eski aracımdaki plakayı yeni aracıma geçirebilir miyim?

sssguler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımı sattım 1 ay sonra teslim edeceğim. Eşimde corsa var onu kullanacağız. Astra daki plaka özel gibi denk gelmişti. Bu plakayı Corsaya geçirmem lazım. Bunu nasıl yapabilirim? Bilen arkadaş var mıdır?

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O plakalı arac satıldıysa ilk once bır trafıge sorun plaka boşdamı hala diye .boşta ise bır trafık musafırıne danısın o sıze yol cızer yada belırlı bı mıktar karsılıgında kendısıde halledebilir, eger satmadıysanız aracınızı il dışına cıkartıp plakayı dusurebılırsınız ( boşa alırsınız yani ) sonra yenı aldıgınız arabaya o plakayı ıstedebılırsınız ama bunlar bıraz para ttutabılır,, ben daha onceden kendı adıma ısım plaka cıkarmısdım ugrastırır bıraz adamı ama sonunda hallolur yanı.

sssguler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 araç da bende. 1 ay sonra satışı vereceğim. Satışı verdiğimde plakayı alıp Corsayı da eşim bana satacak plakayı ona takıcam diye düşünüyorum ama olur mu olmaz mı prosedür nedir bilemedim.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yeni kanuna göre aracın plakası değişemiyor.ancak şehirlerarası satışlarda yeni plaka alınabiliyor.

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 aracıda il dısına cıkartıp plaka degısımı yapıcaksınız daha sonra oturdugunuz yere gerı alıp o sırada boşda bırakdıgınız özel plakayı alıcaksınız , aracı il dısı yapmanız ıcın baska bır ılde de igametgahınız olması lazım , aracı sattıgınızda ruhsat cıkarmadan il dısına goturun goturdugunuz ılde gecıcı olarak bı plaka ve ruhsat alın sonra gerı oturdugunuz yerde esınız sıze devrettsın arbaayı plaka degısımı olacagı ıcın bosa cıkan plakanızı alabılırsınız.

sssguler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kayınpederimin aracını sattığımızda plakayı alacakmısınız diye sormuşlardı noterde. Sattığım aracın plakasını alabiliyorum bildiğim kadarıyla. Sonra eşim de arabayı bana satacak. benim plakayı eşimden aldığım corsaya takacağım diye düşünüyorum. Zaten Corsa 20 plaka olduğu için onda sorun yok. benim arabam da 35 plaka ve manisaya sattım yani o da 45 plaka olacak. Dolayısıyla zaten plaka bana kalıyor:) Yanlışmıyım?

yaniss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
plaka sana kalmıyor ama ufak bır mıktar parayla bosta olacak olan paranı veya varsa bır tanıdıkla aynı ıslemı yapabılırsın

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yanlız bildiğim kadarıyla, yeni uygulamada ilçe trafik şubeleri de plaka veriyor. Ev adresinin bulunduğu ilçede trafik bürosu varsa oradan plaka alınması gerekiyor diye biliyorum. Uygulamada esneklik olabiliyorsa işlemin kolay. Zaten eski aracını şehirdışına sattığın için aracın plakası iade olacak. Eşinin aracı da başka bir şehire ait olduğu için onu da siz iade edeceksiniz. Yeni tescil işlemini yaptıracağınız plakasız aracınıza (Corsa'ya) iade edilen diğer aracın plakası takılabilir, tabii bu arada o plakayı başkasına vermezler ise.

sssguler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten astrayı verdiğim gün corsayı üzerime alıp plakayı takmayı düşünüyorum.

zanoylu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yasal olarak illa alırım diye bir şey yok o ilgili tescil kurumunun tasavvuruna bağlı.

Araçların ikisininde aynı tescile bağlı olması lazım atıyorum biri 35 DS 1254(Konak tescili) diğeri 35 AK 3592 (Gaziemir) ise birbirine plaka aktarımı yapamazsın.İlgili yasa gereği adresinin bağlı olduğu tescilden plaka almak zorundasinki konakta satışını verdiğin aracın plakasına gazi emirden istekde bulunamazsın o plaka boşa çıkar.

Şayet böyle bir problem yok ise boşa çıkardığın plakayı yeni alacağın araca takmak için ilgili trafik kuruluşundaki uygulamanın ne olduğu önemli yani bazen tescil kuruluşları devamlı seriden plaka verip çıkma plakaları arşivlerler bazende tersi bir uygulama yapıp çıkmaları eritimeden düz seriye geçmezler işin biraz şansa kalmış gibi...