DPF Temizliği Uyarısını bi nebze azaltma

ayhand28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar. Uzun uzun yazacağım inş sıkılmazsınız. Bende 2015 1.6 CDTI 136hp astra var. Bu DPF temizliği uyarısı opellerde diğer markalara göre biraz daha hassas olduğu için daha fazla uyarı çıkıyor. Bu uyarının çıkma sebeplerinin en önemli sebebi Kısa mesafe kullanım, düşük devirde kullanım, soğuk hava(soğuk havada kurum daha çok oluşuyor ısınma geç olduğundan kullanırken kurum temizliği yapamıyor araç)
Şimdi arkadaşlar bu arabaları sadece uzun yolda kullanmak için almadı kimse. Bazen kısa mesafede kullanmamız gerekiyor. Ben daha önce ikamet ettiğim van ilinde bu uyarıyı pek almıyordum. Çünkü ev ile merkez arası 10km yol vardı. Şimdi Edirne'de ikamet ediyorum. Ev ile merkez arası 2-3 km ve daha merkeze gelmeden hava soğuk olduğu için araba ısınmadan gittiğim yere ulaşmış oluyorum. Kış gelmesiyle DPF uyarısı çekilmez bir hal aldı. Özellikle 30bin bakımını yaptırdığım edirne Kale otomotiv yetkili servisinden hemen sonra uyarılar çok daha sıklaştı. Uyarısı silmek filtreyi temizlemek için gereksiz 10-15km yol yapıyorum. Sabah kontağa tekrar basıyorum hoppp bi daha DPF dolu sürmeye devam edin.Bu da bana ek olarak cebime masraf çıkartıyor. Bilindiği üzere dPF temizliği yaparken araç fazla yakıt tüketiyor. Servise gittim söyledim. Alınan cevaplar klasik. Devirli sür abi kısa mesafe gitme, yakıt değiştir. arabayı hayvan gibi sür bas gaza...
Artık çok sevdiğim arabayı satacaktım. Koydum kafaya. EN götü gidip 1.4T motor alacaktım. Arabamı satmamak için aklınıza gelmeyecek çözümlere yönelecektim az daha. Arabama webasto koyup motor suyunu arabayı çalıştırmadan sıcak tutmaya çalışacaktım ve araba her zaman sıcak motorla kullanılacaktı. Böylece bir nebze kendi kendime çözüm oluşturacaktım. Maliyet yüzünden vazgeçtim. Neyse konuyu daha da uzatmadan size faydalı olabilecek bir şey söyleyeceğim. Kendim yaptım faydasını gördüm. Araştırmalarım sonucu Opelin orijinal diye kullandığı gm 5x30 dexos2 yağının pek de iyi olmadığı. özellikle dpf li araçlarda sıkıntı olduğundan bahsedenler vardı. Gidip Mobil1 ESP 0 40 DPF dexos2 yağ aldım. Gittim servise dedim arabamın bakımını yaptıralı 2bin km oldu ama ben arabamın yağını bu yağ ile değiştirmek istiyorum dedim. Kullandığınız yağ bu arabanın ne kadarda orijinal yağı olsa da işe yaramadığını söyledim. Arabama toplamda 6LT yağ aldım. Servise 5.5lt koydu yağ filtresini de değiştirdi. 100 lira ödeyerek servisten ayrıldım. Sonuç olarak 1 aydır kullanıyorum. Önceden 1 depoda en az 10 kere aldığım uyarıyı şuan 2 sefer aldım. Ve temizleme olayı daha kısa sürdü. bir kaç kezde gizli temizlik yaparken yakaladım. Stop etmedim 3-5dk da kendiliğinden düzelti. Arabanızın yağını değiştirin hem yağ daha kaliteli. Araç daha sessiz çalışıyor diğer yağa göre. Herkese saygılar iyi forumlar