ışıkta beklerken debriyaja basılı tutmak zararlı mı?

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Debriyajı mümkün olduğunca az kullanmaya çalışıyorum ...

dc6189

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende debriyajı olabildigince az kullanmaya gayret ediyorum... sonucta belki en fazla 2-3 bin km farkedecek debriyajın omru belki tam bilemiyorum ama psikolojik olarak az kullanmak bana daha faydalı gbi geliyo...

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok birsey olmaz sen seyır halındeyken ayagını debrıyajda bulundurma+ elinide vıteste bulundurma gerısını merak etme
depraj olayı dışında katılıyorum.Belki çok kısa süreli ışıklarda olabilir.burası için asla kırmızı ışık 45-90 saniye arası:) uyusan uyuyacan o kadar uzun yanıyor yani...

Platanouse

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tam basılı ise sorun olmaz denebilir.

Ama tertibattaki bilye sürekli sürtünme halinde olacağı için zararsız da değil.
Kanımca modern araçlarda o bilye ne kadar aşınırsa aşınsın balatadan önce eskimiyor, balata aşındığında emniyet açısından bilye (daha doğrusu tüm tertibatı değiştiriyoruz) değişiyor.
Ama insan fiziği, çok uzun süre debriyaja basılı tutmak çok zor oluyor.
Uzun lafın kısası; uzun süre kırmızı ışıkta boşa alma taraftarıyım.

Vitesi tutarak beklemek konusunda ise, kesinlikle zararlı olduğunu söylerim hep.
Viteste serbestken kol kendi konumunu koruyor.
Fakat elimizde tutunca vites kolu, daha doğrusu mekanizması şanzıman bloğuna temas ediyor.
Bunu titreşiminden de anlayabiliriz.

Benden söylenecekler bu kadar, saygılar.

halilertekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
tr.netlog.com
demek ki neymişş ikilemde kalmamak için otomatik vites almak lazım mışş:D :D :kop:

zumreakbaba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en iyisi easytronic aldım rahat ettim :) benim önceki arabam düz vitesti, sorun oluştu servise götürdüm, baskı balatayı değiştirdiler ve bana kesinlikle araba duruyorken debriyaja basmayın, boşa alın dediler! teknik bi bilgim yok ama servis söyledi yani ;)

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
demek ki neymişş ikilemde kalmamak için otomatik vites almak lazım mışş:D :D :kop:
degişen ne ondada boşa alacaksın...debraj yok ama onlarda fren balatalarını,aksları daha çabuk yer maliyet aynı...En iyisi tabanway hiç bir derdin olmaz 6 ayda bir ayakkabı dışında:) :D hem stres yapmazsın hemde dinç ve zinde kalırsın tabanway la:) :) :D ;)

tyuksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben debriyajı çok kullananlardanım, hatta genelde boşa atmadan debriyajda yavaşlatırım arabayı. Ama yukardakilerden anladığım yanlış yapıyormuşum :(
En iyisi bundan sonra debriyaj yerine mümkün olduğunca arabayı boşta tutarak rahatlatmaya çalışmak.
Konuyu açan arkadaşa teşekkürler...