LPG vs DİZEL?

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
sen dizel konusunu biraz araştır istersen.
neden 5 bini gözden çıkaracak ve eski randımanı beklemiyecek.
birincisi dizel motorlar daha yüksek basınçta çalıştıkları ve daha fazla ısı elde edildiği için yapılış itibarı ile çok sağlam ve dayanıklı motorlardır. motorları benzinlinin 2 katı hatta daha fazla km. yapar.1.500.000 km. anahtar değmeden çalışan kamyon, otobüs bu var memlekette.
dikkatli kullanırsan benzinliyi 300-400.000 km de rektifiye ettirisin dizeli 700-800.000 km.de
dizel motorlar benzinli motorlardan daha çok rektifiye yapılmaya müsait motorlardır. yolcu otobüsleri yaklaşık yılda 400-500.000 km yol yapıyor, ben 50 yaşındayım benim çocukluğumun üretimi olan 302 ler hala taş gibi çalışıyor.
sen düşün bunu motoru 10 defamı rektifiye olmuştur 20 defamı.
varmı 4 ten 5 ten daha fazla rektifiye olan benzinli motor.

sen sadece lt.fiyatına bakıyorsun, dizel arabalar aynı mesafede benzin ve lpg den daha az yakıt tüketirler. yani lt. olarak tüketimleri azdır. onun için dizellerin tüketimi lira olarak benzinin yaklaşık yarısı kadardır.

bahsettiğin kelimeyi ben yazdım, dizel arabalardaki arızaların çoğu kullanıcı hatasındandır. benim komşum sıfır dizel araba aldı, daha araba durmadan kontak kapatıyor. (Toyota gibi motoru en dayanıklı olan arabada bile susuzluktan motor yakmıştı ) ikaz ettim, izah ettim hala bildiğini yapıyor.
adam direksiyon şöförü arabada hiç su kalmamış toyota gibi araba motor yatak sarmış adam hala ne olduğunun farkında değil demekki hiç göstergeler bile bakmıyor.
bu adam 50-60.000 km. sonra turboyu kucağına alacak ve ya başka arızalar çıkacak. demiyecek ki ben araba kullanmasını bilmiyorum andan oldu
benim dizel konusunda araştırmama gerek yok 4 yıl boyunca dizel kullandım, ve çok çeşitli dizel araçlar sürdüm, 5 bini gözden çıkarıp da randıman beklenmeyecek lafını da kulaktan duyma ya da gözlemle oluşturduğum bilgileri söylemedim bizzat yaşadıklarımı yazdım buraya, turboyu gidip sıfırda alsan servisten çıkınca garantisi yok, türkiye nin mazot kalitesi de bunun içinde, gidip aracıma zarar gelmesin diye euro dizel alırsın hep sabit bir yerden almaya özen gösterirsin servise bakıma gittiğinde o kaliteli sandığın ve aracına zarar gelmesin diye nerdeyse benzin parasıyla aldığın mazot bir bakmışsın filitrenin içini suyla doldurmuş,
ben polemik yaratmak için konuşmuyorum yanlış anlaşılmasın, en başta da dediğim gibi umarım sorun yaşamazlar dizel dizel diyenler, ben yine iyi dileklerimi kullanıyorum, reflektiye konusuna gelince dizel araca verdiğin özeni lpg liye de versen lpg li araç ta o kadar km yapabilir üstelik yapmasa bile reflektiye dizel motorun 3/1 fiyatına yaptırabilirsin ve eski düzenini tutturamama gibi bir ihtimalinde yok.

palamut

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.erzincantuningsofrasi.net
benim dizel konusunda araştırmama gerek yok 4 yıl boyunca dizel kullandım, ve çok çeşitli dizel araçlar sürdüm, 5 bini gözden çıkarıp da randıman beklenmeyecek lafını da kulaktan duyma ya da gözlemle oluşturduğum bilgileri söylemedim bizzat yaşadıklarımı yazdım buraya, turboyu gidip sıfırda alsan servisten çıkınca garantisi yok, türkiye nin mazot kalitesi de bunun içinde, gidip aracıma zarar gelmesin diye euro dizel alırsın hep sabit bir yerden almaya özen gösterirsin servise bakıma gittiğinde o kaliteli sandığın ve aracına zarar gelmesin diye nerdeyse benzin parasıyla aldığın mazot bir bakmışsın filitrenin içini suyla doldurmuş,
ben polemik yaratmak için konuşmuyorum yanlış anlaşılmasın, en başta da dediğim gibi umarım sorun yaşamazlar dizel dizel diyenler, ben yine iyi dileklerimi kullanıyorum, reflektiye konusuna gelince dizel araca verdiğin özeni lpg liye de versen lpg li araç ta o kadar km yapabilir üstelik yapmasa bile reflektiye dizel motorun 3/1 fiyatına yaptırabilirsin ve eski düzenini tutturamama gibi bir ihtimalinde yok.

dizel motorların hangi parçası benzinlinin 3 katı ben onu merak ettim hayır bizde yapıyoruz rektefiyesini parça alımıda yapıyoruz biz mi enayiyiz ki nerdeyse aynı fiyatlara oluyo?

ayrıca 120bin km boyu chipli olarak ciddi anlamda hiç nefes aldırmadan sürekli basarak 1 kere bile eurodiesel almadan kırsal motorinden başka yakıt görmemiş olan 1.3 cdti dan sonra dizeller hakkında biraz daha pozitif düşünüyorum

M

matias

Bilgi Girilmemiş
Bence az yakan bir benzinli dizeldende lpgdende iyidir dizelin sesi sadece kafa yormaya yeterli.

bende lpg kullanıyorum ama arkadaşlar kötülemişsin demişler alakası yok burda opet ve po yanyana aynı çalışanlar benzin bölümüne gidiyorum malum sıralı hoşgeldiniz diyorlar lpg bölümüne gidiyorum adam pompayı takıyo möl möl suratıma bakıyor sadece birde aynı çalışanlar yapıyor bunları...

bende onun için burda sadece lpg satan totaldan alıyorum :D

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende polimik yaratma peşinde değilim kardeşim ama sen şanssızlık yaşadıysan olayı genellemen yanlış olur.
demekki sen ustaya rastlamamışsın, turbo dediğin 300 lira hemen bozulan bir alet değil. garantisi olmasa ne olur. eğer hemen bozuluyorsa hata turboda değil ya kullananda ya da başka yerdedir.
türkiyede mazot kalitesi belli de benzin kalitesi, lpg kalitesi belli değilmi? bu ülkenin en büyük markasının çıkardığı katkılı lpg den doalyı bir sürü insan sıkıntı yaşamadımı. lpg ciler boşunamı bas bas bağırıyor katkılı lpg almayın diye.
ne kadar bakarsan bak lpg li araç benzinli kadar bile km.yapmaz ve benzinlinin yapacağı km. ortalama dizelin yarısı kadardır.
dizel arabanın rektifiyesi 3 katı falan değildir. benim bildiğim genellikle yaklaşık benzinliden %20-30 fazla tutar ama dizel benzinlinin 2 katı km. yapar
ayrıca rektifiye demek motor açıp yarım ya da tam onarıp tekrar toplamak demekse ister benzinli olsun ister dizel olsun motorda rektifiyeden düzen tutmama diye bir şey söz konusu olmaz.
ben hayatımda hiç böyle bir şey duymadım. bir eksiklık yada yanlışlık varsa en kötü ihtimal motor tekrar açılıp düzeltilir. rektifiye işi sadece motorun mekanik parçaları ile sınırlıdır, diğer donanım ve arızaların rektifiye ile alakası yoktur. o işler rektifiyecinin değil tamircinin işidir.
düzen tutmaması olayı ateşleme sistemi, sensör ve valfler, egr, boğaz kelebeği, katalizör, açı sensörü, krank sensörü vs. gibi donanımlarla alakalıdır ve bunlar tamamen tamircinin işidir.

M

matias

Bilgi Girilmemiş
Ahmet abi ozaman neden herkez dizele ön yargılı..

neden 10 yaşından büyük dizel alınmaz diyolar veya 150 bini geçmiş dizel alınmaz diyorlar bunlarıda açıklarsan sevinirim.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10 yılı aşkın dizellerde kullanılan teknoloji ile bu günkü teknoloji bir değil ama hangi ustaya sorsan sor 10 yaşını geçen hangi araç olursa olsun her şeyi bekle der ;) Benzin-lpg-dizel fark etmez ;)

Temiz düzenli bakımı yapılan bir dizelde 150bin sorun çıkarmaz :)

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahmet abi ozaman neden herkez dizele ön yargılı..

neden 10 yaşından büyük dizel alınmaz diyolar veya 150 bini geçmiş dizel alınmaz diyorlar bunlarıda açıklarsan sevinirim.

