Kapı altı çıtada hasar

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Arkadaşlar,
Bugün arabayı yıkatırken sağ arka kapının altındaki gövde parçasında sarı bir çizik ve çiziğin olduğu yerde elle dokununca farkedilen bir şekil değişikliği farkettim.Bu parça sanırım sağlam olarak tasarlanmıştır.Sizce bu parça autoking te düzeltilir mi?Sanırım bu parçaya kapı altı çıta deniyor.O bölgeye yakından bakarsanız boydan boya uzanan bir çizgi var.Benim hasarım bu çizginin altında, burdaki boya da kaporta boyasından farklı görünüyor.

Bu nasıl oldu diye sorarsanız o daha komik.Aracımla ön cama güneş vurması sonucu şehiriçindeki devasa hız kasislerinden birini son anda görerek hızlı girdim, bir takım takırtı sesleri duyduktan sonra soluğu hemen serviste aldım, aracı kaldırdık baktık, altta herhangi bir vurma izi yok.Burdan gönül rahatlığı ile çıktıktan sonra servisin arka tarafından ana yola çıkarken dar bir yer dönmek zorunda kalınca sağ arka tekerin üst kısmı kaldırımdan darbe aldı ve aracın arkasını hafif sola doğru itti.Ben bu darbe sırasında hiçbir sürtme, çarpma sesi duymadım.Fakat kaporta üzerideki sarı izler kaldırım olduğunu kanıtlıyor.İşin daha acısı aynı şekilde gene sağa bir manevra sırasında sağ arka jantımı çizdirmiştim.Of ki of...

Aracın aks aralığını ve manevra kabiliyetini henüz öğrenemedim mi nedir?Dar manevralar sırasında iç arka tekerin nereye gittiğine dikkat etmiyorum, dikkat eden var mı?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Kapı altı çıtada hasar

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Selam Arkadaşlar,
Bugün arabayı yıkatırken sağ arka kapının altındaki gövde parçasında sarı bir çizik ve çiziğin olduğu yerde elle dokununca farkedilen bir şekil değişikliği farkettim.Bu parça sanırım sağlam olarak tasarlanmıştır.Sizce bu parça autoking te düzeltilir mi?Sanırım bu parçaya kapı altı çıta deniyor.O bölgeye yakından bakarsanız boydan boya uzanan bir çizgi var.Benim hasarım bu çizginin altında, burdaki boya da kaporta boyasından farklı görünüyor.

Bu nasıl oldu diye sorarsanız o daha komik.Aracımla ön cama güneş vurması sonucu şehiriçindeki devasa hız kasislerinden birini son anda görerek hızlı girdim, bir takım takırtı sesleri duyduktan sonra soluğu hemen serviste aldım, aracı kaldırdık baktık, altta herhangi bir vurma izi yok.Burdan gönül rahatlığı ile çıktıktan sonra servisin arka tarafından ana yola çıkarken dar bir yer dönmek zorunda kalınca sağ arka tekerin üst kısmı kaldırımdan darbe aldı ve aracın arkasını hafif sola doğru itti.Ben bu darbe sırasında hiçbir sürtme, çarpma sesi duymadım.Fakat kaporta üzerideki sarı izler kaldırım olduğunu kanıtlıyor.İşin daha acısı aynı şekilde gene sağa bir manevra sırasında sağ arka jantımı çizdirmiştim.Of ki of...

Aracın aks aralığını ve manevra kabiliyetini henüz öğrenemedim mi nedir?Dar manevralar sırasında iç arka tekerin nereye gittiğine dikkat etmiyorum, dikkat eden var mı?
sn.vehicle_dynamics bahsettiğiniz çizik bu aşağıdaki konuda geçen çizik mi yerini tam olarak anlıyamadım açıkçası
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1253.0

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet bölge orası, fakat benim iki tane görülen çiziğim var  ve bu çizgiler parçanın alt kısmındaki ince bir çizginin altında.
Bu parça yeri gereği oldukça bir sağlam parça olmalı.O yüzden işlem yapılması zor olabilir mi diye merak ediyorum.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
evet bölge orası, fakat benim iki tane görülen çiziğim var  ve bu çizgiler parçanın alt kısmındaki ince bir çizginin altında.
Bu parça yeri gereği oldukça bir sağlam parça olmalı.O yüzden işlem yapılması zor olabilir mi diye merak ediyorum.

eğer çizik derinse burada işlem yapmak gerçekten zor, bu parça kesilip işlem yapılıp tekrar kaynaklanıyormuş yanılmıyorsam
ve bu bölgedeki işlem kaskoyu bozuyormuş
yani eğer çok göze batmıyorsa rütuş yaptırabilirsiniz

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

oraya işlem yapmak zor. ben arabayı aldıktan bir ay sonra sağlam bir şekilde sağ ön kapı altını vurdum. benim ezik fazla olduğu için yaptırdım. o parçayı kesip yerine yenisini kaynak yapıyorlar. eğer az bir şeyse hiç yaptırmayın derim.

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun. Içeri fazla girmemiş gibi duruyor resimlerden anlayabildiğim kadarıyla. Sanki rötuş sonrası göze batmaz gibi.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler
Fakat elle dokununca çiziğin bir miktar göçüğe sebep olduğu görünüyor, umarım düzeltilebilir bir şeydir.

Dikkatinizi çektiyse kapının bittiği yerin birkaç mm altında bir çizgi var ve bu çizgi altındaki yüzey farklı görünüyor.Bunun sebebini bilen var mı?

Benim ilk aklıma gelen şey yüzey mukavemeti artsın diye bilya ile ezilme şeklinde işlem görmüş olması oldu.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçmiş olsun. ama şöyle söyleyeyim hiç elletmeseniz bile olur. İllaki gözüme hoş gelmiyor diyorsanız sizde farketmişsinizdir orası pürtüklü bir boya. aynı ton boya ile rötüş sonrası hiç bir fark kalmayacaktır. Ben olsam elletmezdim. neredeyse coğumuzda bu bölgede çizik ve hasarlar mevcut. Bende aynı bölge çizik ve içe bariz şekilde göçmüş durumda. boya ile rötüş yaptırdım. göcük duruyor. göze de pek batmıyor.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben olsam ben de rötüş yaptırırdım aslında
rötuştan sonra çok göze batmayacağı kanısındayım