Doğalgaz Dönüşümü [YARDIM]

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Peteklerin pencere önünde bulunmaması avantaj gibi duruyor.

Tuvalet biraz dar. Ama önemli değil. Lavabo ve tuvalet kısımları ayrı ayrı bölümlerden oluşuyor. Arada kapı da var. Lavabo kısmına olursa oraya takar, kapıyı iptal eder, yerine basit bir sürgülü kapı koyarım. Olmazsa tuvaletin içine konur. Yeter ki bacadan sorun çıkmasın.

Odalara geçişleri de senin fotoğraflardan sonra planladım zaten Abi. Gayet güzel olmuş. Şık duruyor. Üstü kapatılıp bir de boyandı mı eskisinden güzel durur.

Kombi tuvalette olacağı için sıcak su hattının çekilmesi de sorun olmaz herhalde. Lavabonun oradan bir giriş yapılıverir.

En büyük avantajım ise koridorda olacak. Seramikle falan uğraşmayacağım. Koridor olduğu gibi halı kaplı. Yazın da kaldırmıyoruz zaten. Harç yapıp dökülüverir biter.

O zaman benim planımda aksayan bir taraf yok gibi...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Koridorun zemini betonsa (yanlız zemine mozaikli şap varsa kırmak biraz sor oluyor) kazdır gitsin :).

Planın uygulanabilir yanlız ben senin yerinde olsam mümkün mertebe petekleri odanın ortasına değil de camlara yakın duvarlara koydururum (çünkü her halikarda odaların cam önleri serin, dip tarafları daha sıcak oluyor, ısıyı dengelemek için cama yakın yerler daha mantıklı)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Koridorun zemini karo. Şu eski 33'lük karolardan. Gerekirse bir sıra iki sıra çıkarılır.

Petekleri ise genellikle pencerelere yakın yerlerde planladım. Yalnızca çocuk odasında biraz sorun olacak. Orada da peteği biraz uzun kullanmayı düşünüyorum.

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Meseliğim ile doğrudan alakalı bu konu hakkında bende birkaç fikrimi söylemek isterim.
Ayhan Bey almış olduğunuz 6000TL lik fiyat gerçekten biraz tuzlu. Size şu kombiyi öneririm; "Baymak Luna3 Duo Tec Premix 280 Yoğuşmalı Kombi" yeni nesil yoğuşmalı 28kW lık güzel bir cihazdır 7 yıl garantisi vardır şuan.
Kombiyi alırken yanında opsiyon olarak satılan oda termostanınıda alın.
Radyatör girişlerine termostatik radyatör vanası kullanın.
Banyo ya koyacağınız havlupan yada radyatöre normal radyatör vanası kullanınız(sirkülasyon pompasının emniyeti için).
Aklınızda radyatör metrajı ile bir şüpheniz var ise; http://www.kar-el.com.tr/tbgoster.aspx?id=PRATİK RADYATÖR HESABI. bu sitedeki örnekten pratik şekilde hesaplayabilirsiniz.

Doğalgaz işi kafama yatmadı ben bu evi satarım 1-2 sene içinde derseniz elektirikli kombi alın karlı çıkarsınız ;)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Meseliğim ile doğrudan alakalı bu konu hakkında bende birkaç fikrimi söylemek isterim.
Ayhan Bey almış olduğunuz 6000TL lik fiyat gerçekten biraz tuzlu. Size şu kombiyi öneririm; "Baymak Luna3 Duo Tec Premix 280 Yoğuşmalı Kombi" yeni nesil yoğuşmalı 28kW lık güzel bir cihazdır 7 yıl garantisi vardır şuan.
Kombiyi alırken yanında opsiyon olarak satılan oda termostanınıda alın.
Radyatör girişlerine termostatik radyatör vanası kullanın.
Banyo ya koyacağınız havlupan yada radyatöre normal radyatör vanası kullanınız(sirkülasyon pompasının emniyeti için).
Aklınızda radyatör metrajı ile bir şüpheniz var ise; http://www.kar-el.com.tr/tbgoster.aspx?id=PRATİK RADYATÖR HESABI. bu sitedeki örnekten pratik şekilde hesaplayabilirsiniz.

Doğalgaz işi kafama yatmadı ben bu evi satarım 1-2 sene içinde derseniz elektirikli kombi alın karlı çıkarsınız ;)

Elektrikli kombiyi araştırdım. Yalnız onun için de yine her tarafın kırılıp dökülmesi gerekiyor. Evin kalorifer tesisatının baştan döşenmesi gerekiyor. Bunun da doğalgazdan çok bir farkı kalmıyor.

Baymak'a aklım yatıyor aslında. Kayınbiraderde dediğiniz model var. Oldukça verimli ve sıkıntısız olduğunu söyledi.

Çizdiğim projeye ne dersiniz?

Teşekkürler...

