iç aydınlatma ışıklarım sönmüyor, kısık kalıyor ? (LED)

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba...

6 ay kadar önce aracı yeni aldığımda iç aydınlatmaları philips led ile değiştirmiştim ve o günden beri sorunsuz kullanıyordum. bu akşam dışarı çıktım alışverişe gittim, buraya kadar yine sorun yok.

Ama geri dönerken araç içindeki aydınlatmaların kısık bir şekilde yandığını fark ettim. ֖lü akım çekiyor ve bundan yanıyor muhtemelen.

Aydınlatma anahtarından tamamen kapattım  sönmedi. aracı stop ettim, tekrar çalıştırdım yine düzelmedi. Kasislerden geçtikçe sönüp yanıyor... şase mi yapıyor nedir anlamadım...

Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: iç aydınlatma ışıklarım sönmüyor, kısık kalıyor ? (LED)

Led lerin voltaji dusuk oldugu icin hafif yaniyordur.
Muhtemelen oncedende oyleydi farketmemisinizdir.
Birde ampulu ters cevirip deneyin

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BÜLENT link' Alıntı:
Led lerin voltaji dusuk oldugu icin hafif yaniyordur.
Muhtemelen oncedende oyleydi farketmemisinizdir.
Birde ampulu ters cevirip deneyin

Hayır abi önceden farketmemiş olmam imkansız çünkü özellikle dikkat ettim. Bu durum yıllar önce GOLF'umde başıma gelmişti ve onda tavan lambalarını komple kapatınca sönüyordu.

Şuan tavan lambalarını kapatsam da ledler yanıyor muhtemelen şase gibi bir şey var. Üstelik çukurlardan sert geçince, alınan darbenin etkisiyle sönüp yanıyor...

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende led takmistim dedigin gibi kapatinca  hafif yandigini gordum aynen geri soktum. 
Ordan aklimda kalmis.

onur1982

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

G kasada yeni tavan döşemesi yaptırmıştım.onda yaşadım aynısını.sorun şaseydi.yine aynı araca çin malı led ampul takmıştım ve çakar halde yanmaya başladı 1 ay sonra.onada ampul arızalı dediler ve orijinale geri döndüm.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sorunu buldum ve çözdüm..

Şuan montaj aşamasındayım, birazdan paylaşacağım, muhtemelen birçok kişinin başına gelecek, takipte kalın...

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Alışverişten dönüp bu konuyu açtıktan ve Bülent abiye cevap yazdıktan sonra tekrar aracın yanına indim... Tahmin ettiğim gibi ışıklar komple sönmüştü (sistem belli bir süre sonra teyp açık unutma vb. karşı aracın elektriğini tamamen kesiyor)

֖nce ön aydınlatma panelini sokete ulaşabilmek yuvasıyla birlikte komple söktüm, bu arada arka ledlerin kısık vaziyette hala yanmaya devam ettiğini gördüm ve sorunun orada olduğunu tahmin ettim.

֖n paneli yerine takıp bu sefer arka aydınlatma panelini yuvasıyla beraber döşemeden komple ayırdım, bir el feneri yardımıyla sağı solu incelerken bir de ne göreyim: aracın tavanında (yani iç tarafta) dışarıdaki soğuk etkisiyle koca koca su damlacıkları oluşmuş.

İşte bu su damlacıkları devreleri tamamen açık olan aydınlatma paneline damlamış ve şaseye sebep olmuş. Araç çukurlardan geçtikçe ledlerdeki yanıp sönmenin sebebi de buymuş. Her çukurdan geçişte bir damlacık damlıyor ve şaseye sebep oluyormuş. Sanırım aşırı soğuk havalar için yeni bir kronik problemimiz daha oldu.  :)

Gelelim çözüme:

1. Paneli soketten ayırıp eve getirdim ve iyice kuruttum.

2. Tekrar ıslanmaması için panelin arkasına bildiğimiz lastikli bahçe eldivenini (ameliyat eldiveni de denir) bilek kısmından komple gerdirdim ve soketin geçeceği kısmı küçük bir şekilde açık bıraktım.

3. Götürüp paneli yerine taktım :)

şuan ledlerde hiçbir şekilde istem dışı kısık yanma yok. Normal seyrinde yanıp sönüyorlar... Söndüklerinde de tamamen sönüyorlar, zerre kadar kısık kalmıyorlar. Boş bir zamanımda aynı işlemi ön panel için de yapacağım...

