Ford Kuga 1.6 Ecoboost Selective Testi

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Bir süredir ilgimi çeken yeni Kuga yı geçenlerde test etme imkanı buldum. Aracı Edremit Akoto ya geldiği ilk günde de teste çıkacaktım ancak işlerim sebebiyle vakit ayıramamıştım.

Aracın ilk bakışta ilgimi çeken yanı kataloglarda ya da dergilerdeki kadar "tanıdık" görünmediği; araç Ford ailesine mensup olduğunu belli etse de yeterli miktarda sert geçişler, gücü ve sportifliği vurgulayan çizgilerle hem kimliğini belli ediyor hem de sıradanlıktan kurtuluyor.

İç mekan kataloglardan bakıldığında Focus tan tanıdık tasarımlardan ötürü biraz heyecansız gelse de aracın içine geçildiğinde geniş konsola eğim verildiği, yerleşim birimlerinin kullanım ve görünüm algılarının yeterince değiştirildiği görülüyor. Ön ve arka koltuklar ideal bir genişliğe sahipken ergonomik açıdan da gayet başarılılar, arka koltuklar önler kadar ergonomik değil ancak onların da sırtlık eğimlerinin ayarlanabiliyor olması güzel bir özellik. Malzemeler yeterince kaliteli ancak Focus larda görülen bazı özensiz montaj detaylrı Kuga da da var; ön kapıyı açtığınızda ön direk kaplamalarının eksik kesildiğini, aynı kaplamanın ön cam dibine yeterince muazzam monte edilmediği ya da tavan kaplamasının ön camla birleştiği noktalardaki kesik - kapatılmamış delikler vs gibi.

Motoru çalıştırıp yola çıkıldığında gaz tepkileri hızlı ve güçlü motor kısa sürede kendini sevdiriyor; yeni nesil düşük ataletli turbosunun da etkisiyle olsa gerek tepkiler gayet hızlı, ilk kalkışlar 1.7 ton değil daha hafif bir aracı harekete geçiriyormuş gibi. Tam otomatik vites ise gaza fazla basılmadan sakin hızlanmalar yapıldığı sürece yeterince hızlı ve sarsıntısız ancak gaza biraz fazla basarsanız pedalı sabit bile tutsanız şanzıman uygun vitesi seçmek için genellikle bocalayabiliyor veya hızlanmanın olmayacağı en üst devirlere kadar vites küçültüp hemen peşine vites büyütebiliyor, bu şanzımanı pek beğenmedim sanki biraz daha geliştirilebilir gibi, neyseki biraz tecrübe ettikten sonra araca gaz pedalına basışınızla biraz yardımcı olursanız şanzıman daha istikrarlı değişimler sağlayabiliyor ve gaza yeterli miktarda basıldığında performans daha canlı bir hal alıyor, fazla bastığınızda sebebini anlayamadım - araç kasılıyor ve hızlanmıyordu, buna alıştıktan sonra araç 140-150 ye kadar rahat hızlanıyor ancak sonasında ilk başlardaki canlılık epey kayboluyor, bu hızlarda rüzgar sesinin (bugünlerde körfez hayli rüzgarlı malumunuz) gayet az olmasını beğendim, yol sesi de gayet az ve amortisörler çok iyi dengelenmiş; tatlı sert yapılarıyla ri aracı yeterince konforlu şekilde taşıyorlar.

Direksiyon sistemi Ford dan bekleneceği üzere yeterince hızlı çalışıyor ancak yine de dikkatli kullanıcılar direksiyonun eski hidrolik sistemler kadar geri bildirim vermediğini ve direkt olmadığını sezebilirler ancak buna rağmen Ford un günümüzdeki benzer sistemler arasında belki de en iyisi olduğu söylenebilir. Yüksek hızlarda yeterli düz gidiş stabilitesini sunan araç virajları yüksekliğine göre başarılı bir biçimde geçerken şansınızı zorlayacağınız türdeki direksiyon manevralarında yüksekliğini hatırlatıyor.

Aracın en beğendiğim yanıysa frenleri oldu, fren dozajını Focus ta da çok beğeniyordum ve iri Kuga da da aynı tepkiyle çalışmaya devam ediyor.

Açıkcası Edremit körfezinin son sel felaketinden sonra yolları daha da kötü bir hal alınca bu araca sempati duymaya başladım ancak Astra nın performans, tasarım ve kalite hissi daha iyi, eğer bu tarz bir araç alacak olursam ilk seçeneğim Kuga olur sanırım.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ford Kuga 1.6 Ecoboost Selective Testi

valla ben 1.6 ecoboost un çok iyi olduğunu söyleyeni duymadım yani performans açısından bizim 1.6T kadar olmadığı söyleniyor ama daha test etmedim

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
valla ben 1.6 ecoboost un çok iyi olduğunu söyleyeni duymadım yani performans açısından bizim 1.6T kadar olmadığı söyleniyor ama daha test etmedim

EB F3 kullandım ama 1.6T Astra kullanmadım, EB alt devirlerden itibaren dolu dolu hızlanan gaz pedalı tepkileri canlı bir makina, çapı küçük devir kapasitesi yüksek turbosu boşluğu çok azaltıyor.

Tek sevmediğim yanı ürettiği güç hissinin giderek artmaması, sanki her devirde aynıymış - devir arttıkca heyecan da artmıyormuş gibi tekdüze bir karakterde, 1.6T Opel motoru ise bildiğim kadarıyla büyük turbosu yüzünden alt devirlerde yeni rakiplerinden zayıf-üst devirlerde daha güçlü bir makina.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
EB F3 kullandım ama 1.6T Astra kullanmadım, EB alt devirlerden itibaren dolu dolu hızlanan gaz pedalı tepkileri canlı bir makina, çapı küçük devir kapasitesi yüksek turbosu boşluğu çok azaltıyor.

Tek sevmediğim yanı ürettiği güç hissinin giderek artmaması, sanki her devirde aynıymış - devir arttıkca heyecan da artmıyormuş gibi tekdüze bir karakterde, 1.6T Opel motoru ise bildiğim kadarıyla büyük turbosu yüzünden alt devirlerde yeni rakiplerinden zayıf-üst devirlerde daha güçlü bir makina.
Tolga 1.6T dediğin gibi 0-100 verisindende anlaşılacağı gibi düşük devirlerde cansız görünüyor ama yolda 80-90 la giderken dip gaz yaptığında inanılmaz istekli bir makina sürekli artan bir devirlenme isteği var bu da yolda sıkıştırıp geçmek isteyen bir çok hacimli motoru olan araç sahibini şoka sokuyor.

YunusÇelebi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler abi bilgi ve paylaşımın için :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
Tolga 1.6T dediğin gibi 0-100 verisindende anlaşılacağı gibi düşük devirlerde cansız görünüyor ama yolda 80-90 la giderken dip gaz yaptığında inanılmaz istekli bir makina sürekli artan bir devirlenme isteği var bu da yolda sıkıştırıp geçmek isteyen bir çok hacimli motoru olan araç sahibini şoka sokuyor.

Tam benim tarzım yani; alt devirler sakin sessiz ve ekonomik - üst devirler hırçın ve çok güçlü!

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yunusևelebi link' Alıntı:
Teşekkürler abi bilgi ve paylaşımın için :)

Ben teşekkür ederim kardeşim  :)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Tam benim tarzım yani; alt devirler sakin sessiz ve ekonomik - üst devirler hırçın ve çok güçlü!
bir araya gelebilirsek denemeni isterim benim aracı tabi orjinal yazılım o zaman kalmayacak gibi :)

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Görüşlerine sağlık dostum. :)