Esp Testi

Lorenzo Von Matterhorn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: ESP TESTİ

türk_187 link' Alıntı:
[quote author=Ozan link=topic=1190.msg24846#msg24846 date=1302472888]
Arkadaşlar 2 gün önce okula giderken İzmir şifa Hastanesinin arkasında 2 tane viraj var 1 tanesi normal diğeri keskin bu viraja deneme amaçlı ilkine yani 60 la girdim araç hafıfce onden kaydı ve esp devreye gırerek kesti sonra frene basmadan ikinci viraja girdim fakat bu viraj ilk virajın tam tersi yönünde bunu hesaba katmamıştım hızlı bir şekilde ağırlık merkezi yer değiştirdiği için aracın arkası savruldu nerdeyse yoldan çıkıp sağdaki çukura düşecektim fakat esp tekrar devreye girdi ve çok hızlı ve düzgün bir şekilde aracı düzeltti çok garip ve biraz korkulu bir deneyim oldu benim için az daha yuvarlanacaktım allahtan hastane arkası acil yakın  011zaa esp ile ilgili başka deneyimleri olan varmı acaba ?

geçmiş olsun.. ben de 3 saat once yaşadım. bunu paylaştım. okuyabilirsiniz... teknik ana başlığı altında... bu arada ESP ışığı yandı mı? en önemli konu bu

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1182.msg24856;topicseen#msg24856
[/quote]

Merhaba arkadaşlar öncelikle şifanın arkasındaki o viraj gerçekten çok eğlenceli bende hemen hemen hergün okula giderken o virajı zorluyorum :)

bnm şöyle bir ESP anım vardı ki bu benim çok hoşuma gitmişti. Güzelyalı shell den sola dönüp sahil çıkıyoruz biliyorsunuz ve sağa doğru dönüyor yol. yaklaşık 90km hızla ilerliyordum daha yeni yağmur yağmış yerler kaygan, 2. vitesin sonlarında gibiyim gaza yüklendim, sağa dönmeye başladım araba bir anda redline a yakın olmamama rağmen gaz kesmeye başladı ve o sırada ESP ışığı yaklaşık 4-5 defa yanıp söndü ama arabanın savrulduğunu hissetmek çok zordu.. keşke ESP yanarken bide bip bip fln die bi yerlerden ses çıksa daha çok gaza gelir insan die düşünüyorum :) yada yol bilgisayarında DİKKAT fln yazsa keşke :):D :D :D
thnxx

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Ynt: Esp Testi

arkadaşlar servise gittim ve sonucu bir başka topicde paylaşmıştım.. ama burada da paylaşayım... o gece esp devreye girmiş.. yoksa mümkün degilmiş 140km hızda yolda kalmak.... adamlar yine de esp'ye vs guvenerek is yapmayın dediler.... haklılar.... ama bende flasorler vs yanmadı... ısık da yanmadı. belki yandı ben gormedim...

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende Cumartesi itibari ile ESP yi test etmiş oldum, devreye girip girmediğini bilmiyorum herhangi bir ikaz yada flasorun yandığını görmedim. Ataköyden sahile çıkmadan önceki virajda sola doğru kıvrılan virajda içten dışarı doğru şerit değiştirdim ve araba önce arkası kaydı sonra ön taraftan sanki gaz dağılımı ayarlanarak hafif bir ön kaymasıylada toparlanmış oldu. Yanımdaki arkadaş baya bi korkmuş birde arkamda başka bir arkadaşın aracı vardı oda direk frene basmış korkmuş, iyi toparladın diyor :) dedim sanırım ESP toparladı :) Hızımı bilmiyordum ama arkadaş frene basmadan önce 110 dum ben dedi, sende benden hızlı gidiyordun diyordu.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araç arkasını atmış olduğuna göre direksiyonu oldukça hızlı kırmışsınız doğru mu?
Gerçi hızınız 110 kmh in üzerinde ise küçük açı da olsa hızlı yapılan bir hareket arkayı savurabilir?

Kabaca yaptığınız direksiyon hareketini tanımlayabilir misiniz?Mesela yarım saniye içinde çeyrek tur. Bu aracın limitlerini anlama ve tecrübe olması açısından diğer arkadaşlara da yardımcı olabilir.

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esp testi için kendinizi riske atmayın derim arkadaşlar. Bende kendimce esp testi yaptım, espnin devrede olduğunu gösterge panelinde gördüm. Testi boş ve düz otobanda yaptım. Yaklaşık 60 km. hızla giderken 4-5 kere yarım turlara yakın sağ-sol (çok hızlı) yaparak gözlemledim. 4. turda araç çizgisinden saptı ve esp devreye girdi.

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Direksiyonu kırdım çünkü virajda içerden dışarı doğru virajın tersine doğru öndeki aracı solladım.

Sola doğru olan virajda sağ şeride geçip direksiyonu tekrar sola virajın yönüne doğru kırdım.  tam olarak nekadar kırdığımı hatırlamıyorum sanırım çeyrek tur olabilir. Ama araç kontrolünü hiç tamamen bırakmadı, güvenim kaybolmadı araçtan. Yanımdaki arkadaş yada arkadan gelen diğer arkadaşın anlattığı kadar benim içimde korku olmadı. Araç güven veriyor kendine.

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GEçen bahsettiğim olay için arkadaşa sordum böyle böyle  oluyormuş dörtlüler yanıyormuş dedim. Seninde yandı hatta bikere ani frene bastın ozamanda yanmıştı bende bilerek sen yaktın sandım dedi.