Doğalgaz Dönüşümü [YARDIM]

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Savaş Abi ellerin dert görmesin. Çok makbule geçti. Bakarken bir anda kafamda şimşekler çaktı. Kendime göre bir proje yapıverdim. :)

Hem kırılıp dökülme işi asgari düzeyde olacak. Hem şık olacak. Hem tesisat olabildiğince düz çekilmiş olacak. Hem işçilik maliyeti azalacak. Hem kombiyi balkona koymaktan kurtulmuş olacağım. Hem de parkelere zarar vermemiş olacağım. :)

Projemi şöyle bir çizip paylaşayım bir ara... Sizler ne diyeceksiniz acaba?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bugün işin bitmiş halinin resimlerini çekip paylaşırım (kombi şimdiki yerinden 1-2 metre sağa çekildiğinde evin içinde yer alır, onun da eve vereceği hasar; su borularını içeri almak için 2-3 tane daha fayans kırılacak+hermatik kombinin baca deliği için duvara açılacak olan yaklaşık 15 cm çapında bir delik)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Mühendislerin önerdikleri bir türlü içime sinmedi. Evin her tarafı boru olacak gibi geliyor.

Öğretmenin yapacağı plan bu kadar olur. :)

Teknik olarak ne kadar mümkün bilemem...

rnekdoalgaztesisat.png

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kombiyi WC'ye pkanlamış, bacasını da kilerden dışarıya vermişsin. Bu mesafenin (kombi ile bacanın monte edileceği dış duvar) ne kadar olduğu çok önemlidir, zira hermatik kombilere ilave baca uzantısına fazla sıcak bakılmıyor, baca ilavesi kaçınılmaz olursa ancak tek boru ilave edilebiliyor ( o da yaklaşık 1 metre orjinal baca borusu + 1 metre baca uzatması şeklinde oluyor)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
adszfr.jpg

Evin pencere konumu belli değil, o nedenle pencere yerlerini tahmin ederek ben şöyle bir şey önerebilirim. Salonda 3 tane petek görünüyor ama bir tanesi pencerelerin konumuna göre iptal edilecek.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Salonda bulunan balkon önündeki peteğe gerek yok dersen (mavi ile işaretlediğim kısım iptal edilebilir) koridora mutfak yerine WC den çıkabilirsin (oraya petek koymayı unutmuştum, ilave ettim :) )

adszlxu.jpg

Burak K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Bu arada 2000 sistemi dediklerini yaptırın. Tam adı bu olmayabilir, kombinin altına bir tane kütük konuluyor, her peteğe ayrı tesisat gidiyor.

Avantajı: patlak olduğunda sadece 1 petek kaybınız oluyor, hele patlak yeri görünmüyorsa, alt komşuya iniyorsa, hangi petek olduğunu bulmanız daha kolay.

Odadaki peteği kapatmak yerine, o peteğe hiç sıcaklık yollamayarak tasarruf e3diyorsunuz.

Tesisat işi mühendisliktir, maalesef bu konuda iyi firmaya denk düşmek imkansıza yakın. Hepsi alaylı ve bilgisiz. Bu yüzden doğru tasarım olmayınca sistem çok verimsiz oluyor, yak yak ısınmıyorsunuz. Dirsek sayısının bile hesabı varken, boru çapını siz düşünün. O yüzden tren gibi gitmek yerine, kombiden tek tek çıkmak daha iyidir. hata şansı olmaz.

Klavuz boru içinden yürüdüğü için, patlama vs. olursa, ısıtma borusunun yenisi yerler, duvarlar tekrar kırılmadan çekilir.

Eksizdir

Dirseksizdir.

vs. vs.

Mobil sistem deniliyor ona,yaptığımız dairelerde ve oturduğumuz daire de o şekilde. Suyun kombide ısınıp peteğin oraya geldikten sonra geri dönmesinin hiç bir kârı yok,bu sistemle kapattığınız peteğe su hiç gitmiyor.

