gün geçtikçe zor geçen vitesler

cglrkml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Ben aracımı alalı henüz 3 ay oldu aracı ilk aldığım zamanlar araç 2. vitese zor geçiyordu ancak geri vitese çok rahat geçiyordu. Fakat bu son haftalarda araç bazen geri vitese geçmiyor bende zorlamıyorum tekrar debriyaja basıyorum 3-4 saniye bekliyorum mandalı yavaşça kaldırıp atıyorum geri vitese bu 2. denememde (bazende 3. denemede) hiç zorlanmadan ve hiçbir ses gelmeden geri vitese rahatlıkla geçiyor. Buarada ben aracımı genellikel soğuk kullanıyorum gittiğim mesafe 2 km ancak var. Soğukluktan mıdır yoksa başka bir sorun var mıdır? Şanzuman yağından kaynaklanıyorsa yağın değişimi ne kadar tutar bir bilgisi olan var mı? Saygılarımla..

cglrkml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanın ısınmasına fırsat yok ki:( mecbur çıkcam boş boş dolaşcam biraz ondan sonra tekrar deneyeyim teşekkürler. Şanzuman yağının seviyesini biz kontrol edemeyiz de mi? Eğer şanzuman yağı azalmış olsaydı yol bilgisayarında veya göstergelerde araç bize uyarı verir miydi?

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pedal kumanda sistemi sanırım hidrolik olarak kontrol ediliyor siz debriyaja tam bastığınızı sanıyorsunuzdur ama sistemde hava olabilir normalde sıcka sopğuk pek fark olmaması lazım ....şanzıman yağını kontrol etme şansınız var fakat sizi biraz uğraştırabilir ...şöyle izah edeyim şanzımanın kenarlarında (opelde tam bilmiyorum neresinde ama kesin şanzıman kenarlarında olur...) bir tapa vardır yada allean vide vardır normal t şekilde tapaysa elle söküp bekleyin 2 sn felan yağ geliyorsa şanzıman yağı tamamdır gelmiyorsa şanzımanda az yağ yada hiç yağ yoktur yağ akıyorsa sorun yoktur yani...ama yağı az yad ahiç olmazsa şanzıman ses yapar...aracınız 3 ay lık dediklerinize göre yani yeni araç sorun olmaması gerek...servise bi uğrayın birde ordaki ustalar kontrol etsinler..saygılar..

halcon_negro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.iremsilver.com
Bendede 2.vitese asılarak geçiyor.Kaç defa ustaya gösterdim ;yağ tamamlandı,ayar yapıldı falan ama değişen bişey olmadı ben de bıraktım artık.Ama canımıda sıkmıyo değil 2.vitese hafif asılarak geçiyor.Mantık olarak yağdan yada arabanın ısınmasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum.Çünkü öyle ise diğer viteslerde de aynısı olması gerekmiyor mu?

cglrkml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet abi ya benimde 2. vites aynen öyle asılarak geçiyor hatta o yüzden bazen kırmızı ışıklarda kalktığımda sorun yaşıyorum 2. vitese atarken. bendede debraj baskı balata 3 ay oldu değişeli ve ayarları yağları fln kontrol edileli. Hatta arabanın yağlarını fln. baştan aşağı kontrol ettirdim hepsi iyiydi. Benim aklımda çok takılmıştı 2 ayrı serviste 2 ustaya sürdürdüm aracı. Onlarda opel kullanıcılarıydı yarın saat fln sürdüler aracı onlara göre çok normalmiş benim vites geçişlerim ama bana sert gibi geliyor valla.

whiteman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vites geçiş zorlukları arabadaki gacırtu gucurtular çoğunlukla soğukken geliyor araç ısındıkça hepsi normale dönüyor tek kronik problem araç hareketliyken 1. vitese geçmemesi

halcon_negro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.iremsilver.com
Benim naçizane kendi tahminim; 2.vites dişlisiyle alakalı.Ama bunu ustalar tahmin edemiyor mu,o da ayrı bir muamma.

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzıman yağını ATF koydurmayıp SAE 80W koydurursan bu sorunların hepsi ortadan kalkar deneyin görün