Herkese keyifli sürüşler dilerim...  greatt

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Alışverişten dönüp bu konuyu açtıktan ve Bülent abiye cevap yazdıktan sonra tekrar aracın yanına indim... Tahmin ettiğim gibi ışıklar komple sönmüştü (sistem belli bir süre sonra teyp açık unutma vb. karşı aracın elektriğini tamamen kesiyor)

֖nce ön aydınlatma panelini sokete ulaşabilmek yuvasıyla birlikte komple söktüm, bu arada arka ledlerin kısık vaziyette hala yanmaya devam ettiğini gördüm ve sorunun orada olduğunu tahmin ettim.

֖n paneli yerine takıp bu sefer arka aydınlatma panelini yuvasıyla beraber döşemeden komple ayırdım, bir el feneri yardımıyla sağı solu incelerken bir de ne göreyim: aracın tavanında (yani iç tarafta) dışarıdaki soğuk etkisiyle koca koca su damlacıkları oluşmuş.

İşte bu su damlacıkları devreleri tamamen açık olan aydınlatma paneline damlamış ve şaseye sebep olmuş. Araç çukurlardan geçtikçe ledlerdeki yanıp sönmenin sebebi de buymuş. Her çukurdan geçişte bir damlacık damlıyor ve şaseye sebep oluyormuş. Sanırım aşırı soğuk havalar için yeni bir kronik problemimiz daha oldu.  :)

Gelelim çözüme:

1. Paneli soketten ayırıp eve getirdim ve iyice kuruttum.

2. Tekrar ıslanmaması için panelin arkasına bildiğimiz lastikli bahçe eldivenini (ameliyat eldiveni de denir) bilek kısmından komple gerdirdim ve soketin geçeceği kısmı küçük bir şekilde açık bıraktım.

3. Götürüp paneli yerine taktım :)

şuan ledlerde hiçbir şekilde istem dışı kısık yanma yok. Normal seyrinde yanıp sönüyorlar... Söndüklerinde de tamamen sönüyorlar, zerre kadar kısık kalmıyorlar. Boş bir zamanımda aynı işlemi ön panel için de yapacağım...

Herkese keyifli sürüşler dilerim...  greatt

ևok yararlı bir bilgi ve uygulama olmuş.  14alkiss
Benimde bir ara sadece arka kısımdaki aydınlatmalar anahtar kapalı olsa da çok kısık bir şekilde yanıyordu.
Farklı bir led aldım ve onları takınca sorunum çözülmüştü.
Hiç böyle bir şey aklıma gelmezdi. paylaşım için +1  thnxx

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
.......
bir el feneri yardımıyla sağı solu incelerken bir de ne göreyim: aracın tavanında (yani iç tarafta) dışarıdaki soğuk etkisiyle koca koca su damlacıkları oluşmuş.

Aracın içini arada nemden arındırmak böyle akla gelmesi zor hayalet sorunlar adına faydalı olabilir demek ki.

Bizim evde de musluktan akan su çok soğuktur, bu yüzden lavabo-tezgah ve küvet altlarında yoğunlaşmaya bağlı nem olur hep, anlayana kadar boşuna sağı solu söküyorduk.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Abi nemden arındıramam çünkü aracın üstü genellikle karlı ya da buzlu oluyor. Yolculuk esnasında aracın içini sıcak tuttuğum için tavandaki buz alta kısmen nem olarak geçiyor.

Aslında bu akşamki tüm sorun alışveriş merkezinin kapalı (yani sıcak) otoparkında araç 1 saat kadar beklediği için ortaya çıktı. Aracın tamamı sıcakta kaldığı için buzlar eridi ve nemlenmeye bağlı olarak bu sorun meydana geldi.  şuan istesem de nem olamaz çünkü dışarısı eksili değerlerde...

Bunun tedbirini Opel'in alması lazımdı diye düşünüyorum çünkü geçen sene Astra H kullanırken ön tavan lambasının oradaki mikrofon deliklerinden -yine bu nem olayına bağlı olarak- kışın güneşli bir havada su geldiğine de şahit olmuştum. Ama o şaseye sebep olmamıştı...

Bence araya bir çeşit yalıtım ya da aydınlatma panellerinin üzerine bir kapak şart...