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kusurua bakmayın mesajınızı yeni fark ettim o yüzden geç cevap yazyıyorum. :(
Çizdiğiniz projede radyatörlerin pencere altına gelmesine dikkat etmemişsiniz. Kalorifer tesisatı tasarlanırken bu uyguluma yapılır. Çünkü ısı kaybının en çok olduğu yerler pencere ve kapılardır.
Oturma odası ve yatak odası mahallerine tek hat gidip duvardan ayrılabilirsiniz. Boru çaplarını Ø25 PPR-C in altına düşürtmeyin, çok az fark yapar fiyat olarak. Savaş abinin verdiği resimlerde Ø20 boru kullanılmış mesela.Radyatör vanalarına kadar Ø25PPR-C gelip orada Ø25x1/2" dirsek yada adaptörle dişli parçaya geçiniz. Borularınız kompozit PPR-C boru olsun mutlaka. Radyatör girişlerinde termostatik vana taktırmanızıda öneririm.

Elektirikli kombi akıllı bir yatırım değildir(zaten elektiriği doğalgazdan üretiyoruz). Sadece doğalgaz tesisatı+proje güvence parası vs maliyeti yoktur.
Son olarak Baymak kombi(duo tec premix cihazı için) içinde memnun kalacaığınız bir cihazdır.
Dahada sıcaklar gelmeden evdeki tadilatı bitirin derim yazın daha zor oluyor :S

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Kusurua bakmayın mesajınızı yeni fark ettim o yüzden geç cevap yazyıyorum. :(
Çizdiğiniz projede radyatörlerin pencere altına gelmesine dikkat etmemişsiniz. Kalorifer tesisatı tasarlanırken bu uyguluma yapılır. Çünkü ısı kaybının en çok olduğu yerler pencere ve kapılardır.
Oturma odası ve yatak odası mahallerine tek hat gidip duvardan ayrılabilirsiniz. Boru çaplarını Ø25 PPR-C in altına düşürtmeyin, çok az fark yapar fiyat olarak. Savaş abinin verdiği resimlerde Ø20 boru kullanılmış mesela.Radyatör vanalarına kadar Ø25PPR-C gelip orada Ø25x1/2" dirsek yada adaptörle dişli parçaya geçiniz. Borularınız kompozit PPR-C boru olsun mutlaka. Radyatör girişlerinde termostatik vana taktırmanızıda öneririm.

Elektirikli kombi akıllı bir yatırım değildir(zaten elektiriği doğalgazdan üretiyoruz). Sadece doğalgaz tesisatı+proje güvence parası vs maliyeti yoktur.
Son olarak Baymak kombi(duo tec premix cihazı için) içinde memnun kalacaığınız bir cihazdır.
Dahada sıcaklar gelmeden evdeki tadilatı bitirin derim yazın daha zor oluyor :S

Peteklerin pencere önlerine gelmesi aşırı derecede kırıp dökme işi çıkaracak. Parkeler büyük oranda zarar görecek. O nedenle böyle olsun istedim. Bir de şu anda peteğimin biri pencere önünde değil ve o oda daha iyi ısınıyor. Çözemedim bu işi ama biraz da mecburen pencere önlerinde olmayacak.

Sizin öneriniz üzerine haftaiçinde bir Baymak bayisine gittim. Keşfe geldiler. Projemi de anlattım. Genel olarak olur dedi mühendis arkadaş fakat kombi ıslak alanda olmuyormuş. Kombinin yeri değişecek. Onun dışında projeyi uygulayacak.

Yalnız teklif edilen fiyatlar bana çok uçuk geliyor. Örneğin kombiden sıcak su hattına bağlantı yapmak için istenen ücret 250 TL. Altı üstü 2 metre boru yürütülecek. Ya da daire içi gaz tesisatı için 700 TL isteniyor. Bana bunlar fazla geliyor. Hatta kombinin montajı için bile 100 TL yazılmış. Kombi montajını yetkili servisin ücretsiz yapması gerekmiyor mu?

Baymak bayisi kombi olarak ( http://www.koctas.com.tr/U/Baymak-Star-Bridge-240-FI-Yogusmali-Kombi/-/6495?R=287 ) bunu önerdi. Yarı yoğuşmalı olduğunu söyledi ve 1800 TL istedi.

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Keşke ege bölgesinnde olsaydınız size daha rahat yardımcı olabilirdim.
:) evet fiyatlarınız güzelmiş ama yapacak birşey yok parakende iş yapan firmanın fiyat politikası maliyetlerinden dolayı biraz pahalı oluyor. Ayhan bey o arkadaşın tavsiye ettiği ürün biraz daha ekonomik model benim size söylediğim ürün Baymak firmasının Buderus veya Valliant markalarının üst segment kombilerine muadil bir cihazdır. O arkadaş ıslak hacimden kastı banyo olmalı diye düşünüyorum WC ye konulamaz diye bi şartı yoktur..Kiler e koyarsan da kombiyi baca uzatmasıyla uğraşmazsın.

Sonuç olarak Doğalgaz tesisatı ve 1 dairenin kalorifer tesisatı öyle müthiş bir uzmanlık isteyen iş değildir. Evinize montaja gelecek ustanın işinin ehli olması daha önemlidir ;) Çünkü doğalgaz iç tesisat işini artık herkes yapıyor(yeni mezun mak müh. , elektrikli pafta ve plastik boru kaynak mak. kullanmayı bilen herkes).
İyi akşamlar iyi forumlar

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim. Yardımlarınız için sağolun.