vitese geçmeme- zor geçme (corsa c 2004 1.3 cdti)

barcuk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 model 1.3 CDTİ corsam var. Bu sonbaharda havalar soğuduğunda bir sabah aracımı çalıştırdım ve 1. vitese atmak istedim. Ama 3-5 denemeye rağmen 1.Vitese atamadım. Geri vitese atmaya çalıştım. Bir gaarç sesi. 3. Vites 4. Vites denemesi derken vitese atabildim. Ama 3 ve 4’e de zorlanma hissi vererek geçti. Sonraki 3-5 vitese atma denemesinde de trafikte sorun yaşadım. Önce ikiye atıp sonra bire atabildim. O gün internette biraz araştırdım. Ertesi gün sabah yine vitese atamayınca debriyajı pompalayıp denedim. Değişmedi. Gerçi ne kadar pompalamak lazım emin değilim. Bu sorun hava soğudukça artıyor.

Hava soğudukça aracı vitese geçirmek için daha fazla deneme yapmak gerekiyor. 8-10 derecelerde vitese geçme konusunda daha az inatçı oluyor. Ama tabi ki sorunsuz geçmiyor. Sıfır derecede de 10 derecede de trafikte biraz yol alıp, dur kalk yaptıktan sonra vites yağ gibi geçmeye başlıyor. Sanki araç ısınınca iş düzeliyor. Çünkü vitesin sorunsuz hale gelmesi aracın fandan sıcak hava üflemeye başlamasına denk geliyor gibi.

Bir süre böyle devam ettim ve sonra aracı en son bakıma götürdüğüm servise götürdüm. Tabi araç ısınmış durumda olduğunda viteste bir sorun yoktu. Sabah motoru çalıştırıp kendileri baksın diye aracı orada bıraktım. Ertesi gün öğlen gittiğimde “pimler eskimişti, pimleri değiştirdik. Bu fayda etmezse mekanizmayı komple değiştireceğiz” dediler. Aracı çalıştırdım. Vites sorunsuz çalıştı. Buna şaşırmadım tabi. Çünkü aracın o günkü ilk çalıştırılışı değildi ve hava 14 dereceydi.

Sonraki 2 günde hava 14 dereceydi ve ilk çalıştırmada 1. vitese atabildim. Ama vitese ilk geçişte küçük bir takılma hissi yaşadım. Sonraki sabahlarda 10 derece ve 8 derecede çalıştırdım. Yine ilk denemede 1. Vitese geçse de küçük bir takılma hissi verdi. Ama servise götürmeden önce 8-10 derecede vites ilk denemede atmam mümkün değildi. Sonra hava 4 dereceye düştü ve sabah vitese atamadım. Yine 2,3 ve 4 vitesleri 3-5 kez denedim. 3 veya 4 ‘e geçirdikten sonra debriyajdan ayağımı kaldırmadan 1’e atabildim. Bir sonraki debriyajda ise 2’ye atmadan 1’e atamadım. Bu, araç ısınıncaya kadar böyle devam etti.

Sorun ne olabilir? Ne yapabilirim? Başından geçenler ya da bu işten anlayanların yardımını bekliyorum.

ciya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzer sorun benim astrada var hava 10 derecenin altına düştümü vitese takmak için epey uğraşıyorum ustaya götürdüm,hava sıcak olduğu için orda sorun yapmadı normal şekilde vitesler geçiyordu devriyajın havasını aldı hidroliğim eksilmişti tamamladı düzelir dedi ama 2 gün sonra hava soğuduğunda yine yapmaya devam etti.sormuştum şanzıman yağıyla alakası olabilirmi diye ondan yapmaz dedi.baskı balata aklıma geliyor ama kalkışlarda herhangi bir sorun yaşamıyorum şuan bu şekilde kullanıyorum çözümü bulabilirsem yazarım.

aslan_21_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadasim sanzimanin icinde devriyaj bilyesi var... benim basima geldi once devriyaj ust merkezi dediler degistik... tik tik vitese gecti ayagim uzun sure debriyajda kaldi anaryadan cikardim ettim etmedim girmedi 1. Vitese.... sonra bi kac defa pompaladim devriyaji oyle girdi sanzimani actik icinde devriyaj bilyesi vutun hidrolik yagini sanzimanin icine vermisti.. hemen onuda degistirdim yaninda baski plaka setini de degistirdim hazir acmisken diye... simdide motor yaptirdim sifir motor... yani anlayacagin eger vitese gecmiyorda vi kac defa ayaginla devriyaji pompala hem yag eksiltme varsa hemde vitese gecerse araci tepretme at bi cekiciye dogru sanayiye ya devriyaj ust merkezidir yada devriyaj bilyesi... baskada biseyden olacagi yok zaten...

ciya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ali Bey cevabınız için teşekkürler.yalnız bizim sorunumuz selami beyinde anlattığı gibi havalar soğuduğunda meydana geliyor.musait olduğumda sanayiye ustaya götürücem bahsettiğiniz çözümleri ustaya söyeyeciğim