetkili servisi çözdü.
Sorun devirdaim pompasındanmış. Ne hikmetse usta anlayamadı. Sadece çarkına bakıyorlar dönüyorsa problem yok deyip gönderiyorlar. Ama devirdaim' in contası eğer problemli ise içeride basınç oluşmadığı için suyu radyatöre veremiyormuş. Buna dikkat etmek gerekiyor.
İnşaallah sizin problemleriniz de çözülür.
Şu yanıtınızı keşke 10 gün önce görmüş olsaydım o kadar masraf etmeyecektim belki de.Aynı sorun bende de yaşandı ve yazdan bu yana bir türlü işin içinden çılamadım.Herşey devirdaim pompasını değiştirmekle başladı.Yan sanayi taktırdım önce 5 ay sonra kaçak yaptı ve sonra internetten gm marka aldım fakat contayı yollamamışlar.Usta sorun olmaz üstünden çıkanı takarız dedi hiç önemsetmedi.10 gün sonra uzun yolda hararetim yükselip yükselip düştü.Memlekette bir türlü çözemedik,termostat değiştirdik olmadı.Sonra boruların birinde bir tıkanma olmuş dediler,temizlediler ve sonra 2 ay kadar tekrar etmedi.2 ayın sonunda yine ara ara hararetim yükseldi ama yine sonuç yok.Servis en son contada kçak olduğunu,kompresörden suya hava kaçağı olduğunu söyledi.Sürekli şıkır şıkır ses geliyordu ona dayanarak bu teşhisi koydu.Sonra daha yeni contayı değiştirdim ve öncesinde de termostatı tekrar denemek için değiştirmiştim zaten ama sorun hala var yani fan çalışıp duruyor.Şimdi anlıyorum ki sorun devirdaim pompasının contasında.Çok kez ustalara sordum devirdaimden olabilir mi diye fakat hiç ihtimal vermediler.maalesef çok can sıktı.Şimdi contada gerçekten söylenen sıkıntı oluşmuş muydu ondan da emin değilim