Müzik sistemi

NUSRET

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
2019 astra j edition plus arabamın (Cd 300) üstündeki orjinal teyp kalacak ön kapı içi ve arka kapı içi hoparlörlerini değiştirmek istiyorum ebatları, markası, modeli ve kaç wat olması gerekli ? Birde arka kapı içi hoparlörler için teypten çıkış olmadığı söylendi. Ön kapıdan paralel çekilse verimli olurmu? Bilgisi olan arkadaşların düşüncelerini almak isterim.Teşekkürlerimle..

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Ben de konuya fransız olarak bilgili arkadaşlara danışmak isterim.

İki farklı ses sistemciye gittim.
Biri 4 kapı hoparlörü, 30cm bas ve amfi ile 4 kapıya ses yalıtımı için 2500tl istedi marka kicker sanırım. Usta gayet mütevazi idi. Beğenmezsen mal bizim dedi.

Diğer yerde ise 4 kapıya el yapımı midrange, 30cm bas (bas kabini çok hoşuma gitti 20cm eninde hiç yer kaplamıyor) ve reis markalı amfi için 5500tl fiyat verdiler. Yalıtım olursa fiyat 1200tl civarı artar dediler ve araçtan inmek istemeyeceksin vb sözlerle anlata anlata bitiremediler sistemlerini midrange ile hoparlörü kesinlikle kıyaslama dediler.

Dediğim gibi ilk usta mütevazi ikinci usta biraz daha uzman edalarında, elit bir havada olma gayesinde idi.

Benim kendilerinden talebimin alçaltılmış şahin gibi yüksek ses ile etrafı rahatsız ederek gezmek değil de , düşük ses seviyesinde kaliteli bir ses alabilmek olduğunu anlattım.

Hatta şöyle de örnekledim;
Kullanma fırsatı bulduğum güncel araçlardan vw polo'nun ses kalitesi belli bir düzeye kadar gerçekten güzel. Aradığım şey tam olarak bu değil aslında. Eski araçların ses sistemleri daha kaliteliydi. 2000'li yıllarda... 2004 fiesta aracın ses sistemi vw'den ve dolayısıyla opel'den çok çok iyiydi. Hatta babamda ford fusion var 2006 model. Gerçekten yeni araçlardan güzel ses kalitesi.

Şimdi ben ne yapayım? 1.ye mi gideyim 2.ye mi yoksa hiçbirine gitmeyip vaz mı geçeyim?

Konuya hakim arkadaşlardan detaylı bilgilerini esirgememelerini rica ediyorum.

Bu kadar para verip hoşuma gitmezse çok üzülürüm...

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
orjinal teyplere amfi takabilmek için deck dönüştürücü adında bir alet takılması gerekiyor. (yabancı sitelerdeki adı Hi to Low Converter)
düşük kaliteli standart ürünlere (hangi tesisatçıya sorsan mükemmel derler)
örnek örnek 2 -> şekil ve özellik olarak buna benzer çok fazla ürün var. hepsi aynı şeyin kahverengisi
biraz kaliteli iyi birşey derseniz örnek:
Cadence C500-3 massive ms-h01

Yüksek kaliteli birşey almak isterseniz
Audison connection sli 4 veya sli 2 - sli 4 veya Audio System HLC 4 adında bir ürün var.

ultra kalite isterseniz Ses işlemcisi / Dsp işlemci almanız gerekir (çok maliyetli olur)
örneğin audison bit ten, bit one.

kablolama aşaması: deck dönüştürücüden amfiye rca kablo çekilecek,
aküden amfiye +12v elektrik kablosu gidecek, (bu iki kablonun aynı yerden geçmemesi gerekiyor)
amfiden kapılara hoparlör için kablo gidecek.
tavsiyem aracın orjinal teypden çıkan ve hoparlörlere giden kablolar ve soketlerde kesinlike kesme biçme yapmayıp harici kablolar çekerek kullanın. güç kablosunu (aküden amfiye giden) mutlaka %100 bakır ve mümkün olan en yüksek kalınlıkta kullanın, güç kablosu ve rca kabloları bez bant ile çevreleyerek izole edin, güç kablosu şakayı hiç sevmez.

