fren sistemi..

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin rakam veremem ama 20m'den azdı sanırım... O frenler çok kazadan kurtardı beni zamanında. Eğer şüphen varsa kontrol ettir kurtul. ABS'siz bir Doblo freni ABS'li Vectra freninden iyi olamaz hiçbir zaman bence...

25 metreden fazladır. abs siz fren iyi olamaz derken durma mesafesini kastediyorsan. olabilir. hatta olur.

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nasıl oluyorda 90-100 ile gıden bır araç 20 metreden kısa bır mesafede durabılıyor????????

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
asıl abs olmazsa tekerler araç durmadan önce kilitlenir ve kontrolünü kaybedersin. absnin tasarım amacı zaten hakimiyeti sana vermektir.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
doblonun fren sıstemı cok hassa yanı alıskın olmayan adam cok sıkıntı ceker cunkı hemen frenler kılıtlemeye baslıyor. fren dedıgın bıraz kuvvet ısteyecek öyle ayagını koyar koymaz tutarsa ıyı olmaz bıraz hıssedeceksın frene cok bastıgını, opelın frenı ıyıdır sert basarsan anlarsın

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mesela megane'ların freni de çok serttir diye biliyorum, yani hemen sertleşen.

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
doblonun fren sıstemı cok hassa yanı alıskın olmayan adam cok sıkıntı ceker cunkı hemen frenler kılıtlemeye baslıyor. fren dedıgın bıraz kuvvet ısteyecek öyle ayagını koyar koymaz tutarsa ıyı olmaz bıraz hıssedeceksın frene cok bastıgını, opelın frenı ıyıdır sert basarsan anlarsın
+1 Dozlaması biraz değişik. Fren pedalı bir kısımdan sonra sert baslıyor ihtiyacını duyupda basarsanız nasıl tuttuğunun farkına varırsınız:)

Çıkın temiz asfalta 100-120-140 ile giderken son gücünüzle frene asılın. Dikkat edin arkanızdan gelen araçlar olmasın:D

Son düzenleme:

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90 -100 km hızla 20 metrenin altında vay be dünya rekoru olsa gerek:alkis:

Dikkat ettiysen tahmini rakam verdim, 30 desem tatmin olacakmıydın.. Bu tarz ifadelerle nereye varılır yada ne amaçlanır bilmiyorum karşındakini sinir etmekten başka..Her türlü insanla karşılaşıyoruz işte ne yaparsın. Aynen trafikteki gibi. Sonra çıkıp ona buna laf ediyoruz aynaya bakmadan...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
25 metreden fazladır. abs siz fren iyi olamaz derken durma mesafesini kastediyorsan. olabilir. hatta olur.

Evet durma mesafesini kastediyorum ve iddia ediyorum olamaz. ABS'siz fren lastik durumuna göre düşük hızlarda bile kızaklamaya sebep olur, durma mesafeside uzar. Ayrıca ben iyi niyetimle tahmini rakamlar vermişim millet tutmuş bunun üzerine yorum yapmış. Yol şartlarını ve lastik şartlarını biliyormusunda 25 metreden fazladır diyosun. Belki yokuş yukarı çıkıyordu araç, veya lastikler çok iyiydi. Yada hız 100 değil 80 idi. Ne olmuş yani çok mu önemli burda 20 veya 30 olması...

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım bıldıgım kadarıyla abs olmuyan arabalar kuruda ıyı duruyor dıyorlar ama yamurda kayıyor abs lı arabalar yamurda ıyımıs pekı neden rallı arabalarında abs yok sol ayak kullandıkları ıcınmıı ? kımsenın kafasını karıstırmak ıstemem yanı bu benım bıldıgım belkı dogru belkı yanlıs karar sızın :D saygılar

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ona bakarsan ASR veya ESP'de yok ralli arabalarında ordaki durum farklı. Ralli yapan araçların aniden durmak diye bir dertleri yokki, freni yavaşlamak veya ani dönüşler için kullanıyorlar. Sen trafikte ralli yapacaksan o ayrı tabi :D