Odak Opelsizasla indirimi ve Mobil 1 Yağ sorunu

faruk4143

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Odak Opelsizasla indirimi ve Mobil 1 Yağ sorunu

ercub link' Alıntı:
   sn. sohayli,,  faturanizdaki birsey dikkatimi cekti. kullanilan yag olarak 5w-30 yaziyor. mobil 1, 0w-40 diye biliyorum..hatta araca inip faturama bakicam 5w-30 mu diye..siz konulan yagi gorebildiniz mi? ya da mobil 1 koyduklarina dair teyit alabildiniz mi?
Mobil 1, 0w-40dır diye birşey yoktur. 5-30 da vardır, 0-30 da vardır. Rakamlar yağın vizkozitesine gösterir, iklim koşullarına göre yağın davranışını belirtir. Türkiyede Doğu anadolu hariç yağın vizkozitesiyle ilgili bir sıkıntı yaşanacağını pek düşünmüyorum. Ben önceki araçlarımda mobil 1 formula esp 5-30 kullandım, çok memnundum.

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ercub link' Alıntı:
tam 15bin bakimina girecegim gunden birgun evvel bu basligi actigi icin sn.sohayli'ye tesekkur ederim. ben telefonla odaktan 590 balkandan 580 erdemirlerden 560 tl fiyat almistim. sadece atakoy mobil 1 kullandigini ve 610 tl liste fiyatindan 560 tlye dusebileceklerini soyledi. biraz daha kastirinca 540 fiyat verdiler. neyse konuyu okuyunca direkt balkani aradim ve mobil 1 yag ile bakim fiyatini 500 tl olacak sekilde anlastim ve cuma sabahi servise gittim.servisi bolumunu gorebilen bir yerde bulunan camdan,aracimi seyrederken, gorevli arkadasin getirdigi malzrmeleri gordum ve asagi indim. ben inene kadar arkadas dexosu koymustu bile. mobil 1 diye anlastik dedim ama teknik eleman gelip dexos mobil 1 aynidir muhabbeti vs. sonucu ve fazla gec kalmama endisesi ile ok verdim islem devam etti...
   sn. sohayli,,  faturanizdaki birsey dikkatimi cekti. kullanilan yag olarak 5w-30 yaziyor. mobil 1, 0w-40 diye biliyorum..hatta araca inip faturama bakicam 5w-30 mu diye..siz konulan yagi gorebildiniz mi? ya da mobil 1 koyduklarina dair teyit alabildiniz mi?

Faturada Gm yağ yazıyor, fakat açıklama kısmında tam sentetik olduğu  belirtilmiş.Bakımdan önce ve sonra ısrarla sorduğumda Mobil 1 tam sentetik yağ koyduklarını teyid ettiler. Ben gözümle görmedim hangi yağı koyduklarını, servise de gitmedim aracımı benden alıp bakımını yapıp geri getirdiler. Başka bir yağ koymuş da olabilirler. Eğer bu kadarını da yapıyorlarsa Allah'ından bulsunlar.

Dexos 2 onaylı yağ ise sadece 0-40 olan değil, bir arkadaşımızın verdiği listede farklı türleri de var.

Koyulan yağın litresi ve faturadaki diğer şeylerin fiyatı üstünkörü yazılmış olabilir.Keşke ne yaptılarsa adam gibi yazsalar.
Fiyatı 500 lira olarak anlaştığımız için toplam tutarı denkleştirmek adına değişiklik yapmış olabilirler. Fazla yağ  miktarı bana ödetilmediği için bunu sorun etmedim.

şİmdi siz Mobil1 koymadılarmı deyince tedirgin oldum, yağı koymayan bakımı da yapmaz  diye :)
Fakat şunu söyleyebilirim bakım yapılmış Rolantide tüketilen yakıt miktarı 0.8 ile 1.5 lt arasında değişiyordu şu anda 0.3-05 arasında gidip geliyor.
Yemin ediyorum bu bakım mevzusu bu konuyu açmak beni çok yordu :)

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nuralk34 link' Alıntı:
yağ ile ilgili bir şey de ben söylemek istiyorum. araçlarımızın kitapçığında filtre değişimi ile beraber (1.3 cdti için) 3.2 lt yağ aldığı yazıyor. 15000 bakımını ben odakta yaptırdım. foruma indirim yapılıyor diye. araca 4 lt yağ koymuşlar (gm) bir güzel de faturalamışlar. ama ben o anda dükkat etmemiştim. bir ara aracın yağına bakayım dedim. baktığımda yağ max çubuğunun epey üzerinde idi. ama bu bakımdan yaklaşık olarak 7-8 bin km sonra idi. neyse eczanden aldığım serum hortumu ve büyük boy şırınga ile aracın yağ çubuğunun olduğu yerden yaklaşık yarım lt yağ çektim. yağ çubuğunun max çizgisine geldi.

