DPF temizliğinden bıktım ve sonuç

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam pasif temizlikle ilgili benim çektiğim şu videoyu izleyebilirsiniz hatta başka videolarda var Astra ile ilgili izleyebilirsiniz.
https://youtu.be/3GYxIvbk9Fk
Egzoz dan atılan partiküller demişsiniz sonra yakıtla ilgili değil demişsiniz. Egzoz gazlarının doğaya salınmadan zararlı maddelerin partiküllerin süzüldüğü bir sistem DPF yani DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ. Her araç az da olsa yağ yakabilir zaten. 30 bin km GM yağ kullandım sıkıntı yok bir kere bile uyarı almadım. Ama bu GM in kaliteli olduğu anlamına gelmesin garanti şartları. 45 bin bakımında Motul koydum bu yağ daha sessiz.
İşin özü Dpf tamamen aracı tanımakla ilgili benzinli araç gibi kullanırsanız sıkıntı çıkarır.
Benim anlık tüketim hep açıktır ve aracı stop etmeden bir kez bakarım tüketime 1.8 2.2 anlık tüketim gösteriyorsa stop etmem olduğu yerde ÇALIŞIR ve temizliği yapar yani 0.3 0.5 arası anlık tüketimi görene kadar stop etmem tek yaptığım bu.
Bu arada benim iş yerimde 6 - 7km dir.
Son söz DPF yakıtla ilgili yani dizel yakıtla ilgili. Aracın yağ yakması kadarda motor yağıyla ilgili ama zaten süzgeçte yağdaki maddeyi süzecek bir sistem yok bildiğim.

Tapatalk kullanarak iPhone 7 Plus ile gönderildi.

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Sadece ben önceki mesajınızdan şöyle anladım: dpf direk mazotu süzen bir sistem. Kafamda böyle bir algı oluştu o yüzden yazdım. Sonuçta motorda yanan da mazot, dpf de elbette mazotla ilgili ama yandıktan sonraki durumuyla. Ben de sizin gibi gizli temizlik yaptığını görürsem ve acele bir işim yoksa bekliyorum. Zaten bu gizli temizliğe başladıktan sonra sık sık yarım kalırsa, kalıcı temizlik uyarısı çıkıyor. Onu da tecrübe ettim. Bundan muzdarip olan arkadaşlara benim de tavsiyemdir, gizli temizliği tamamlamasını beklemek, ilerde mecburi temizlik yapma durumunu çok azaltıyor...

Tapatalk kullanarak iPad Pro aracılığıyla gönderildi

aloreis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: DPF temizliğinden bıktım ve sonuç

Ben DPF'nin içini boşalttım, kurtuldum. Parçalanmaya başlamıştı.

Sadece 4 bin devirlere gelince duman atıyor oda beyaz.

Siyah duman şuana kadar hiç oluşmadı. Ve araçta yazılım var. Birde soğukta ilk çalışmada beyaz duman atıyor başkada bir zararı yok .

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aloreis' Alıntı:

Siyah duman şuana kadar hiç oluşmadı. Ve araçta yazılım var. Birde soğukta ilk çalışmada beyaz duman atıyor başkada bir zararı yok .

Doğaya verdiği zararı saymazsak..

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sting1981' Alıntı:
aloreis' Alıntı:

[emoji1376][emoji1376][emoji1376]

Tapatalk kullanarak iPhone 7 Plus ile gönderildi.

aloreis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: DPF temizliğinden bıktım ve sonuç

sting1981' Alıntı:
aloreis' Alıntı:

Doğru ama maalesef benim aracımın doğaya verdiği zarara gelene kadar , amerikadan başlayıp ülkemize kadar gelen bi emisyon problemi var. 3.0 motor fordun amerikada yaydığı emisyon benim partikülsüz halimden fazla. 

5 bin lira filtreye verecek kadar zenginleşemedik ::)