ben bu güne kadar 10 yaşını ya da 150.000 km. yi geçmiş hiç bir araba almadım ve normalde almam. aldığım en yüksek km.li araba 70.000 de idi o da 1999 1.6 honda civic 1.6 ies.
sanıyorum bütçesi yeten hiç kimse tercih etmez.
nasıl kullanıldığını ve bakıldığını bilmediğiniz yaşlanan ve km. dolduran bütün arabalar ne marka ve YAKITI ne olursa potansiyel birer arıza kaynağıdır. ve iş biraz şansa kalır, ne çıkarsa bahtına hesabı.
bu tür araçları satanların yarısının ya masraf zamanı geldiği ya da çözümsüz arızalardan bıktığı için satıyor olma gerçeğini de göz önünde bulundurmak lazım.
burada yanlış anlaşılma olmasın; her mal satılır ve alıcısı vardır. yüksek km. li arabalardan uzak durun anlamında değilde daha çok bu tür araçları alacak kişilerin ileride çıkabilecek aksilik ve arızaları göze alarak satın alıp, sonra sanayiden çıkamıyorum diye feryat edip markaya maletmemesi lazım.
araba güvendiğiniz, tanıdığınız birisinde ise nasıl kullanıldığını ve nasıl bakıldığını biliyor iseniz ve içiniz rahatsa ederini vererek bu tür bir arabayı her zaman satın alabilirsiniz.
bakımlı araçların çıkaracağı problemler aşağı yukarı bellidir. şu km.de şu değişir, bu km.de bu masrafı olur gibilerden öngörülerde bulunabilirsiniz.
ama ne olduğu belli olmayan, eşşek niyetine binilmiş bir araç ise tamamen kapalı kutudur ve sürprizlere gebedir, bazen problemler bir başladımı arkası gelmez.
şu bir gerçekki yaşlanan ve km. yapan arabalarda motor, kaporta, aktarma organları yıpranacak ve metal yorgunluğu başlayacaktır.
eğer bakımları zamanında ve ehli kişilerce yapılmamışsa ister istemez kısa ve ya orta vadede masraf kapısı olacaktır.
toplumumuzda periyodik bakım alışkanlığı çoğunlukla yoktur, olanların çoğu da (garanti kapsamında yetkili serviste yapılan bakımlar hariç) yağ ve filtre değiştirmekle sınırlıdır.
çoğu kişi bir arıza baş götermeden pek sanayiye uğramaz.
kaçımız km.si gelice şanzuman yağı değiştirdik, sözüm ona çoğu eski ustalar bile şanzuman ve diferansiyel yağı değiştirmeye sıcak bakmaz. neden? çünkü onlara göre şanzuman yağı hayat boyu bozulmaz, diferansiyel yağı değişirse diferansiyel öter.
çünkü ustasından 20-30 sene önce öyle öğrenmiştir ve hala aynı düşüncededir.
ben geçen yıl 40.000 km.de kitapçığında yazdığı gibi arabamın şanzuman yağını değiştiriken gören ustalar şanzumanda ne arızası var diye soruyorlardı.

dizel konusuna ayrıca değinirsek zaten bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da toplumda bilinçsizlikten kaynaklanan bir önyargı mevcut.
zaten okuyan araştıran ve sorgulayan bir toplum değiliz.
çoğunluğumuz fanatik ve duygusalız. duyguları toplum olarak hep en uçlarda yaşarız, çok küçük seyler sevinmemize yeter, en küçük bir şeye kızarız, her olayda kavga ilk çözüm aracımızdır arabadan sopayı alan iner.
hemen aşık oluruz, hemen nefret ederiz. bizim için ya beyazdır ya siyah ama gri'yi hiç görmeyiz.
bu zihniyetten dolayı takım tutar gibi parti tutarız,
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma konusunda dünyada üstümüze yoktur.
bizde 70 milyon başbakandır, futbolcudur, hakemdir, antranördür, kısacası her şeydir. her şeyin en iyisini biz biliriz.
en küçük bilgimiz olmasa bile her konuda ahkam keseriz.
koskaoca anlı şanlı profesörlerin mutlak doğruları olan din konusunda bile anlaşamadıkları yeryüzündeki tek ülke Türkiyedir herhalde.
dizel konusunda da bir zamanlar bir yerlerden doğru yanlış bir şeyler duymuşuzdur. aradan yıllar geçer teknoloji değişir, gelişir köprünün altıdan çok sular akar ama çoğumuz hala aynı yerdeyizdir.
bizim toplumumuda ön yargıları kırmak prangaları kırmaktan daha zordur.
şimdi sorsan topluma büyük çoğunluk margarin deyince sana, araba=mercedes, teyp=pionner, televizyon=sony der. çünkü yıllar önce ilk gördüğü, duyduğu budur ve ve zihninde böyle yer etmiştir. aradan 2-3 nesil geçmiş ama fikirler hala değişmemiş, ötesi hiç sorgulanmamıştır.
mercedesten daha iyi araba çoktur ama toplumun % 70'i bunu bilmez.
tam bir tüketim ve marka fanatiği topmlumuzdur. reklamcılar bu temayı çok iyi kullanırlar.
önce de yazdım; benimde dizel konusunda 5-10 yıl önceki fikirlerim benzerdi.
ne zaman ki işin işine girdim; doğru bildiklerimin çoğunluğu değişmiş.
forumlarda dizel tartışması olduğu zaman bakıyorum dizel konusunda yapılan eleştirilerin çoğu benim 5-10 yıl önceki düşüncelerim ile aynı.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
+1 :alkis::alkis::alkis:

Ahmet abi çok haklı :good:

ozgur_dezen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ahmet abi nedense senin yazdiklarini hic SIKILMADAN okuyorum ...neden acaba ? :)

yazdiklarinin hepsini oyle birbirine baglamissinki yazdiklarinin sonunun gelmemesini istiyorum...
helal olsun abi!!!

DIZEL DIZEL diyenlerdenim bende...!