1 hafta önce karter muhafazaya kaçan taşları elimle çıkarabilirmiyim diye elimi oralara soktuğumda elime motorum altından yağ geldi. muhtemelen fazla konulan yağ motor biryerlerden atmış.

diyeceğim şudur ki fazla yağın motora zararı olduğu kesin. daha önce corsa aracım vardı. cdti. onda da başka servis aynı şeyi yapmıştı. ne yapmaya çalışıyor bu dingiller anlamış değilim. 3.2 max yağ alan araca niye 4 lt koyuyorsun be öküz. fazla parayı geçtim arabama zarar veriyorsun yawwwww

not : odak opelin yaptığı indirimi büyün bayiler yapıyor zaten haberiniz olsun. pazarlık yapın.

Bu arada yanlış bilgi olmasın, kitapçıkta filtre degisimi dahil 3.5 litre yağ aldığı yazıyor 3.2 değil.

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim faturada da 5w-30 geciyor. en nihayetinde 150-200 liraya  yapilabilecek degisimlere garanti icin buyuk meblaglar odemeye devam ediyoruz. hicbir servisinde ucretler konusunda digerlerinden pek farki olmuyor. geriye ilgi alaka ve cozum konusunda yardimci olabilme kabiliyetleri gibi diger faktorler giriyor.. servise gittikten sonra opel aldigimizi unutturup,Bentley'e biniyormusuz gibi hissettirdikleri icin tum opel servislerine ayrica tesekkurler..

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Devrim link' Alıntı:
Bu arada yanlış bilgi olmasın, kitapçıkta filtre degisimi dahil 3.5 litre yağ aldığı yazıyor 3.2 değil.

bu konunun başlarında kitapçığın ilgili sayfasını ben paylaştım. orada da 3.2 lt yazıyor. filtre değişimi dahil. 1.3 cdti için.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nuralk34 link' Alıntı:
bu konunun başlarında kitapçığın ilgili sayfasını ben paylaştım. orada da 3.2 lt yazıyor. filtre değişimi dahil. 1.3 cdti için.

Paylaştığın sayfada oyle bir bilgi yok, şimdi kitapçıktan bakıp yazdım. Birazdan Web'den bulur koyarım.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nuralk34 link' Alıntı:

Ekte opel.com.tr da bulunan broşürün yağ kapasitesi kısmını görebilirsin:
http://m1307.hizliresim.com/1c/w/qwpm2.jpg

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nuralk34 link' Alıntı:

Ilk sayfada değilmiş şimdi gördüm ;) kusura bakma.
Lakin kullanıcı kılavuzunu biraz önce koydum. Motor mu değişti niye ikisi arasında fark var acaba?

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devrim link' Alıntı:
Ekte opel.com.tr da bulunan broşürün yağ kapasitesi kısmını görebilirsin:
http://m1307.hizliresim.com/1c/w/qwpm2.jpg

şimdi siz söyledikten sonra tekrar baktım. ağustos 2012 ve ocak 2013 te yayınlanan klavuzlarda 3.5 lt yazıyor. sanırım makyajlı kasa için bunlar.

önceki klavuzlarda 3.2 lt yazıyor.

tüm kullanm klavuzları için link.
http://www.opel.com.tr/arac-sahipleri/el-kitapları-su-anki.html

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nuralk34 link' Alıntı:
şimdi siz söyledikten sonra tekrar baktım. ağustos 2012 ve ocak 2013 te yayınlanan klavuzlarda 3.5 lt yazıyor. sanırım makyajlı kasa için bunlar.

önceki klavuzlarda 3.2 lt yazıyor.

tüm kullanm klavuzları için link.
http://www.opel.com.tr/arac-sahipleri/el-kitapları-su-anki.html

Evet saçma sapan bir durum motor mu değişti de alacağı yağ miktarı arttı?