Servisler 8 Metre ve daha büyük peteklere yoğuşmalı kombi takılmasını önerir ama inanmayın boyutu fark etmeksizin küçük petekte olsa büyük petekte olsa yoğuşmalı kombi kullanın. Enjeksiyonlu Araba(Yoğuşmalı Kombi) ile Karbüratörlü Araba(Normal Kombi) düşünebilirsiniz. Bilgiler direk müteahhitten. :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Kombiyi WC'ye pkanlamış, bacasını da kilerden dışarıya vermişsin. Bu mesafenin (kombi ile bacanın monte edileceği dış duvar) ne kadar olduğu çok önemlidir, zira hermatik kombilere ilave baca uzantısına fazla sıcak bakılmıyor, baca ilavesi kaçınılmaz olursa ancak tek boru ilave edilebiliyor ( o da yaklaşık 1 metre orjinal baca borusu + 1 metre baca uzatması şeklinde oluyor)

Tuvalet biraz uzunca. O nedenle 2 metre de kurtarır.

Evin pencere konumu belli değil, o nedenle pencere yerlerini tahmin ederek ben şöyle bir şey önerebilirim. Salonda 3 tane petek görünüyor ama bir tanesi pencerelerin konumuna göre iptal edilecek.

Salonda iki petek var Abi.

Fakat şunu belirtmeliyim:

Planda evdeki bütün peteklerin yerini değiştirdim ben. Pencerelerin önünden kaldırdım. Pencerenin önündeki peteğin ısı kaybı daha çok oluyor bana göre. Onun yerine duvarın birine monte edilmiş olsalar daha verimli olur gibi geliyor. Bu konuda bilmediğim bir şey olabilir mi? Aklıma gelen tek şey odaların daha kullanışlı olması için peteklerin pencerelerin önüne konulduğu. Onun dışında zaten pencerelerin önünde perde oluyor. Gelen soğuğu perdeler daha çok tutuyor. Peteklerden çıkan ısının direkt odanın içine yayılması daha verimli olmaz mı?

Bir de planıma göre koridordan geçecek ana hat tabana gömülecek. Yalnızca odalara geçilince süpürgelik üstünden döşeme yapılacak. Bu plana göre koridordan iki boru mu geçecek, yoksa her petek için iki boru mu?

Salonda bulunan balkon önündeki peteğe gerek yok dersen (mavi ile işaretlediğim kısım iptal edilebilir) koridora mutfak yerine WC den çıkabilirsin (oraya petek koymayı unutmuştum, ilave ettim :) )

Senin plana göre kırılıp dökülme çok olacak Savaş Abi. Aslında krokim biraz hatalı. Balkon neredeyse bütün evi dolanıyor. Yani ev uzunlamasına balkonla kaplı gibi bir şey. O nedenle oradan geçecek tesisat hep balkon kapılarına denk gelecek. Bu durumda da parkeler zarar görecek.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
* Tuvalet dar ise geçişleri engellemesin? Kombilerin genişliği yaklaşık 30-40 cm civarında.
* Ben de pencere önlerine petek konmasını sevmeyenlerdenim, kışın hava çok soğuk olduğunda fazla ısı kaybı olmasın diye perdeleri peteklerin üzerine koyuyorum hemen kırış kırış oluyor, devamlı kalın perde kullanılıyorsa bence de gereksiz bir uygulama. Önceden pencerelerden bol miktarda rüzgar/soğuk geldiği için sistemi o şekilde belirlemişler, şimdiki pencereler oldukca korunaklı sayılır.
* Oda geçişlerinde boruları süpürgeliğin içine gömerlerse, ortalıklarda hiç boru gözükmez, kaloriferlerin su hattı için bir çift su borusu yeterli, bütün petekler bu borulara paralel bağlanıyor, yani bir çift boruya (biri gidiş için diğeri dönüş için) birden fazla petek bağlanıyor. Alttaki resimde balkondan odaya geçiş yapılırken dirseklerin duvar içine gizlenme şekli. Daha sonra üzeri alçı/sıva tarzı bir ürünle kapatılıyor.

grnt079x.jpg

* Oda geçişleri süpürgeliğin hemen üzerinden sıva üstü monte edileceği için parkeler zarar görmez.

grnt086j.jpg

* Bizim resimde görülen balkonda epeyce uzun, o nedenle balkondan 2 odaya ve mutfağa geçiş yaptık. Bir yerde 4 tane boru görünüyor onların iki tanesi mutfaktan kombiye çekilen sıcak/soğuk su şebekesine ait.
grnt078o.jpg

Bugün seramik tamirlerini yaptık, yarın derz ve boya işlemleri bitince tamir gören yerlerden eser kalmayacak :). Onunla ilgili olarak birazdan bir iki resim daha ekleyeceğim.

Son düzenleme: