LPG vs DİZEL?

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Dizel araçlar + Dizelin birim fiyatı aldı başını gidiyor yakında benz,nle eş değer olacak gibi. O zaman ne olacak onu merak ediyorum. LPG şuan söke'de 1.65'e düştü :) Dizel aldınızımı Altarnatif bir yakıt seceneğiniz olmaycak benzinde LPG seceneğiniz var. Bende paramı amorti ettim diye bilirim. LPG de Performans düşüyor diyen arkadaşlar hayatlarında hiç LPG'li araba kullanmamış insanlar diyorum cünkü LPG taktırdıktan sonra kimse performansım düştü demiyor. Hem performanstan kastınız denir 1.6 araçta ne gibi bir performans arıyorsunuz.
Yukarıda bir aradaşımız çok iyi yazmış Hem LPG ye laf ederler hem bir yere gideceği zaman senin araba ile gidelim LPG daha az yakar derler ben böyle insanlar arabamın yanına bile yaklaştırmıyorum artık.

Nişanlımın kuzenin de 1.8 Honda civic ve 2.0 dizel bir araç var adam her hafta sonu, İzmirden Didime otobusle gidiyor. (Ksk den servise bin, servisten in otobuse bin, otobuste bir ton dert, otobusten didimde in, Didimden dolmuşa bin yazlıga 40derece sıcaklıkta 400mt eşyalarınla yürü bu işlemler 22TL ye mal oluyor.) Sonrada bana gelipte benim arabam honda cıvık 1.8 diye hava at. Ben Aydından atılıyorum arabama açıyorum klimamı, müziğimde takıyorum ohhhh mis gibi yazlığıma geliyorum kaldığım 2 veya 3 gün içerisinde didim içinde kimseye veya bir saate bağlı kalmadan geziyorum tozuyorum. 33lt gaz ilede 450 km yapıyorum (1.65x33lt=55TL). Sonrada bana gelip performanstan yok arabanın uzay konsolunda yok şuna makas attımdan bahset,
Soru : "eee araba nerede"
Cevap: "izmirde bıraktım çok yakıyor"
:)

M

matias

Bilgi Girilmemiş
Dizel araçlar + Dizelin birim fiyatı aldı başını gidiyor yakında benz,nle eş değer olacak gibi. O zaman ne olacak onu merak ediyorum. LPG şuan söke'de 1.65'e düştü :) Dizel aldınızımı Altarnatif bir yakıt seceneğiniz olmaycak benzinde LPG seceneğiniz var. Bende paramı amorti ettim diye bilirim. LPG de Performans düşüyor diyen arkadaşlar hayatlarında hiç LPG'li araba kullanmamış insanlar diyorum cünkü LPG taktırdıktan sonra kimse performansım düştü demiyor. Hem performanstan kastınız denir 1.6 araçta ne gibi bir performans arıyorsunuz.
Yukarıda bir aradaşımız çok iyi yazmış Hem LPG ye laf ederler hem bir yere gideceği zaman senin araba ile gidelim LPG daha az yakar derler ben böyle insanlar arabamın yanına bile yaklaştırmıyorum artık.

Nişanlımın kuzenin de 1.8 Honda civic ve 2.0 dizel bir araç var adam her hafta sonu, İzmirden Didime otobusle gidiyor. (Ksk den servise bin, servisten in otobuse bin, otobuste bir ton dert, otobusten didimde in, Didimden dolmuşa bin yazlıga 40derece sıcaklıkta 400mt eşyalarınla yürü bu işlemler 22TL ye mal oluyor.) Sonrada bana gelipte benim arabam honda cıvık 1.8 diye hava at. Ben Aydından atılıyorum arabama açıyorum klimamı, müziğimde takıyorum ohhhh mis gibi yazlığıma geliyorum kaldığım 2 veya 3 gün içerisinde didim içinde kimseye veya bir saate bağlı kalmadan geziyorum tozuyorum. 33lt gaz ilede 450 km yapıyorum (1.65x33lt=55TL). Sonrada bana gelip performanstan yok arabanın uzay konsolunda yok şuna makas attımdan bahset,
Soru : "eee araba nerede"
Cevap: "izmirde bıraktım çok yakıyor"
:)

abi resmi verilere göre %3 bir kayıp oluyormuş bizzat aradım sordum :)

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel araçlarında lpg li araçlarında avantaj/dezavantajları var.Sırf sesi yüzünden bile dizeli sevmiyorum ben.Ayrıca geçenlerde enjektörleri bozulan bir aracın tamir masrafını görüncede iyice korktum.2.0 litre motorlu araçta 130 beygirin üstünde şıkırtı olmadan en fazla 250 kuruş sarfiyatla gezebiliyorsam dizele binmem.Ayrıca aracın bakımları yapıldıktan sonra lpg nin çokta zararlı olacağını düşünmüyorum.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg sıralı sisteminde araç ısınana belli bir ısıya gelene kadar gene benzinle çalışıyor yada yolda giderken motor belli bir ısının altına düşerse gene benzine geçiyor yani bazı arkadaşlar benzinsiz çalışıyor sanıyorlar herhalde benzinsiz çalışmakdan bazı parçaların aşınmasından söz etmişler çünkü öyle bir şey yok yani..

ikincisi dizel için kötü bir şey yazmıycam yazsam yazarım ama değmez nedenmi eurodizelin litresi ne kadar benzinle aralarında ne fark kaldı.. yani dizeli savunanlar hayla eskisi gibi arada uçurumlar var sanıyorlar geçerken bir benziliklerdeki fiyat tabelalarına baksınlar euro dizel ile benzinin litre fiyatına aradaki farkına..

bazı eski kafalı dizelcilerin lafıda şuydu dizel ile benizinin litresi aynı olsa bile dizel fazla km yol yapıyor artık oda kalmadı bu tezde çürüdü artık yeni nesil araçların çoğunun menzili dizele yetişdi..

Ekonomi düşünenler var ise bu işin insanları ile konuşucaklar onlar kim taksiciler taksiciler neden lpg li araç alıyorlar bunu düşünün sadece boşuna tartışıyorsunuz taksiciler lpg li sıfır araçlarıyla 500 bin km 1 milyon km yi deviriyor..

hyundai fiat renault taksileri fabrikasyon lpg li çıkartıyor...

lpg neden avatajlı birincisi yeni nesiller artık sıralı işlemcili akıllı sistemler arabaya zararı sıfır.. tam aksine faydası var..

lpg den çekenler kimler hani sanayiden çıkmayanlar

ya yanlış ustaya iş yaptıranlarki lpg sitelerinde bile dünyanın en kaliteli kitini taktır ustan kötüyse çekersin diyorlar.. yada merdiven altı üçüncü sınıf yerlerde 200-300 ucuz olsun diye 30 bin tl 40 bin tl para verdikleri araçlarına cimrilik yapıp merdiven altı bir yerde lpg taktırıyor sonra sanayiden çıkamıyor hep arıza hep arıza sonrada böyle internette forum köşelerinde aman lpg almayın ben sanayiden çıkamıyorum her gün bir arıza veriyor falan diye konular açıyorlar..

bazı anti lpg cilere şunu söyliyim lpg nin motora zararı yokdur bu izlenim neden oluşdu şundan oluşdu eskiden karbiratörlü araçlar zamanında türkiyeye hiç bir standart olmayan tüv tse iso ce falan ustalar kitler getirtti bu kitleri araçlara takdılar bir nesil araçlar bu kitlerden dolayı motorları öldü işde o izlenim ne yazık ki bu günkü sıralı sistemlere kadar yansıdı..

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vallaha benim de en sonunda dün sabah kafama tak etti. Ankara'da Mocan'a gittim arabaya BRC taktırdım. Yeter gari dedim benzine verdiğim(soyulduğum) paraya. :) Takıldıktan sonra benzin istasyonuna giripte abi fulle dedim. Sonuçta adam bana fulledim abi 51 lira deyince şok geçirecektim sevinçten. Düşünsenize Benzinde fulle deseniz ne kadar para gider :D
Bu arada Mocan'a da çok teşekkür ederim. Kendi arabaları gibi ilgilendiler sağolsunlar. :):good:
En ufak bir fark hissetmedim maşallah en çok korktuğumda oydu.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
42 lt benzin ile kaç km yapıyorsunuz.

42lt mazot ile çok sert kullanımla Ş.içi ile 750-850 km

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ahmet abi nedense senin yazdiklarini hic SIKILMADAN okuyorum ...neden acaba ? :)

yazdiklarinin hepsini oyle birbirine baglamissinki yazdiklarinin sonunun gelmemesini istiyorum...
helal olsun abi!!!

DIZEL DIZEL diyenlerdenim bende...!

sağolasın kardeşim, bildiğimi elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
42 lt benzin ile kaç km yapıyorsunuz.

42lt mazot ile çok sert kullanımla Ş.içi ile 750-850 km

33 lt gaz ile 450 km gidiyorsam 42 lt gaz ile 590 km giderim.

Evet sizden 150 - 250 km daha az fakat

siz 130TL ye 42 lt mazot alıp 850km giderken .
ben 130TL ye 79lt gaz alıp 1077km gidiyorum.

Daha 10.08.2010 tarihinde 110TL gaz ile 994km yaptım!.

palamut

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.erzincantuningsofrasi.net
benzinliler lpg ye geçiyo dizelcilerde 10 numara yağ koyucak bu gidişle :D

benzinli araçlarda eskisi gibi yakmıyo artık direkt enjeksiyon ve yüksek basınçlı püskürtme gibi teknolojilerden dolayı. bence otomobil üreten dev şirketlerin fabrikalarından çıkmış hiçbi sistem sıralı oto gazcının eline kalmış montaj ve ayara muhtaç olan bi sistemle kıyaslanmaz