Kısa mesafede fan

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar çok soruyorum ama aracı yeni yeni tanıyorum ve araçla bir takım sorunlar yaşadığım için merak ediyorum. Partikül ve sensör sıkıntısı yaşamıştım. Bugün aracı 30 km sürdüm ve yaklaşık 3 saatlik bir moladan sonra da aynı yolu döndüm.Aradan 1 -2 saat geçti 1 km var yok markete gittim. Aracı stop ettiğimde fanın çalıştığını fark ettim. Çok sürmedi 1-2 dakika kadar çalıştı.zaten yokuşta çekiş sorunu devam ediyor gibi . Bu durum olağan mı yoksa bundan böyle araç arıza ışığı yakana kadar bu tür şeyleri çok takmamalımıyım :))

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Fan konusunu çok kafanıza takmayın, havalar sıcak olduğu için motor geç soğuyor.

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim :)

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Aracın kısa mesafe de fan açıyor sa sıkışıyor motor demektir yani egzoz sistemin doluyor bu yüzden motor yanmış gazı atamıyor ve bu gazlar egzozda sıkışıyor sıkışan gaz üst kapağa sıcaklık olarak dönüyor ve aracın su ısısı aşırı artık kısa mesafede fan açtırıyor

• Beğen
Tepkiler: mtiryaki

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar çok soruyorum ama aracı yeni yeni tanıyorum ve araçla bir takım sorunlar yaşadığım için merak ediyorum. Partikül ve sensör sıkıntısı yaşamıştım. Bugün aracı 30 km sürdüm ve yaklaşık 3 saatlik bir moladan sonra da aynı yolu döndüm.Aradan 1 -2 saat geçti 1 km var yok markete gittim. Aracı stop ettiğimde fanın çalıştığını fark ettim. Çok sürmedi 1-2 dakika kadar çalıştı.zaten yokuşta çekiş sorunu devam ediyor gibi . Bu durum olağan mı yoksa bundan böyle araç arıza ışığı yakana kadar bu tür şeyleri çok takmamalımıyım :))
Partikül filtresi dolu olan araçlarda Fan açma mevzusu Kaan'ın da söylediği gibi oluyor. Bence orijinal bir cihaza bağlanıp Rejenerasyon yapılabilir. Yada bir daha aynı problemi yaşamak istemezseniz biraz maliyetli ama kesin sonuç olan DPF'sinin içini boşaltıp, yazılımla da iptali yapılabiliyor. Artık partikül derdiniz kalmıyor. Ha çevreye çok faydalı mı ? bence değil ama abartacak kadar da değil. Eksoz emisyon değerleri yükseliyor çünkü. Muayeneden geçmeyecek kadar değil ama.

• Beğen
Tepkiler: Aömdr ve Kaan.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Partikül filtresini temizlerken araç aşırı ısınır fan açar...Bu durumda aracı kapatmamak gerekir....Siz temizlettim dediniz ama böyle bir durummu oldu acaba...Birde soğutma suyu sitemi kontrol edilebilir....

• Beğen
Tepkiler: Aömdr

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Aracın kısa mesafe de fan açıyor sa sıkışıyor motor demektir yani egzoz sistemin doluyor bu yüzden motor yanmış gazı atamıyor ve bu gazlar egzozda sıkışıyor sıkışan gaz üst kapağa sıcaklık olarak dönüyor ve aracın su ısısı aşırı artık kısa mesafede fan açtırıyor
Arkadaşlar çok teşekkürler . 15-20 gün önce filtre temizlenmişti . Sonra sensör arızaları vermişti. En son gösterdiğim usta sensörlerin okuma yaptığını bu nedenle partikül filtresinden şüphelendiğini söylemişti. Lakin ısı sıcaklık sensörünü değiştirtim ben çünkü filtreyi temizlediler diye biliyorum. Bu gün itibari ile arıza ışığını yakmış araç yine ve bütün gün yatmasına rağmen kısa mesafede yine fan açtı stop ettiğimde. Ve araba yokuşlarda çekmiyor gaza batığımda devir yükselip sabitliyor ama hız bana mısın demiyor ve evet bana en başından beri motor aşırı ısınıyormuş gibi geliyor . 4-5 km sürüşte bile kaputa dokunduğumda azımsanmayacak bir sıcaklık hissettim geçen. Partikül arızası da vermiyor. Daha önce de vermedi gerçi . Ben artık açıkçası çok sıkıldım . Arabayı da yeni aldım , aldığımdan beri yüzüm gülmedi. Sizin de dediklerinizden yola çıkarak filitreyi söktürüp baktırayım mı yine yoksa ustaya gidip rejenearsyon mu yaptırsam önce bilemedim .

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Başka bir ustaya Egr ve filtreler baktırın veya servise götürün....Aslında servise götürmek Usta usta dolaşıp fazla harcama ve vakit kaybından iyidir diyebilirim..

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Başka bir ustaya Egr ve filtreler baktırın veya servise götürün....Aslında servise götürmek Usta usta dolaşıp fazla harcama ve vakit kaybından iyidir diyebilirim..
Servise götürdüm önce zaten :) onlar da sensör değişecek demişti. Yani arıza kodu neyse onu dediler. Servis konusunda maalesef sıkıntı yaşadım. Sensör siparişi verdiler sözde, aradım parça geldi mi diye çok yoğunuz biz sizi arayacağız dediler. Aradan 1 hafta geçti arayan soran olmayınca sinirlenip sanayiye gittim. Servistekiler de bana çok işin ehli gibi gelmedi zaten :) çekilecek çilemiz var demek ki

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Servise götürdüm önce zaten :) onlar da sensör değişecek demişti. Yani arıza kodu neyse onu dediler. Servis konusunda maalesef sıkıntı yaşadım. Sensör siparişi verdiler sözde, aradım parça geldi mi diye çok yoğunuz biz sizi arayacağız dediler. Aradan 1 hafta geçti arayan soran olmayınca sinirlenip sanayiye gittim. Servistekiler de bana çok işin ehli gibi gelmedi zaten :) çekilecek çilemiz var demek ki
Üstad egr manifold temizlet ve bir tane çıkma dpf bul içini boşaltmak için kendi dpf ni harcama dpf pahalı bişey sonrasında boş olarak aracına tak ve durumu kontrol et fark görürsen kendi dpf ni bir yere yıkat yanlız buda kısa çözüm dür baktın düzeldi o boş dpf takınca boş ile devam et ister sen kendi dpf ni tak yoksa yeni al tak iptale girme aracın turbolu alt devirler aşırı ölür geçenlerde aynı işlem yapılmış Astra h yaptım 1.3 dizel egzozu boştu satan kişi belirtmemiş doldurunca aşırı fark etti gaz sürekli var idi ayağında