hoparlör aşaması: en zor kısmı seçim aşaması, her tesisatçı farklı birşey önerir ve oldukça kafa allak bullak olur.
astra j lerde bildiğim kadarıyla ön ve arka kapılarda 16 cm, arka pandizotta da oval hoparlör için hazırda yer var.
woofer düşünmüyorsanız ön kapıya mid takımı (komponent) veya midrange (coaxiel), arka pandizota bası kuvvetli bir oval olabilir.
hoparlörlerin gücüne gelecek olursak, ses sisteminin başlangıcı var sonu hiç bir zaman yok.
ben dışarıya pek fazla gürüldü vermeden müziğin her notasını hissederek dinlemeyi seven birisiyim, şimdi astram için ortalama hoparlör başına 70 80 rms güç üreten bir tesisat döşemeyi düşünüyorum.

düşük kalite hoparlör ve amfilerin maks 100.000w yazan değerlerine de hiç aldanmayın.
son tavsiyem: navitech , navigold, piranha, jameson, gold master, harward, kamasonic gibi ne idüğü belirsiz markalara pek yanaşmayın.

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Hasip

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Diğer yerde ise 4 kapıya el yapımı midrange, 30cm bas (bas kabini çok hoşuma gitti 20cm eninde hiç yer kaplamıyor) ve reis markalı amfi için 5500tl fiyat verdiler. Yalıtım olursa fiyat 1200tl civarı artar dediler ve araçtan inmek istemeyeceksin vb sözlerle anlata anlata bitiremediler sistemlerini midrange ile hoparlörü kesinlikle kıyaslama dediler.

ses yalıtımı (izolasyon) ses sistemi düşünmesen bile mutlaka yaptır derim. gerçekten aracın kendi içinde sınıf atlar.
woofer kabininin belirli bir litre hacmi olması gerekir ve hoparlörün teknik dökümanlarında yazması gerekir.
1. adam samimi gelebilir fakat anlattığınız kadarıyla şahinci tayfaya göre bir sistem önermiş gibi.
burada neredeyse tüm şahinciler reiss marka amfi ve midrangelere döndü.
midrangeler de daha çok spl sistemler için (güç ve yüksek ses odaklı) sistemler için kullanılır.

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Kaan.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
ses yalıtımı (izolasyon) ses sistemi düşünmesen bile mutlaka yaptır derim. gerçekten aracın kendi içinde sınıf atlar.
woofer kabininin belirli bir litre hacmi olması gerekir ve hoparlörün teknik dökümanlarında yazması gerekir.
1. adam samimi gelebilir fakat anlattığınız kadarıyla şahinci tayfaya göre bir sistem önermiş gibi.
burada neredeyse tüm şahinciler reiss marka amfi ve midrangelere döndü.
midrangeler de daha çok spl sistemler için (güç ve yüksek ses odaklı) sistemler için kullanılır.
1. Usta kicker marka 4 hoparlör , ses yalıtımı ve 30cm amfi için 2500tl fiyat verdi.
Midrange ve reis anfi öneren 2. Usta ve yalıtım yapmadan 5500tl fiyat verdi.

Dediklerinizden anladığım kadarıyla ikisi de aradığım tarzda sistemler sunamıyor.

Sizin anlattığınız malzemelerle yaklaşık nasıl bir maliyet çıkar acaba? Araştırmalarımı o yönde ilerleteyim.

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
1. Usta kicker marka 4 hoparlör , ses yalıtımı ve 30cm amfi için 2500tl fiyat verdi.

Dediklerinizden anladığım kadarıyla ikisi de aradığım tarzda sistemler sunamıyor.

Sizin anlattığınız malzemelerle yaklaşık nasıl bir maliyet çıkar acaba? Araştırmalarımı o yönde ilerleteyim.

kickerın hoparlörleri güzel, daha önce 16 cm mid takımını kullanmıştım,
verdiği amfinin markası modeli nedir? amfisi dandik birşey değilse pek fena değil gibi duruyor.
amfinin çıkış gücü ile (rms olan) hoparlörün çıkış güçleri yakın olmalı, örneğin 4x90 rms veren bir amfiye 4x50 rms hoparlör takarsan hoparlörler mefta olur, 4x150 rms hoparlör takarsan amfi yetersiz kalır, hem distortion olur, hemde amfinin arızalanma ihtimali olur.
hoparlör konusunda her ses sistemci çok farklı, abuk subuk birşeyler önerdiği için gerçekten ne alacağını bilemiyor insan,
ses sistemleri forumlarındaki konuları okumaktan gözlerim yandı son zamanlarda.
ama şimdiye kadar okuduklarım ve yaşadığım tecrübelere göre, Ana ünite, amfi ve kabloların yüksek kalite olması gerektiği. hoparlörlerinde mutlaka amfinin karakteri ile uyumlu olması gerektiği.

