LPG'de Tekleme, Silkeleme ve Sarsıntılı Çalışma Sorunu - ÇÖZÜMÜ!

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım Opel Astra G / 2004 Enjoy

Bu konu başıma gelen bir arızadan sıkıntıdan dolayı tavsiye niteliğindedir.

Geçtiğimiz ay 230000 KM'de ki aracımın ağır bakımlarını yaparken bujileri değiştirme kararı aldım çünkü 30000 KM'dir değişmiyordu. İnternette yaptığım araştırmalar neticesinde çift tırnaklı bujilerin daha verimli çalıştığı hususunda bilgiler edindim ve aracıma orijinal GM marka 4 adet çift tırnak buji aldım. Bakımlarından yaklaşık 1000 KM sonra aracım geçtiğimiz 2 gün önce tüpte her viteste 3000 deviri geçtikten sonra silkeleme ve tekleme yapmaya başladı ve 130-140 ibrelere ulaşmıyordu.

Gene internette yaptığım araştırmalar sonunda BOBİN'den kaynaklı olabileceğini veya sıkıştırmadan dolayı LPG tesisatının borularında kaçak olabileceğini öğrendim. Sanayide tanıdık bir LPG ustasının yanına giderek kaçak var mı diye kontrol ettirdim detektörle baktı boruları kontrol etti herhangi bir kaçak yoktu. Sonrasında bulunduğum ilçede tavsiye üzerine OPEL üzerine uzman bir ustaya gidip durumu izah ettiğimde ya bobininde sıkıntı vardır yada arabana bakımlarında ÇİFT TIRNAK BUJİ taktırmışsındır dedi. Neyse motor kapağını söküp bobine baktı sapasağlam görünce direk bujilere baktık daha 1000 KM olmadan takılan bujilerin gaz kullanımı sonrasında çok kötü duruma geldiğini gördük. Usta biraz mekanik ateşleme bilgisinden bahsetti. Çift tırnak bujide ateşleme tek tırnağa göre biraz farklı olduğunu benzini yakmada sıkıntı çıkarmayacağını ama gazı yakamadığı için hızını arttırmaya kalktığında aracın tekleyeceğini sarsıntılı çalışacağını söyledi.

4 bujiyi sökerek NKG'nin (Japon otomobillerin kullandığı buji) 4 bujisi taktı. Elimde GM'de var ama bu bujileri dene GM'yi bir daha almazsın dedi. Bujiler ve işçilik dahil 70 TL tuttu. Aracı sanayiden çıkardıktan sonra düz boş yolda denedim 190'a kadar tık demeden çıktı.

Ustaya bu konuda hakkında bir kaç soru sordum. Umarım sizler içinde faydalı olur. Eğer araç LPG'de sarsıntılı çalışma, geç marş alma, hızlanırken tekleme gibi sorunlar yaparsa..

1-) GEÇ MARŞ ALMA: REGÜLATÖRÜN DİYAFRAM YIRTILMASINDAN VEYA LPG TESİSATINDA Kİ BİR KAÇAKTAN.
2-)SARSINTILI GÜRÜLTÜLÜ ÇALIŞMA: ÇİFT TIRNAKLI BUJİDEN.
3-)ARAÇ DEVİR ALIP HIZLANIRKEN TEKLEME: BOBİN VEYA ÇİFT TIRNAKLI BUJİDEN KAYNAKLIDIR. BOBİNDE SIKINTI YOKSA BUJİNİN ACİLEN TEK TIRNAĞA ÇEVRİLMESİ GEREKMEKTE OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.

Umarım sizler içinde faydalı bir bilgi olur.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
NGK nın hangi bujisini kullandın hocam tek tırnaklı dememiz yeterlimi

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
NGK nın hangi bujisini kullandın hocam tek tırnaklı dememiz yeterlimi

Benim aracın motor numarası X16XEL. Aldığım bujiler X14XE, X16XEL, Z14XE, Z16XE, Z14XEP, Z16XEP motor numaralı araçlar ile birebir uyumlu. Google'a 1.4 1.6 Benzinli Motor Buji Takımı yazarsan internette onlineyedekparça adlı sitede direk olarak karşına gelir, kodu NGK/2262.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Benim aracın motor numarası X16XEL. Aldığım bujiler X14XE, X16XEL, Z14XE, Z16XE, Z14XEP, Z16XEP motor numaralı araçlar ile birebir uyumlu. Google'a 1.4 1.6 Benzinli Motor Buji Takımı yazarsan internette onlineyedekparça adlı sitede direk olarak karşına gelir, kodu NGK/2262.

Bujileri satın aldım. Bu arada hemşeriymişiz :) Rica etsem ustanın adınıda söylermisin gidip ona değiştirteyim bujileri

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bujileri satın aldım. Bu arada hemşeriymişiz :) Rica etsem ustanın adınıda söylermisin gidip ona değiştirteyim bujileri

Vay toprağım selamlar, Kütahya merkezde misin ilçelerde mi? Ben Gediz'de görev yapıyorum yakınsan Gediz'e burda da ustam var ama Simav'da yaptırdım işlemi özel servis ve aynı zamanda BRC yetkili servisi Ekrem Adıgüzel. Lokma takımın varsa evin önünde kendinde değiştirebilirsin işlem çok basit. Motor kapağını bobin soketini sök bobini çıkar ardından bujileri sök yenilerini tak sıkıştır bobini iyice oturt soketi geri tak bu kadar. Ben buji haricinde bir sıkıntıda olabilir diye gittim.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Vay toprağım selamlar, Kütahya merkezde misin ilçelerde mi? Ben Gediz'de görev yapıyorum yakınsan Gediz'e burda da ustam var ama Simav'da yaptırdım işlemi özel servis ve aynı zamanda BRC yetkili servisi Ekrem Adıgüzel. Lokma takımın varsa evin önünde kendinde değiştirebilirsin işlem çok basit. Motor kapağını bobin soketini sök bobini çıkar ardından bujileri sök yenilerini tak sıkıştır bobini iyice oturt soketi geri tak bu kadar. Ben buji haricinde bir sıkıntıda olabilir diye gittim.

Aleykümselam toprağım :) Kütahya merkezdeyim aslında tavşanlılıyım orda ustam var ama gitgel olmasın diye sordum. Buji lokmam var 16’lık internette videosunuda izledim ama tereddütüm şudur ki yeni bujileri taktıktan sonra fazla sıkarsam kırılırsa diye. Ustanın el ayarı bende olmayabilir. Denemek te lazım her şeyde ustaya gitmemek gerekir

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aleykümselam toprağım :) Kütahya merkezdeyim aslında tavşanlılıyım orda ustam var ama gitgel olmasın diye sordum. Buji lokmam var 16’lık internette videosunuda izledim ama tereddütüm şudur ki yeni bujileri taktıktan sonra fazla sıkarsam kırılırsa diye. Ustanın el ayarı bende olmayabilir. Denemek te lazım her şeyde ustaya gitmemek gerekir

Yok ya öyle somun gibi çok sıkmayacaksın zaten kırılmaz. Hafif normal arası sıkman yeterli, kırılmaz o merak etme.

Yasinorhan

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Bilgi için tesekür ederim aracımda aynı sorunlar var üzerinde ne buji var bilmiyorum ama bunun üzerinden baktıracağım araca