fren sorunu...

baretta_76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar vectra b 99 model arabamda geçen gün yaklaşık 40-50 km/h ile giderken ani fren yapmak durumunda kaldım,abs devreye girmesine rağmen araç hemen durmayıp 1-1.5 mt kadar sanki lastikler kayıyormuş gibi yol almaya devam etti,oto bakımcıya gittim deneme sürüşü yaptık o da şaşırdı,ve sonunda ön balatalar değişti (orijinal ) fakat aynı problem devam ediyor. tamircinin honca civici var 2009 model onu aldık az da olsa ondada aynı durmama problemi yaşadık,acaba tüm abs ler böylemidir,deneyen bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın,kaza yapılmayacak hızda kaza yapacaktım az kaldı :) şimdiden kazasız günler herkese :D

bornovalım

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
istersen 20 ile git mesafe yetersizse çarparsın . ABS nin önemi erken durmak değil, direksiyon hakimiyetini kaybetmemek ve buzlu ortamda kızaklamayı önlemek. yanılıyor muyum.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastik kitlemeye başladığı gibi freni bırakır abs. sanırım lastiklerinden kaynaklanıyor. bazen çok sıcaklarda asfalt lastiği bırakıyor. absde kitlendiği gibi freni bıraktığından bu şekiller oluşabiliyor.
sıcakdan değilse lastiğindendir.

baretta_76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abs arabayı kızaklamadan yolda tutarak durmayı sağlayan bir sistem, fakat bu kadar kısa mesafe ve hızda abs olmayan bir araba duruyor iken abs li bir aracın duramaması
beni tedirgin etmişti,lastiklerde aşınma hiç yok gibi ayrıca yanakta yapıyor ama sonuçta sertleşmiş olabilir dediğiniz gibi. fren hidroliğinden olabilir mi acaba diye aklıma gelmiyor değil.benimde tavsiyem arkadaşlar bu denemeyi yapıp tecrübe edinmeniz,sürüş ve fren ayarınızı yapabilmeniz için. ilgi ve fikrinize teşekkürler.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizin lastikleriniz iyi durumda olabilir ancak asfaltın durumu ne acaba? üzerinde toz birikintisi olabilir, fazla ısınmış asfalt olaibilir, hafif yağmur atıştırması sonucu yüzey kayganlaşmış olabilir. bunlar lastiğin asfalt üzerinde tutunma direncini düşürür ve lastiğin kilitlenmesine yol açabilir. bu yüzden de abs normal şartlar sağlanamadığından devreye girer ve fren mesafesini uzatabilir. abs sizin dediğiniz gibi frene sert basıldığında dieksiyon hakimiyetini kontrol altında tutmak için var olan bir güvenlik sistemidir...

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
fren hidroliğinden olabilir mi acaba diye aklıma gelmiyor değil.

kendiniz sorup kendiniz cevaplamışsınız.. :)
fren hidroliği aynen motor yağı gibidir. nasıl ki kilometresi gelmese de motor yağı belirli bazı sürelerin sonunda değiştirilmesi gerekirse fren ve direksiyon hidroliklerinin de değişim periyodu vardır. her ne kadar çoğu kimse bilip riayet etmese de 2 yıl sonunda hiç bir sorun olmasa da fren hidroliği komple boşaltılıp yenilenmelidir. zaten ucuz bişey komple yenilemesi 10 lirayı geçmez. aynı zamanda lastiklerinizin de üretim yılını kontrol edin bence. çok kullanılmadığı yada yorulmadan kullanıldığı için gayet dişli görünse de yaşından ötürü hamuru özelliğini kaybetmiş olabilir... ancak fren hidroliğini yenileme işini mutlaka yaptırın. çok yüksek ısılara maruz kalan bir sıvıdır ve zamanla özelliğini kaybeder.

VECTRACD

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam..bizim vectrada öle ya aniden frene bastım mı araba sanki kayarak gidiyor altımdan walla bende bişi anlamadım abs yok qibi duruyor:S

beydeba08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya bende de benzer sorun var.aracın frenleri sanki tutmuyor gibi oluyor ani basmalarımda.yavaşlatıyor ama kitleyip durmuyor.dayımın 98 düz honda civiği bile daha erken duruyor bastın mı yapışıyor yere.duruyor araç ancak bende fren mesafesi uzuyor sanki durmayacakmış gibi oluyor.ustam normal diyor arabanın hiçbir şeyi yokmuş.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu yaşıma kadar sadece bir kere aracımı çarptım. Yaptığım kazaya değil ben, gargalar bile gülmüştür. Yoğun trafikte 20-25 km hızla giderken önümde duran araca arkadan çarptım. ABS'li araçların bir algılama süresi var. Kısa mesafede yapılan ani freni algılayıp tepki verene kadar iş işten geçebiliyor. Yani kısa mesafelerde, özellikle yoğun trafikte daha dikkatli olmakta fayda var. Buna mukabil şehir dışında sola dönmek için yolun ortasında durup karşı şeritin boşalmasını bekleyen bir araç sürücüsünün fikrini değiştirip ani bir hareketle sağa dönmeye çalışırkan önüme kırması neticesi beni kazadan kurtaran da ABS idi. Yani ne ABS'li ne de ABS'siz yaşam olmuyor. Bence her araçda ABS olmalı.