ben şu an kendi aracım için oluşturmaya çalıştığım sistem:
kenwood kmm-bt306 teyp aldım, 700 ₺
eskiden kalma bir amfim vardı onu kullanacağım, ilerde belki değiştiririm.
amfim 4x90 rms güç üretiyor, bu yüzden hoparlörleri de 80 - 100 rms arası bakıyorum.
ön kapı için 16 veya 17 cm mid takımı bakınıyorum, ortalama 1200 1500 civarı.
hertz, focal, morel maximo,rocford, alpine marka hoparlör kovalıyorum biraz da fiyatları aşırı pahalı şu an,
arka taraf için çok kararsızım, şu an için subwoofer düşünmüyorum, bu yüzden bass gücü yüksek birşeyler almak istiyorum.
arka kapı 13 cm olduğu için de biraz elimi kolumu bağlıyor, 2 tane de oval hoparlörüm var, şimdilik onları düşünmüyorum ama yeterli bass almazsam sonradan ilave edeceğim.
kablolar içinde ortalama 500 600 ₺ gözden çıkarttım. tüm montajı da kendim yapacağım.

normal şartlarda 5000 tl civarına güzel ortalama bir sistem toplanır, ama dediğim gibi bir biriyle uyumlu çalışacak hoparlör arıyorum ve halen bende kafamda netleştiremedim, tesisatçılara da her elindekini bu on numara olur dediği için güvenemiyorum hiç bir zaman.

• Beğen
Tepkiler: omeroz

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et

Yalıtımı elinden geliyorsa sen yap üstad malzemeleri ınternetten alıp

• Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,

Kullandığım edition plus astra j araçta fabrika çıkışı arka kapıda hoparlör bulunmuyor. Üç yıl önce multimedya takılırken beceriksiz multimedyacı ve beni götürdüğü aynı beceriksizlikteki ustaları sayesinde arka kapı yüzlerini sökemeyip arka pandizota resmen kıyarak 2 adet 16cm hoparlör takmıştık. Yetkili servisin bunu yapabiliyor olduğunu bilmeme rağmen, multimedyacının "bak sonra arka kapılardan ses gelir, yetkili servis çok kalitesiz hoparlör takar vb" söylemlerinde kanarak razı olmuştum.

Ses sistemi arayışına girmeden bir kaç gün önce döşemecileri gezip

arka pandizotun görüntüsüne bir çare ararken "sen bu pandizotun üzerine soğuk su iç, 1500-2000 belki de 3000bine bulursun" söylemlerine ilaveten bir de insanlık suçu işlemişim gibi davranmaları sonucu kendimi küçük emrah gibi 😔 hissetmeye başlamıştım ki aklıma çıkmacılar geldi. İlk gittiğim çıkmacıda buldum çok şükür.

Leş durumdaydı. Temizledim bi güzel.

Yukarıdaki mesajlarda konuştuğumuz müzik sistemi işini de enine boyuna düşündükten sonra ses sistemcide montaj yapılan civic ve şahinlerden duyduğum sesin beni bu işten epey uzaklaştırdığını farkettim. Sonra arka pandizota taktığımız hoparlörleri arka kapı içlerine almaya ve dört kapıya yalıtım yaptırmaya karar verdim.

Yukarıda bahsettiğim ses sistemi için uygun fiyat veren ustayla görüştüm ve 1 ay sonunda ikimizin de müsait olduğu bir an yakaladık.

Kapı yüzleri söküldü, M acoustic marka yalıtım malzemesi ile yalıtım yapıldı. Kapılarla çamurluklar arasındaki teneke ve tok ses farkını aldık. Ama kapılar kapatıldığında şu hep söylenen tok kapı sesi beklentilerimin altında kaldı. Sanırım beklentilerim s klasse standartlarındaydı😊 eskiye göre %10 toklaşmıştır tahminimce. Zaten eski hali de fena değildi.

Hoparlörler takıldı herşey güzel hoş, bir de baktım arka camlar açılıp kapanmıyor ve merkezi kilit de çalışmıyor. Bir takım denemelere rağmen düzelmedi bir türlü.

Forumdan arkadaşlarla durumu paylaştım. Sağolsunlar @ethembozkurt, @Hasip, @Cemil arkadaşlar, abiler yardımcı olmaya çalıştılar. Kendilerinden öğrendiklerimi de bu vesile ile paylaşayım; cam ve kapı kilidi ile ilgili iki farklı kodlama yöntemi öğrendim:

1- Anahtarda kilitleme butonuna basılı tutarak anahtarı kontağa takıyor ve kontağı bir kademe açıyoruz.

