Yeni Aracım. 2010 Citroen C5 1.6 HDI SX

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
2.5 sene bindiğim Peugeot 307'yi 1.5 ay önce satıp artık sedan araba ihtiyacından dolayı araştırmalara başladık.
Liste çok kalabalık değildi. C segmentinde Astra H 1.3 'ü şehir içindeki hantallığı yüzünden eledim.
Ford focus 2.5 kasa evde iki tane var baktım baktım temizleri 55 bini geçtiği için duygusal olarak eledik.
Peugeot 407 1.6 HDI executive baktım baya bir ancak km'si düşük bulamadım.bulduklarımın da çoğunun km oynanmıştı. Diğer bir uzak durma sebebimde 407'nin yere yakın oluşu. Karabük'e gittiğimde arabanın tamponunu kesin bir yere bırakırız diye uzak duruyordum.
Citroen C5 zaten bayadır hayallerimde olan bir arabaydı. Dayıma SXPk modelini almıştık . Konforu yol tutuşu donanımı yalıtımı tipi falan hoşuma giden arabaydı.
şartları zorlayıp C5'i aldık şükürler olsun.

Araçtan söz etmek gerekirse ,
1.6 HDI psa motorlu 109 hp 240 nm torka sahip motor var.
aracın boş ağırlığı 1585 yazıyor ancak çok sağlıklı bir veri olmayabilir. Dayımdada aynı kg yazıyor ama onda hem 18 jant var hemde sanroof var. belki bi 100 kg hafif olabilir benim araba.

Performans olarak 1.vitesi ne canlı ne cansız. rampada ayılıp bayılmadan çok rahat kaldırabiliyorum aracı. yokuş kalkış desteği olmamasına rağmen.
0-100 12 sn'ye civarı aracın. son hızıda limitör var 191 km/h olarak sınırlandırmışlar. daha gidermi bence daha da gitmez.

aynı motor focusu s40 ve mazda 3'ü uçuruyor ama c5dede fena sayılmaz.

donanım olarak
6 airbag
çift yönlü koku sensörlü klima
abs
esp
arka park sensörü
yağmur ve far sensörü
viraj destekli farlar var.
sxpk'da bunlara ek lastik basınç sensörü sanroof ön park sensörü ve 18 jant ile geliyor.

aracın konforuna değinecek olursak. araba uçan balon gibi diyebilirim. vectra C'nin astranın 307'nin focusun süspansiyonundan çok daha ileride. double wishbone süspansiyon sistemi var arabada uzun yolda süzüle süzüle gidiyor. bakımını yaptırırken 3 serisi sahibi bir adam geldi bende bundan vardı bundaki süspansiyon 3 serisinde yok dedi :D bende 3 serisi olsun bunu gibi olmasın dedim :D
aracın koltukları efsane . yarış otomobili gibi sarıp sarmalıyor. yanal destekleri mükemmel.

bagaj olarak bana yeterli geldi. hb arabadan indikten sonra ama vectranın daha büyükti sanırım.

ses sitemi çok ilginçtir harman kardon kolonlar çıktı :D cam filmi için söktüğümüzde meraktan baktım. şaşırdım. dayımın araçtada aynısı çıktı sırf meraktan söktük :D
teyp çok kaliteli bir şey olmadığı için kolonların ses kalitesini tam ortaya koymayabilir. ama ses sistemi beni tatmin ediyor sadece tam açtığınızda cızırdama %95 civarıda bozulma başlıyor.

Yakıt tüketimi
aracın deposu 71 Lt. İstanbul- bursa -bandırma -çanakkale şehitlik civarını gezdik. geri dönüş çanakkale - bandırma (burdada gezildi şehir içinde ) -bursa osmangaziden istanbul yaptım. ortalaması köprü otobanına girmeden önce 5.2 gösteriyordu. sahura yetişmem gerektiği için bursadan sonra 160 170 gelince istanbulda evimin önünde 5.5 gösterdi. 1200 km yol yaptım. tekrar fullediğimde 66 lt aldı. karma tüketimi ortalama 31 32 krş civarı. tüketimi en çok çanakkale yolunda bir anda 70'e düşüp tekrar 110 km hıza çıkmamız oldu. lanet bir yol radar dolu. eğer full otoban 130 ortalama hızla gitmiş olsam 1400 km'leri rahat bulurdu diye tahmin ediyorum.

şehir içide 6.5 lt civarı geziyoruz.

arabanın eksiklerine gelecek olursak.
bu sınıfta mercekli far isterdik. ancak 2.0 hdi ile geliyor mercekli farlar. 1.6 hdi'da yok maalesef. aynı şekilde elektrikli koltuklarda yok. ama 2014 modellerde falan olanı gördüm opsiyon olarak almış olabilirler.
teypte usb aux yok. 150'tl'ye satılan aparatla oluyor. 2012 sonrasında standart sundular gerçi.
12v priz olsun isterdim. c segmenti focusta bile var bunda neden yok diye sorguluyor insan ister istemez. Birde bagajda 12v girişi olmalıydı.

Birde direksiyonu gerçi bu bir eksi değil alışınca zorluk çekmiyorsunuz. 2 günde alıştım. göbeği sabit direksiyona. şimdi diğerleri karışık geliyor :D

2 tane resmi var aracımın elimde şimdilik. Teşekkürler herkese.

http://www.opelim.net/forums/attachment.php?attachmentid=20216&stc=1&d=1527515042

http://www.opelim.net/forums/attachment.php?attachmentid=20217&stc=1&d=1527515067

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    96.6 KB · Görüntüleme: 30
  • 12.jpg
    12.jpg
    91.7 KB · Görüntüleme: 25

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın [emoji4][emoji106]

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, Allah kaza bela göstermesin.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
güle güle kullanın kazasız belasız. arkadaşım da geçen günlerde c5 aldı. bir de yazılım yaptırdı. çok memnun aracından.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun Fatih :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, güle güle kullanın..