2- Anahtar üzerindeki kapama butonuna 16 ya da 17 kez bastıktan sonra 1 kez açma butonuna basıyoruz.

Problem başka olduğu için bende bir işe yaramadı. Tekrardan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum desteklerinden dolayı.

Sigortaları kontrol ederken arka cam sigortasının atmış olduğunu gördük. Arka cam rezistansı sigortasını arka cam sigorta yuvasına taktık ve çaat. Şase oluştuğunu anladık.

Ustaya tekrar gittik arka kapı yüzleri söküldü ve arka iki kapıdaki kablo demetlerine ikişer adet vida girdiğini tespit ettik.

Kablolar tekrar yalıtıldı. Vidalar biraz daha verev atıldı.
Sigortaları bulamadık, amperi aynı olmak kaydıyla uzun olanından bulduk, taktık. Hiç anlamadığım sigorta konusuna da bu vesileyle vakıf oldum.

Sonuç : Arka koltukta bir adet kapı yüzü pimi buldum, ama herhangi bir ses gelmediği için şu an sökmeyle uğraşmak istemiyorum. Torpidoya attım, sol arka kapının bir pim eksik. Ustam tornavida kullandığı için, kapı tutamaklarının bazılarında çok minik te olsa hasar var.

Ses yalıtımını şiddetle öneririm, ses sistemim sınıf atladı. Hiç duymadığım basları tizleri duyabiliyorum. Kapı tokluğundan bahsetmiştim eskiye nazaran %10 bir toklu artışı söz konusu. usta çok farkeder dedi ama yol sesine etkisini deneyemedim.

Ustam kişilik olarak iyi biri, işinde de iyi ama okudunuz işte yukarıda...
Ustanızı iyi seçin demiyorum. Araştırın, uğraşın, zaman ayırın, sabredin kendiniz yapın diyorum. Daha önce yaşadığım farklı olaylar ve bu olaydan sonra anladım ki benden ala usta yok. Kimse sizin kadar özenmez, hassas davranmaz. Benim gibi zaman sıkıntınız varsa, biraz da sabırsızsanız bahsettiğim ya da daha kötü sorunlara başetmeye kendinizi hazırlamalısınız😊

Maliyet:
4,5 adet yalıtım levhası : 550TL
İşçilik : 100 TL
Çıkma pandizot : 500 TL
3 adet 30a sigorta : 24TL😊

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun. orjinal pandizotu çok uygun bulmuşsunuz.
pandizota hoparlör takacaklar için şunu öneririm, medefeden pandizot yapanlar var. orjinal pandizotu kesmeyin, yenisini yaptırın,
hem çok daha iyi ses alırsınız, hemde orj pandizotunuz kazazede olarak kalmaz.
ilerleyen zamanda bagaj ve kokpit tabanına yalıtım yapmanı da tavsiye ederim.
daha önce peugeot aracıma tesisatı a dan z ye kendim yapmıştım,
aracın kapı döşemeleri vs iki gün sökük vaziyette kullanmıştım :)
şimdi opelcana yaparkende kendim yapacağım, senin dediğin gibi kimse kendin gibi özenmiyor.

tesisatta hangi amfi ve hoparlörleri kullandınız acaba?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun. orjinal pandizotu çok uygun bulmuşsunuz.
pandizota hoparlör takacaklar için şunu öneririm, medefeden pandizot yapanlar var. orjinal pandizotu kesmeyin, yenisini yaptırın,
hem çok daha iyi ses alırsınız, hemde orj pandizotunuz kazazede olarak kalmaz.
ilerleyen zamanda bagaj ve kokpit tabanına yalıtım yapmanı da tavsiye ederim.
daha önce peugeot aracıma tesisatı a dan z ye kendim yapmıştım,
aracın kapı döşemeleri vs iki gün sökük vaziyette kullanmıştım :)
şimdi opelcana yaparkende kendim yapacağım, senin dediğin gibi kimse kendin gibi özenmiyor.

tesisatta hangi amfi ve hoparlörleri kullandınız acaba?

Ses sistemi yaptırmadım mustafa bey. Sadece pandizottaki hoparlörleri arka kapılara aldık, bir de ses yalıtımı yapıldı.

Gittiğim yerlerde hep şahin-civic style sesler inanılmaz itici geldi ve soğumama sebep oldu. Dolayısıyla custom sistemli bir aracın sesini dinleyip işte bu diyene kadar vazgeçtim ses sisteminden😊

Belki bir gün bose'lu falan bir araba nasip olur. Kısmet.

• Beğen
Tepkiler: maximusti